ÜLKE BİLGİLERİ

Pretoria

Güney Afrika Cumhuriyeti'nin üç başkentinden biri olan Pretoria idari merkezdir. Kente adını, 1830'larda Güney Afrika içlerine yolculuk yapan Voortrekker olan Andries Pretorius'un oğlu Marthinus koymuştur. Yeni Transvaal Cumhuriyeti'nin başkenti olması için 1855 senesinde kurulmuştur. Pretoria, her iki tarafında jakaranda ağaçları uzanan caddeleriyle ünlü, son derece planlı bir şehirdir. Güney Afrika'nın seçimle iktidara gelen ilk devlet başkanı olan Nelson Mandela, Pretoriada yemin etmiştir. Brezilya’dan ithal edilen binlerce jakaranda ağacından oluşan: bahçelerinin güzelliğiyle dikkati çekmektedir. Bu bahçeler tüm cadde hatları boyunca mor çiçeklerle süslenir. Şehrin harika parkları: her zaman beğenilmektedir. Şehirde yaklaşık 750.000 kişi yaşamaktadır. Nüfusun çoğunluğu hükümetin bürokratik memurlarından ve beyazlardan oluşmaktadır.

Ulaşım

Pretoria'da havaalanı bulunmamaktadır. En yakın havaalanı Johannesburg'dedir. Pretoria ve Johannesburg kardeş şehirlerdir. Johannesburg ile Pretoria arası 50 km'dir. Otobüs ile yaklaşık 1 saat sürmektedir.

Pretoria Gezilecek Yerler

Church Tower: Kentin ana caddesi olan Church Caddesi yaklaşık 20 km uzunluğundadır ve birçok önemli yapı da bu cadde üzerinde sıralanmıştır. Krallıklar arasındaki ve Anglo-Boer savaşları sırasındaki çatışmalara sahne olan Özgürlük Parkı ve çevresi gezilmeye değerdir.

Melrose Evi: 1902 senesinde Anglo-Boer Savaşı'nı sona erdiren antlaşmaya tanıklık eden mekandır.

Cullinan Elması: 1905 senesinde Cullinan'daki Premier madeninde bulunmuştur. Aynı zamanda elmastan kesilen Afrika'nın yıldızı, Londra kulesindeki kraliyet mücevherlerinin bir parçasını oluşturmaktadır. Dünyadaki en büyük elmasların doğuş yerini gezebilirsiniz.

Milli Kültür Tarih Müzesi: Güney Afrika Cumhuriyeti'nin tüm tarihini yakından inceleme fırsatını bulabilirsiniz. Bildiri tepesindeki Voortrekker Anıtı ve yanında yer alan müze, en fazla ziyaretçi çeken bölgelerdendir.

Tswaing Meteor Krateri: Kente 40 km mesafede yer alan Tswaing Meteor Krateri, kaçırılmaması gereken en önemli yerlerdendir. 200.000 sene önce oluşmuş olan krater 100 metre derinliğinde ve 1 kilometre çapındadır. Bu büyüklükte bir krater oluşturan meteor 10'e yakın atom bombasının yarattığı etkiye sahiptir. Bu kratere giderek krater'in içine kadar yürüyebilir ve krater müzesini gezebilirsiniz. Dünyadaki 4 meteor kraterleri müzesinden biridir.