ÜLKE BİLGİLERİ

Dublin

İrlanda’ nın başkenti. Dublin adını, İrlanda dilinde “siyah havuz” anlamına gelen “Dubh” ve “Linn” kelimelerinin birleşmesi ile alır. Tarihte Vikingler, Normanlar ve İngilizlerin sahip olmak için savaştığı Dublin, şimdilerde Çinlisinden Romanyalısına kadar oldukça kozmopolit bir şehir. Dublin yaklaşık 600.000 nüfusa sahip bir kent olmakla birlikte, bu nüfusun yarısını 25 yaş altı gençler oluşturmaktadır. Dünya üzerinde birçok milletten göç almış olan Dublin’de türlü türlü insana rastlayabilirsiniz. Öyle ki bu çeşitliliği çok güzel bir şekilde kucaklayan Dublin, birçok araştırmada Avrupa’nın en yaşanabilir başkenti, İrlanda ise en mutlu ülkesi olarak çıkmaktadır. Turizm olarak da oldukça ziyaretçisi olan kent, şu anda Paris ve Londra’nın ardından Avrupa’nın en çok turist çeken 3. başkenti konumunda.

İlk olarak Normanların fethedip başkent yaptığı kent, uzun süre Britanya’nın en önemli ikinci şehri olarak kalmış; şimdi ki mimarisi ve şeklini ise 16. yy ‘dan sonra kazanmaya başlamıştır. Dublin’in ortasından geçen Liffey Nehri şehri kuzey ve güney olarak ikiye ayırır. Şehrin kuzey tarafında yeni ve modern, güney tarafında ise eski ve tarihi bir Dublin’den söz edebiliriz. Liffey Nehri’nin kuzeyinde kalan ve şehrin en önemli caddesi olan O’Connell Street üzerinde birçok alışverişi merkezi ve eğlence mekânları yer alır. 20.yy’ın başlarında kurulan cadde, Dublin’in en eski caddelerindendir. Paris’te ki meşhur Champs-Élysées bulvarına benzeyen cadde, geniş kaldırımları ve üzerinde bulundurduğu işletmelerle oldukça düzenlidir. O’Connell Street’in bir bölümünde ise bazı İrlandalı siyasi liderlerin heykelleri vardır. St. Stephen’s Green, Grafton Street, Trinity College, Christ Church, St. Patrick’s Katedrali, Temple Bar gibi birçok önemli nokta ise nehrin güney tarafında yer almaktadır. Günümüzde bile oldukça fazla tarihi mimariye sahip olan Dublin, bu mimarilerin bir kısmını 2. Dünya Savaşı sırasında kaybetmiştir. Neyse ki şuan ki yapılar bile başınızı döndürmeye yeter de artar. Avrupa’ nın eğitim merkezi konumunda olan ülke pek çok bilim dalında başarılar sağlamıştır. Kaliteli eğitim sistemiyle uluslararası öğrenciler için cazibe merkezi konumundadır.

İklim

Dublin denizin ortasında ve Gulf Stream akıntısına yakın olduğu için ılıman bir iklime sahiptir. Bir kuzey ülkesi olmasına rağmen size şaşırtıcı gelebilir ancak kış aylarında bile sıcaklık çok nadir sıfırın altına düşer. Yaz aylarında ise 20 derecenin üzerine pek çıkmaz. Mayıs ve Haziran ayları havanın en kararlı ve sıcak olduğu dönemlerdir. Dublin her ne kadar kapalı bir havaya sahip olsa da az yağış alır. Ağustos ve Eylül ayları genellikle bu yağışlı döneme denk gelir.

Ulaşım

Şehir içi otobüs hattı oldukça gelişmiş olan Dublin’de, 200 gündüz ve pazartesiden cumartesiye işleyen 24 gece hattı bulunuyor. Bunun yanında beş hatlı bir istasyon yapısına sahip “DART” adında bir raylı sistem var. Bu raylı sistemle günde yaklaşık 80.000 yolcu taşınıyor. Ayrıca iki hatlı Luas Tramvayı da bir ulaşım alternatifi. Dublin havaalanı, merkezin 10 km kuzeyinde yer alır ve adanın en yoğun havaalanıdır. Ayrıca İrlanda’nın diğer havaalanlarına, Avrupa’ya Kuzey Amerika’ya ve Orta Doğu’ya uçuşlarıyla Avrupa’nın da 14. en yoğun havaalanıdır.Gündüz tarifeleri seyahat edilen durak sayısına göre belirlenmekte. Ücret ödeme sistemi olarak marketlerden temin edebileceğiniz Leap Card kullanılıyor. Eğer kartınız yoksa bozuk para ile ödeme yapabiliyorsunuz. Ancak sadece tam para geçerlidir.Dublin yerel raylı sistemi olan DART, Dublin ve civarına hizmet veren beş hattan oluşmaktadır. Bu trenlerden bazıları Drogheda kasabasına kadar da gitmektedir. Geniş bir ağa sahip olan bu raylı sistem ile birçok yere gidebilirsiniz. 15 dakikada bir yapılan seferler, 05.40’da başlar ve 00.25’de sona erer. Luas Tramwayı şehir merkezinde çalışan bir hattır. Luas’a binmek istiyorsanız etraftaki biletmatik kutularına gitmeniz, gideceğiniz yeri seçmeniz ve dönüş için de alıyorsanız belirtmeniz gerekmektedir. İşlem sonunda aldığınız fiş ile Luas’a binebilirsiniz.

Dublin Gezilecek Yerler

Kilmainham Gaol: Tarihi bir hapishane günümüzde müze olarak faaliyet göstermektedir. Bir rehber eşliğinde gruplar şeklinde giriliyor ve eski mahkum odalarını, avluları görebiliyorsunuz.

Trinity College Library: Dünya’nın en eski kütüphanesi veya en eski kitapların yer aldığı kütüphane diyebiliriz. Binlerce yıllık kitaplar muhteşem bir şekilde bu kütüphanede korunmakta ve ziyarete açılmıştır.

O’Connel Caddesi ve Posta Binası: Merkezinde heykel ve anıtların olduğu bu cadde, Dublin’in ana merkezlerinden biri. Büyük ve etkileyici evler görebileceğiniz bu yerleşimde Posta Binası’nı da görebilirsiniz.

Phoenix Park: Avrupa’nın en büyük parkı. Şehrin ortasında çok büyük bir yeşillik alan ve özellikle gençler tarafından çok tercih ediliyor. Parkın bir bölümünde çiçekler, ırmaklar ve dinlenebileceğiniz park bulunuyor. . Bu parkta ayrıca bisiklet yolları, eski savaş arabalarıyla yarışanları, gal futbolu oynayanları görebilirsiniz. En dikkat çekici nokta ise parkın bir bölümünde bir geyik sürüsünü görebilirsiniz. Geyikler hiçbir koruma olmadan yanınıza geliyor ve onları besleyebiliyorsunuz.

St. Stephen’s Green: Dublin şehrinin merkezinde bulunan çok güzel bir park. Parkın içinde küçük bir göl ve bazı hayvanlar da bulunmaktadır.

Spire Of Dublin: Dublin şehrinin merkezinde 121 m. yükseklikte bu anıt diyebileceğimiz yapı fotoğraf çektirmek ve bir nevi buluşmalar için ortak nokta diyebiliriz.

Ha’penny Bridge: Tarihi ve çok güzel bir köprü olan Ha’penny Bridge şehrin tam merkezinde bulunuyor. Eskiden bu köprüden geçmek için ücret ödeniyormuş.

Dublin Castle: Şehrin merkezinde bulunan Dublin Castle’in tarihi önemi bulunmaktadır. Avlusu ve bir bölümü herkese açık fakat tarihi eserlerin, heykellerin, tabloların bulunduğu bölüm malesef paralıdır.

Guinness Bira Fabrikası: İrlanda’nın meşhur Guinness Biralarının 7 katlı eski fabrikası bugün müze olarak ziyaretçilere açık. Dublin’de en çok ziyaret edilen yerlerin başında geliyor.