ÜLKE BİLGİLERİ

Cork

Cork, İrlanda’nın kuzey batı bölgesinde Munster vilayetinde yer alan bir şehirdir. 119,230 kişilik nüfusuyla eyaletin en büyük ikinci, adanın da en kalabalık üçüncü kentidir. Şehir, kendisinin batı ucunda iki kanala ayrılan Lee Nehri üzerine inşa edilmiştir. Şehir merkezi kanallar tarafından oluşturulan adada yer almaktadır. Kanalların yeniden birleştiği şehrin merkezinin doğu ucunda kıyı boyunca Lough Mahon ve Cork Limanı gibi iskele ve rıhtımlar yer alır, Cork Limanı dünyanın en büyük doğal limanlarından biridir. Kent yurtdışından gelen öğrencilere, muhteşem kültürel etkinlikleri ile canlı gece hayatı ve restoranlarının yanı sıra; büyüleyici geçmişinden rahatlatıcı atmosferine dek pek çok olanak sunmaktadır.

2005 yılında “Avrupa’nın Kültür Başkenti” seçilmiş olması, Cork’un kültürel atmosferinin kanıtıdır. Bu, 2005 yılının Cork için pek çok kültürel hazinenin ve canlı sanatsal sahnelerin yaşanacağı bir yıl olması anlamına gelmektedir. Çok kalabalık bir liman şehri olan Cork'taki evlerin çoğu 18. Yüzyıl'ın sonlarında ve 19. Yüzyıl'ın başlarında kızıl kumtaşından yapılmıştır. Duvarları, kapıları veya cumbalarının gümüş rengi kireçtaşından yapılmış olması tezatlık yaratır. Mimari, İrlanda'nın başka hiçbir yerinde burada olduğu kadar çarpıcı ve uyumlu değildir. Şehir merkezi Lee Nehri'nin iki kolu arasında kalan bir ada üzerindedir ve tamamı yürüyerek gezilebilir - şehrin hemen kuzeyinde ve güneyinde olan köprülerle bağlanan bölümleri gibi.

Ulaşım

Cork şehir içi ulaşımda otobüs ve bisikletler kullanılmaktadır. Kentte ulaşım son derece düzenli ve rahattır. Cork havalimanına inen öğrenciler, toplu taşıma araçları ya da özel taksiler ile okullarına ve konaklama yerlerine ulaşım gerçekleştirebilmektedirler.

Gezilecek Yerler;

Cork University College

Uluslararası eğitim veren okulun içini gezmenizi öneriyoruz.

Cork Vision Centre

Restore edilmiş kilise ayrıca yıl boyunca süreli sanat ve kültür sergilerine de ev sahipliği yapmaktadır.

St. Finn Barre's Cathedral

Sahip olduğu çarpıcı Gotik cephe, renkli camdan pencereler ve mermer mozaiklerle göze çarpar.

Church of St Anne

Panoramik bir Cork manzarası için ikonik Çan Kulesi'ne çıkın.

Cork City Gaol

Sahici balmumu mankenler ve karmaşık üç boyutlu görüntülerle binanın tarihine bir göz atabilirsiniz. Hapishane aynı zamanda Vali Konağı'nda bulunan ilginç bir Radyo Müzesi'ne de sahiptir.

Blarney Stone

Konuşma güçlüğü çeken turistler ayrıca, kendisine dudaklarını dokunduran kişiye konuşma yeteneği bahşettiği söylenen ünlü Blarney Taşı'nı öpmek için Blarney Kalesi'ni ziyaret edebilirsiniz.