ÜLKE BİLGİLERİ

Rouen

Fransa’nın kuzeybatısındaki Yukarı Normandiya bölgesinde bulunan Rouen şehri, Seine-Maritime’ın il merkezi olma özelliğini taşıyor. Sen Nehri’nin tam ortadan ikiye ayırdığı şehirde, 2007 verilerine göre yaklaşık 417 bin kişilik bir nüfus yaşıyor. Ortaçağ Avrupası’nda en geniş ve zengin şehirlerden biri. Fransa’nın elma bahçeleri ve lezzetli peynirleri ile ünlü bölgesi Normandiya’nın 9. yüzyıldaki başkenti Rouen Seine Nehri’nin en dar noktasında yer alan şehir, deniz ticareti ve sanayi sayesinde zenginleşmiş önemli bir kültür merkezidir. 9. yüzyılda yelkenlileriyle Seine Nehri’ne açılan Viking Nordikleri, yerleşik hayata geçmeye karar verdiklerinde kendilerine katedral şehri Rouen’i seçtiler. 2. Dünya Savaşı’nın yol açtığı ciddi hasara karşın şehrin sağ yakası, Monet’in sıklıkla resmettiği Cathedrale Notre Dame’den yürüyüş mesafesinde bulunan tarihi yapılarıyla dikkat çeker. Tarihte sırayla bir Kelt ticaret üssü, Roma garnizonu ve Viking Kolonisi olan Rouen birçok farklı kültüre ev sahipliği yapmıştır. Rouen, hem sahile (yani plajlara, güneşe, denize) hem de Paris’e 1 saatlik mesafede olması sayesinde; kendi kültürünü yaşatmanın yanında farklı aktiviteleri gerçekleştirebilir ve dil eğitiminize tamamlayabilirsiniz.

Rouen Ulaşım

Şehirde Paris ve Le Havre’yi Gare de Rouen-Rive-Droite’ye bağlayan ana tren yolu olmakla birlikte, bölgesel tren ulaşımı da sağlanıyor. Şehir içerisindeki ulaşım ise büyük oranda tramvay ve otobüs ile sağlanıyor. Kendi havaalanına sahip olan şehir, yerel ulaşımların yanı sıra Avrupa içi de ulaşımı sağlıyor.

Rouen Gezilecek Yerler

Eglise Sainte-Jeanne-d’Arc: Burası, çekici ve modern bir kilisedir. Kilisede: 1944 yılında bombalanan daha eski bir kiliseden kurtarılan ve 16’ncı yüzyıldan kalan vitraylı pencereler görülmelidir.

Jeaanne Dark Anıtı: Hemen kilisenin yanında, 1431 yılında, Jeanne’nin direğe bağlanarak yakıldığı yeri belirten bir anıt bulunur. Haç şeklindeki anıtın yüksekliği 4-5 metre kadardır.

Rue du Gros-Horloge: Şehrin ticaret merkezidir. Burada bulunan 15-16 ve 17’nci yüzyıllardan kalma evler: Normandiya mimarisinin güzel örnekleri olarak dikkat çekerler. Bu evler, genellikle ahşap kullanılarak yapılmışlardır.

Gros Horloge-Büyük Saat Kulesi: Rönesans saat kulesidir, şehrin sembolü. Saatin yaldızlı yüzünde “yelkovan” bulunmuyor, yalnızca saatleri gösteren “akrep” bulunuyor. Kadran üstündeki bir küre “ay”ın evrelerini gösterir.

Saint Malo Kilisesi: Kilise yapısı, 1437 yılında yapılmıştır. Sanat tarihçileri tarafından mimari açıdan Gotik sanatının bir şaheseri olarak kabul edilmektedir.

Cathedrale Notre - Dame: Buranın en önemli özelliği, ünlü ressam Monet’in: ön cephesini resmetmesidir. Yapının taştan oyma, süslü iki kulesi değişik bir silüet yaratır.

Kilisenin sade iç mekanı detaylı dış görüntüsü ile tezat oluşturur. Cephesinin Gotik sanatının güzelliği muhteşemdir.

Englise Saint – Maclou: Gotik mimari tarzda, ülkenin en ünlü yapısıdır ve 15’nci yüzyıldan kalmadır.