ÜLKE BİLGİLERİ

Cadiz

Cádiz, İspanya'nın güneybatısında, Endülüs otonom bölgesinde yer alan bir şehirdir. İspanya donanmasına ev sahipliği yapamaktadir. Şehir, Endülüs'ün 8 ilinde biri olan Cádiz İli'ne bağlı 44 belediyeden biridir. Aynı zamanda Cadiz İli'nin başkentidir.

Cádiz, sahillerinin yanı sıra en eski Batı Avrupa şehirlerinden birisi olması nedeniyle sahip olduğu tarihi eserleri ile turistik bir merkezdir. Flamenko müziğinin en önemli merkezi olarak kabul edilmektedir. Özellikle şehrin Jerez de la Frontera bölgesi, geçmişten günümüze barındırdığı geleneksel Çingene flamenko müzisyenleri sebebiyle önemli bir merkezdir. Ayrıca, en önemli flamenko merkezi kabul edilmesinde, Camarón de la Isla ve Paco de Lucía gibi efsanevi müzisyenlerin doğup büyüdüğü şehir olmasının da etkisi olduğu düşünülebilir.

İklim

Cadiz şehrinde tropikal iklim görülmektedir. Cadiz ilinde belirgin yağış görülmektedir. En kurak aylarda bile yağış miktarı oldukça fazladır. Cadiz ilinin yıllık ortalama sıcaklığı 27.4 derecedir. Yıllık ortalama yağış miktarı: 1973 mm’dir. Mayıs ayı 28.7 derece sıcaklıkla yılın en sıcak ayıdır. Ocak ayında ortalama sıcaklık 26.0 derece olup yılın en düşük ortalamasıdır.

Ulaşım

Cadiz şehri yürümeyi seven insanlar için birebirdir. Şehir içinde ulaşım için hiçbir araca ihtiyaç duymazsınız çünkü yürüyerek kolaylıkla her yere ulaşabileceğiniz bir şehirdir Cadiz.

Gezilecek Yerler;

Plaza De Mina: Eski şehrin merkezindedir ve 19’ncu yüzyılda geliştirilmiştir. Plaza bölgesindeki ilk ağaçlar: 1861 yılında dikilmeye başlamıştır ve 1838 yılında burası, mimar Benjumeda ve Daura tarafından plazaya dönüştürülmüştür. Plaza’da bulunan heykellerden öne çıkanı: Jose Macpherson heykelidir. Plaza meydanının karşısındaki evlerin birçoğu ise, neo-klasik mimari tarzı yansıtmaktadır. Plaza’da bulunan bir diğer yer ise: Cadiz Museum’dur.

Museo De Cadiz: Bu bölgesel arkeoloji müzesi, 1970 yılında kurulmuştur. Katedralin yakınındadır. Arkeoloji bölümü ve güzel sanatlar bölümü olmak üzere, iki bölümden oluşmaktadır. Müzenin en önemli eserlerinin başında: 1887 yılında bulunan Fenike lahitidir. Lahit: Cadiz tersanesi bölgesinde bulunmuştur. Bunun bulunması ile müzenin oluşturulmasına karar verilmiştir.

Müzenin ikinci katında bulunan “Güzel sanatlar” bölümünde ise: 16’ncı yüzyıldan 20’nci yüzyılın ikinci yarısına kadar olan süreçteki İspanyol resminin evrimi görülmektedir. Bu bölümde kendi içinde, Flaman etkisi, Sevillalı ressamlar ve Luis Morales ile Zurbaran olarak ayrılmıştır. Yani: burada, Murillo, Rubens ve Zurbaran’ın eserlerini görebilirsiniz.

Son olarak, müze içinde küçük bir etnoğrafya bölümü var. Burada özellikle kuklalar ilginizi çekebilir.

San Francisco Kilisesi-Manastırı: 1566 yılında inşa edilen manastır, restorasyonlar sonucu son şekline, 17’nci yüzyılda ulaşmıştır. Yan kapı ve pandifleri, bir kubbe ile örtülmüştür. İtalyan asımlı mimar Francisco Badaraco tarafından yapılmıştır. Mermer sütunları ve kemerleri ilgi çekmektedir.

Plaza San Antonio: 18’nci yüzyılda inşa edilen plaza: 19’ncu yüzyılda, Cadiz şehrinin ana meydanı olarak, burası kabul edilmiştir. Kare meydanın çevresi: bir dizi konut ile çevrilmiştir.Bunların mimari özellikleri ise: neo-klasik ve İsabelline gotik tarzdadır. Dolayısı ile şehrin üst sınıfı, bu konutlarda ikamet etmektedirler. 1669 yılında, San Antonio kilisesi, burada inşa edilmiştir.

1954 yılında, şehir belediyesi tarafından, meydan, SİT alanı ilan edilerek koruma altına alınmıştır.

De La Catedral Nueva: Cadiz şehrinin en ünlü yerlerindendir. Roma Katolik kilisesidir. Yapı: 1260 yılında tamamlanmıştır. Ancak: 1596 yılında yanmıştır. Bu eski ve yanan yapının yerine, 1722-1838 yılları arasında yeni katedral yapılmıştır. Eskinin yerine yapıldığı için “yeni” olarak adlandırılmıştır. İlk başlangıç, mimar Çelik tarafından sağlanmış olsa da, işlerin sürekli duraklaması nedeniyle, farklı mimarlar tarafından inşaat sürdürülmüştür. 116 yıllık süreçte tamamlanan yapı: aslında barok olarak planlanmışsa da, içerdiği rokoko elemanlar yüzünden neoklasik tarzı hakim kılmıştır. Şapel bölümünde, birçok resim bulunuyor. Burada ayrıca eski katedral ve manastırın kalıntıları bulunmaktadır. Sarı turunculu çinilerle kaplı kubbesi ve kuleleri, şehrin neresinde olursanız olun görülür ve birer uyarı ışığı görevi görür.

Ünlü besteci Manuel de Falla ve şair ve oyun yazarı Jose Maria Peman, katedralde gömülürü.

Belediye Binası: Plaza de San Juan de Dios bölgesindedir. Cadiz şehrindeki mevcut belediye binası, 1861 yılında, Garcia del Alamo tarafından yapılmıştır. Yapının başlama tarihi ise, 1799 yılındadır.

Torre Tavira: Marques del Real Tesoro bölgesindedir. Giriş ücretlidir. 18’nci yüzyılda, Cadiz şehrinde, gelen tüccarları gözlemlemek için 160 kule bulunuyordu. Bu kuleler, şehirdeki tüccarların evlerinin bir parçası şeklindeydi. Ancak: 1778 yılında, şehrin en yüksek noktası olan Watchtower bölgesinde yapılan bu kule: ilk bekçisi Antonio Tavira’ya atfen Tavira kulesi olarak bilinmektedir. Kulede, bir sistem var. Camera Obscura isimli bu sistem: beyaz bir ekran, bir ayna ve bir büyüteçten oluşuyor. Bununla, kulenin dışında, o anda neler olduğu; canlı ve hareketli görüntülerle ekrana yansıyor. Bu: Leonardo Vinci zamanında yaşanmış, nispeten basit bir optik ilkedir.

Günümüzde, kulede iki sergi salonu bulunuyor. Camera Obscura da halen faal ve ziyaretçiler tarafından görülebilmektedir.