ÜLKE BİLGİLERİ

Galway

İrlanda’nın Batı bölgesinde ve Connacht eyaletinde yer alan Galway şehri Corrib Nehri üzerine kurulmuştur ve bölgedeki 4. en kalabalık, İrlanda Adası'ndaki ise 6. en kalabalık şehirdir. Şehir nüfusu 75 binden fazladır. Şehirde karasal iklim özellikleri görülmekle beraber, sıcaklık ve yağışlarda aşırılıkla karşılaşılması çok nadirdir. Şehrin başlıca geçim kaynakları üretim, ticaret ve turizmdir. Şehirde İrlanda kültürünün etkileri çok yoğun olarak görülür. İrlanda edebiyatı ve müziği oldukça önemlidir. Şehirde pekçok spor, müzik ve sanat etkinlikleri düzenlenmektedir. Her yıl düzenlenen Galway Sanat Festivali, Galway Yarışları, Galway Uluslararası İstiridye Festivali, Volvo Ocean Race bu etkinliklerin başlıcalarıdır.

Druid Tiyatrosu ve Galway Şehir Müzesi önemli kültür yerleridir ve turistlerin ilgisini yoğun olarak çekerler. Şehrin görülmesi gereken yerleri Galway Katedrali, Shop Street, Church of Ireland, şehirdeki iki üniversitenin tarihi binaları, Eyre Square ve Spanish Arch'tır. Galway'deki iki yüksek öğrenim kurumu şehir içinde yer almaktadır. Bunlardan biri 1845 yılında kurulmuş olan National University of Ireland, Galway ve diğer ise Galway dışına üç kampüsü daha olan Galway-Mayo Teknoloji Enstitüsü'dür. İrlanda da spora önem veren ülkelerdendir. Yıl boyunca pekçok spor organizasyonları düzenlenmektedir. Ancak en çok sevilen spor dalı, İngiltere ve Türkiye'de de olduğu gibi futboldur.

Ulaşım

Şehire ulaşım 6 km uzaklıktaki Galway, 86 km uzaklıktaki İrlanda Batı Havalimanından veya 90 km uzaklıktaki Shannon havalimanından sağlanabilmektedir. Geniş karayolu ağıyla diğer şehirlere kolayca ulaşılabilmektedir. Tren istasyonu bulunan şehirden Dublin’e demiryolu ulaşımı 3 saatten kısa sürmektedir. Corrib nehri üzerinde ise çok sayıda kanal ve köprü bulunmaktadır.

Galway Gezilecek Yerler

Quay Street: Yöresel barları, bira ve şarap evleriyle ünlüdür; ayrıca lüks bir yemek de yiyebilirsiniz.

Connemara National Park: İçinde küçük bir gölcük barındıran bölgede yürüyüş yolları da var; ülkenin en büyük milli parklarından birisi.

St. Nicholas Kilisesi: 1320’de inşa edilmeye başlanan ve yapımı 2 yüzyılda tamamlanan St. Nicholas Kilisesi, ülkenin en büyük ortaçağ kilisesidir ve hala her gün kullanılmaktadır.

Lynch Kalesi: İrlanda’daki en iyi ortaçağ kasaba evidir ve günümüzde Birleşik İrlanda Bankaları’nın bir kolu olarak kullanılmaktadır.

Dunguaire Castle: Kale Galway Bay tarafından 1520 yılında yaptırılmıştır. Bu restore 16. yüzyıl kule ev Galway Körfezi kıyısında, Kinvara köy dışında 300 metreden üzerinde bir kayalık üzerinde bulunuyor.

Spanish Arch: 1584 yılında inşa edilmiş The Spanish Arch, Galway'in nehrin denizle buluştuğu Nehri Corrib, sol kıyısında duruyor. Kemer bir 16. yüzyıl kalesi kalanı ise, yağmalama gelen ticaret gemilerini korumak için şehrin duvarlarına ekledi.

Galway City Museum: Ünlü İspanyol Kemeri arkasında yer alan, Galway Kent Müzesi Galway City tarihinin ve mirasının yönlerini keşfetmek sergileri ev sahipliği yapmaktadır.