ÜLKE BİLGİLERİ

Johannesburg

Johannesburg, metropol alanı 4.5 milyon nüfusuyla Güney Afrika Cumhuriyeti'nin en büyük şehri olduğu gibi, Afrika kıtasının da Kahire ve Lagos'un ardından en kalabalık üçüncü şehirdir. Johannesburg, altın ve gümüş ticareti potansiyelinin yoğun olduğu bir kenttir. WitwatersrandSıradağları özellikle bu mineraller açısından oldukça zengindir. Johannesburg Uluslararası Havaalanı, ülke içi ve ülke dışı taşımacılıkta Afrika'nın en yoğun ve en kapasiteli havayolu hizmetini vermektedir.

Metropol nüfusu 4 milyon 435 bin civarındadır. Diğer şehirlerle karşılaştırıldığında oldukça yüksek olan 1,644 km²'lik yüzey alanı sonucu nüfus yoğunluğu sadece 2,700/km²'dir. Şehir dünyadaki en büyük 50 metropolitan şehir içinde gösterilmektedir. Johannesburg’da 1998 yılında bulunan 3.3 milyon yaşındaki iskelet, bugüne kadar dünya üzerinde bulunmuş en yaşlı insan türü iskeleti. Bu yüzden kentin tarihinin insanlık tarihiyle yaşıt olduğu söylenebilir. Kentteki modern yerleşim ise 1886 yılında buraya altın çıkarmak için gelenler tarafından kurulan çadırlarla başlamıştır. Uzun süre İngiliz hâkimiyetinde kalan kentte, Güney Afrika’nın ilk siyahi lideri Nelson Mandela da uzun zaman yaşadı.. Kent, 2010 Dünya Futbol Şampiyonası’nın ev sahiplerinden biri olacak.

Ulaşım

Johannesburg otomobil trafiği için inşa edilmiş geniş caddelere sahiptir ve şehir büyük bir alana yayılmış olduğundan toplu taşıma halen gelişme dönemindedir. Şehir içi ulaşım sağlamak için araç kiralama, otobüs, hızlı tren hattı ve taksi seçenekleri kullanılabilir. Johannesburg’da otobüs ile şehir içi ulaşım turistler için pek tavsiye edilmemektedir. Otobüslerde güvenlik sorunları sıklıkla yaşanmaktadır. Şehirde hizmet veren hızlı tren hattı da Gautrain, havalimanı, Malboro, Midrand, Rosebank, Pretoria ve Centurion bölgelerinde ulaşım sağlamak için idealdir. Ancak haftasonu ve resmi tatillerde çalışmamaktadır. Johannesburg Uluslararası Havalimanı, bir diğer adıyla O.R. Tambo Uluslararası Havalimanı, şehir merkezine yaklaşık 21 kilometre uzaklıkta konumlanır.

Johannesburg Gezilecek Yerler

Pilanesberg Ulusal Parkı: Johannesburg’a gelenler, kıtanın en önemli doğal parklarını gezebilirler. Kente 150 kilometre mesafedeki Pilanesberg’de, tam bir safari yapmanın ilk şartı olan Big Five’ı, yani 5 büyük hayvan türünün hepsini görmek mümkün. Bunun dışında 103 memeli, 350 kuş, 18 amfibyum ve 65 sürüngen türüne ait binlerce hayvanı da görebilirsiniz.

Sun City: Pilanesberg Ulusal Parkı sınırlarında yer alan Sun City, Afrika’nın Las Vegas’ı olarak da bilinen bir eğlence parkı. Yapay şelalelerin, lüks otellerin, golf sahalarının üzerinde kurulu Sun City’da casinolar da bulunuyor.

Cradle of Humankind: 1999 yılında Johannesburg’un 25 km. batısında keşfedilen ve bilim insanlarının modern insanın atası olarak kabul ettiği 2 ila 3 milyon yıllık fosillere ev sahipliği yapan, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesindeki arkeolojik gezi alanıdır. İlk insanların yaşadığı çok sayıda mağara görebilirsiniz.

Top of Africa: 150 Commissioner Caddesi’nde yer alan Carlton Center’ın 50. Katı, Afrika’nın en yüksek noktasıdır. Şehrin en uzun binası olan bu yerden, panoramik Afrika manzarasını seyredebilirsiniz.

Gold Reef City: Johannesburg’ta eski bir maden ocağı üzerinde kurulu, kentin en büyük tematik eğlence parkıdır. Parkta, 200 metre derine kadar inilerek eski maden ocağı da ziyaret edilebilir.

Kyalami Pisti: Johannesburg pek çok uluslararası organizasyona da ev sahipliği yapar. Bunların başında, her yıl Kyalami pistinde düzenlenen Formula 1 yarışı geliyor.

Soweto: Turistik gezilerin düzenlendiği, Johannesburg’un yerel siyahi halkının yaşadığı fakir bölgede Nelson Mandela da hayatının bir kısmını geçirmiştir. Pek çok halk hareketinin merkezi bu bölgedir.

Oriental Plaza: 1893–1915 yılları arasında evrensel insan hakları savunucusu Mahatma Gandhi Johannesburg’ta yaşamış ve Afrika’daki insanlara yapılan ayrımcılığı protesto etmek için bu meydanda pasaportunu yakmıştır. Bu olay dünya tarihine geçmiştir.

Apartheid Museum: Güney Afrika’nın 20. Yüzyıl tarihini gözler önüne sermektedir. Ülkenin çalkantılı geçmişi ve günümüzdeki hareketli yapısı hakkında ziyaretçileri bilgilendirmeyi amaçlayan müzede, videolar, resimler ve pek çok eser sergilenmektedir.

Johannesburg Botanical Garden: Johannesburg Botanik Bahçesi, Johannesburg şehir merkezinden 6 kilometre uzaklıkta, Emmarentia’da konumlanmaktadır.

Johannesburg Hayvanat Bahçesi: 1904 yılında kurulan hayvanat bahçesi halen Afrika kıtasının en büyüğü. Halen 3 binin üzerinde hayvana ev sahipliği yapan hayvanat bahçesi, dünyada beyaz aslana da ev sahipliği yapan nadir yerlerden.