ÜLKE BİLGİLERİ

Barcelona

Barselona, İspanya'da Katalonya Özerk Topluluğu ve Barselona ilinin merkezi ve İspanya'nın ikinci büyük kentidir. Ülkenin kuzeydoğusunda, İspanya-Fransa sınırının yaklaşık 150 km güneyinde yer alır. İspanya'nın Akdeniz kıyısındaki en önemli limanı ve ticaret merkezidir. Kendine özgü kültürü ve güzelliğiyle ün yapan Barselona'nın, Gaudi'nin başını çektiği modernizm akımıyla planlanmış, 1900'lerden kalma ızgara planlı modern bölümü ilgi çekmektedir. 1992 Yaz Olimpiyatları'na evsahipliği yapmıştır. Avrupa Birliği sınırları içindeki altıncı büyük metropoliten alandır. Barselona, bütün İspanya için bir kültür merkezi olmasının yanı sıra, Katalan dili ve kültürünün zenginleştirdiği özgün bir tarihsel geleneğe de sahiptir. Katalonya'nın siyasi ve toplumsal tarihinde belirleyici olan Katalan kültürü kapalı ve yerel bir kimliğe bürünmemiş, tersine dünyadaki öbür akımlarla, özellikle Avrupa'ya açılarak gelişmiştir.>

İklim

Sıcak ve ılıman bir iklim hakimdir; Barcelona Kış aylarında yaz aylarından çok daha fazla yağış düşmektedir. Barcelona ilinin yıllık ortalama sıcaklığı 16.5'dır. Yıllık ortalama yağış miktarı: 612 mm’dir. Temmuz ayı 24.1 derece sıcaklıkla yılın en sıcak ayıdır. Ocak ayında ortalama sıcaklık 9.8 derece olup yılın en düşük ortalamasıdır.

Ulaşım

Kentteki ulaşım otobüs, troleybüs, metro ve banliyö trenleri ile sağlanır. Tramvaylar 1971'de kaldırılmıştır. 1970'lerde hızlı ulaşıma olanak veren çevre yolları ve Tibidabo Tepesinin altından geçen tünellerle kentin çevredeki tepelerin ötesine doğru genişlemesi sağlanmıştır. 1747'de inşa edilen dalgakıran 17. yüzyılda bir liman haline gelmiştir. Sonraları genişletilen Barselona limanı giderek bugünkü dev boyutlarına ulaşmıştır.

Gezilecek Yerler;

Barceloneta; Dünyanın en güzel sahilleri arasında yer alan Barcelonata, şehirdeki diğer yedi kumsala kıyasla hem şehre en yakın olanı, hem de 4,5 km’lik sahil şeridi ile şehrin en popüler plajıdır.

La Rambla Meydanı: Şehrin en hareketli ve en ünlü caddesi olan La Rambla, yaklaşık 1,2 km uzunluğunda ve şehre gelen herkesin ziyaret ettiği bir yerdir. Merkezi konumundan dolayı şehirde yaşayanların da, ziyaretçilerin de buluşma yeridir. Bu kalabalık caddenin sonunda ve denizin hemen yanında Christopher Columbus heykeli de görülebilir.

Parc Guell; Barselona’nın sembollerinden ve Antoni Gaudi’nin en ünlü eserlerinden biri olan Parc Guell, mimari ve doğanın muhteşem birleşiminden oluşan bir kamu parkıdır.Başlangıçta İngiliz tarzı bir bahçe şehir konsepti ile tasarlanmıştır. Şehrin yüksek bir yerinde kurulu olan park, ziyaretçilerine değişik bir şehir manzarası da sunar. Masalsı havası ile romantik gezintiler için de idealdir. Park içindeki binalar, heykeller ve çini çalışmaları görülmeye değerdir. Ayrıca Gaudi’nin eski evi de parkın içinde müze olarak ziyaretçilere açıktır.

La Sagrada Familia Kilisesi; İlk tasarımı İspanyol mimar Francisco de Paula del Villa tarafından yapılan bu kilise projesi, daha sonra onu tüm zamanların en büyüleyici kilisesi haline dönüştüren Antoni Gaudi tarafından yürütülmüştür. Mimarinin İncil’i olarak da anılan kilise, Barselona’nın simgelerinden biridir. 2026’da bitirilmesi planlanan kilisenin yapımı hala devam etmektedir.

Casa Batllo; Ünlü İspanyol mimar Antoni Gaudi tarafından tasarlanan en büyük iki binadan biridir. Binanın dış cephesi kafatasları ve kemiklerden oluşmuş gibi bir görünüm sunar. Kafatasları balkonları, kemikler ise destekleyici sütunları oluşturur. Mimarı açıdan oldukça değişik olan bina ziyaret edilmeye değer yerlerden birisidir. Bina, Gaudi tarafından zamanın zengin aristokratlarından Josep Batllo için tasarlanmıştır. Batllo binanın ilk iki katında ailesiyle birlikte oturmuş, üst katları ise kiraya vermiştir.

La Pedrera; Casa Mila adıyla da bilinen bu bina, Gaudi tarafından 1906-1912 yılları arasında yapılmış, 1984 yılında Unesco tarafından dünya mirasları listesine alınmıştır. Şu anda çeşitli sergilere ev sahipliği yapan bina, Barselona’da bir kültür merkezi olarak kullanılıyor. Değişik mimarisinin yanı sıra, Gaudi’nin kendisini La Sagra Familia Kilisesi yapımına adamasından önce yaptığı son sivil bina olması ile de ünlüdür.

The Poble Espanyol (İspanyol Köyü); İspanya’nın değişik yerlerindeki 117 önemli binanın bire bir ölçekli replikalardan oluşan bu yerleşim adeta bir açık hava müzesi gibidir. Caddeleri, meydanları ve binaları ile birlikte gerçek bir köy izlenimi verir. Ayrıca köyde İspanyol el sanatları (takı, cam, maske, nakış, kukla, deri ürünleri, seramik vb.) atölyeleri gezilip, yöresel ürünler satın alınabiliyor. Çocuklara yönelik atölye çalışmaları ve “Hazine Avı” gibi eğlenceli aile aktiviteleri ile her yaşa hitap eden ve görülmeye değer bir yer!

Camp Nou; Özellikle futbolseverlerin ziyaret etmekten keyif aldığı bu stadyum, İspanyol 1. Lig futbol takımlarından F.C Barcelona’nın maçlarını yaptığı stadyumdur ve büyüklüğü ile gündemdedir.

Picasso Müzesi; Ünlü İspanyol ressam ve heykeltıraş Picasso’nun eserlerinin sergilendiği müze 1963 yılında açıldı.

Girona; Barselona’nın 100 km kuzeyinde kalan bu şehir, Katalonya tarihinden izler taşıyor. Tarihi Roman, Yahudi, Gotik ve Barok duvarları, meydanları, kiliseleri ve binaları merkezde hala korunmaktadır. Barselona’dan kalkan tren ya da otobüslerle ulaşabilecek bu yerleşim yeri, yürüyerek rahatlıkla gezilebilir.

Figueres; Girona’da birkaç saatlik gezinin ardından aynı yol üzerinde bulunan Figureres şehrine geçilebilir. Ünlü ve dahi ressam Salvador Dali’nin doğduğu bu şehir, Barselona’nın 136 km kuzeyinde kalıyor. Sanatçının birçok eserinin yer aldığı Dali müzesi, 20. Yüzyıla damgasını vuran bu ressamı daha yakından tanımak için eşsiz bir fırsat sunuyor.

Andorra; Barcelona’ya 200 km uzaklıkta ve 1000 yılık geçmişi ile küçücük bir ülke olan Andorra’da nüfus yaklaşık 100 bin kişidir. Vergi cenneti olarak da bilinen bu ülke serbest bölge niteliğinde olduğu için ziyaretçilere ucuz alışveriş imkânı sunuyor.Alışverişin yanı sıra kış sporları tesisleri, kaplıcaları ve tipik dağ yemekleri ile ünlüdür.