ÜLKE BİLGİLERİ

Alicante

Alicante Valensiya'nın güneyinde aynı adı taşıyan ilin merkezi olan şehir. Nüfusu 331.750 kişi olup tarihi bir Akdeniz limanına sahiptir. Şehir İspanya'nın en hızlı büyüyen şehirlerinden biridir. Ekonomisi turizme ve inşaat sektörüne bağlıdır. Görülmesi gereken en güzel yeri Santa Barbara Kalesi olup fotoğraf tarihi belediye, vilayet binasına aittir. Bu şehrin başlıca ürünleri şarap, içki, meyve, sebze ve balıktır. Badem ve nuga (turrones) üretimi hem il merkezi olan Alicante'nin, hem de Alcoy ve Jijona kentlerinin adının duyulmasına neden olmuştur. İlde turizm oldukça önemli bir sektördür; Denia, Calpe, Altea, Benidorm ve Alicante, İspanya'da Akdeniz kıyısının bir bölümünü oluşturan Costa Blanca'nın tanınmış yaz ve kış sayfiyeleridir. Kentin en önemli özellikleri arasında, Alicante limanı ve kent üzerinde yüksekte bulunan Santa Barbara Kalesi yer alır. Santa Bárbara Kalesi şehre bakan Benacantil Dağı'nın üzerinde yer almaktadır. Akdenizde Alicante’nin sadece birkaç kilometre ilerisinde eskiden Barbary korsanları için sığınak görevi gören şimdilerde ise turist akınına uğrayan turistik bir merkez haline gelen Tabarca Adası yer alır. En önemli festival, Saint John Bonfires, yaz gündönümü sırasında yapılır.

İklim

Alicantede step iklimi hakimdir. Alicante ilinde yıl boyunca az miktarda yağış görülmektedir. Alicante ilinin yıllık ortalama sıcaklığı 18,1’dır. Yıllık ortalama yağış miktarı: 344 mm’dir. Ağustos ayı 26.1 sıcaklıkla yılın en sıcak ayıdır. Ocak ayında ortalama sıcaklık 10.9 derece olup yılın en düşük ortalamasıdır.

Ulaşım

Şehiriçi ulaşımda en çok tercih edilen alternatif yürüyüş. Çünkü mesafeler kısa ve şehir yürüyüşe elverişli. Otobüs ve tramvay hattı da şehir içi ulaşımda tercih edebileceğiniz toplu taşıma araçları olarak öne çıkıyor.