ÜLKE BİLGİLERİ

Paris

Paris Fransa'nın başkenti ve France bölgesinin merkezidir ve Seine nehri'nin üzerine kurulmuştur. Tüm dünyada anıtları, sanatsal ve kültürel yaşamı ile tanınmış olan Paris aynı zamanda dünya tarihinde önemli bir şehir olmakla birlikte, başlıca ekonomik ve politik merkezler arasında yeralmakta ve uluslarası taşımacılığın geçiş noktalarından birini oluşturmaktadır. Moda ve lüksün dünya başkentidir ve "Işık Şehir" (Ville de Lumière) diye de anılmaktadır. 20. yy.'da şehir sınırlarının dışına taşarak büyümüş ve banliyöleriyle birlikte 1999'da 11,1 milyonluk nüfusa ulaşmıştır. 19. yüzyılda, Napolyon, modern Paris’i geliştirmek için Baron Hausmann’a atandı, uzun bulvarlar, güzel binalar ve büyük parklarla bugünkü şehrin temelini oluşturdu.

Paris’in uluslararası üne kavuşmasının nedeni neoklasik mimari üslubu ve bu etki ile şekillenen moda ve sanatıdır. Şehrin bölgelerini, eski merkezleri, mezarlıkları ve büyük parkları keşfetmenin en iyi yolu yürümektir. Binlerce turistle yoğun bir şehir olan Paris, orijinalliğini korumuş Montmarte veya efsanevi Champs-Elysées iyi bir başlangıç turu için idealdir. Fantastik bir trend atmosferi arayanlar için Le Marais Quartier Latin veya antik Canal St-Martin doğru yer olacaktır. Sanatseverler için sanat galerileri, müzeler en doğru adrestir.

Paris Ulaşım

Paris’in toplu taşıma ağını RATP sağlamaktadır. Ucuz ve verimli bir hizmet anlayışına sahip bu kurum; otobüs, yer altı (metro) ve raylı sistem (RER) olmak üzere üç birimden oluşur. Biletler hepsinde geçerlidir, istasyonlardan ve kulübelerden satın alınılabilir. Birden beş güne kadar seyahat kartları satılmaktadır.

Bateau Bus: Bateau Bus ile Paris’ten Sen nehrine orijinal anlamda bir yolculuk deneyimini yaşayabilirsiniz.

Paris’te 3 adet havaalanı bulunmaktadır. Bunlar,

Charles De Gaulle Airport: Buradan bindiğiniz tüm trenler Paris şehir merkezine gitmektedir. Paris’in ana tren istasyonu Gare Du Nord’dur. Havaalanından buraya ulaşım trenle 25 dakika sürmektedir. Havalimanından şehir merkezine taksi ile ulaşım yaklaşık 30-40 dk sürmektedir

Orly Airport: Paris Orly Havalimanı şehir merkezinden 15 km mesafede konumlanmakta. Metro ile ulaşım mümkün.

Beauvais Tille Airport: Paris Beauvais özellikle düşük maliyetli havayolları tarafından servis edilir. Terminaldelerden ve Paris-Pote Maillot’dan servisler kalkmaktadır.

Paris Gezilecek Yerler

Eyfel Kulesi (Eiffel Tower): Paris’in sembolü olan bu demir kule her yıl yaklaşık 6 milyon turist tarafından ziyaret edilir. Kule, Fransız Devrimi’nin yüzüncü yılı anısına düzenlenen 1889 Paris III. Evrensel Sergisi için Gustave Eiffel tarafından inşa edilmiştir. Yapımında 7.800 ton demir ve 18 bin ton çelik kullanılmıştır ve kulenin boyanması yaklaşık 4 yıl sürmüştür. Kule 3 faklı bölümden oluşmaktadır. Bütün bölümlere asansör veya yürüyerek çıkabilirsiniz. İlk bölümde kulenin tanıtımının yapıldığı bir müze yer almakatadır, ikinci bölümde Le Jules Verne Restaurant ve son bölümde seyir terası bulunur.

Louvre Müzesi: Dünyanın en büyük müzelerinden biridir. Bünyesinde Mona Lisa, Venus de Milo gibi ünlü sanat eserlerini ve Rembrandt, Vermeer, Caravaggio gibi ünlü sanatçıların eserlerini barındırır. Bahçesinde 21 metre yüksekliğinde bir cam piramit görünümüne sahip anıt bulunmaktadır. Müze tarihi oldukça eskiye dayanmakta. Orta Çağ'dan günümüze kadar gelen, şuanda müze olarak kullanılan yapı o dönemlerde saldırılara karşı savunma amaçlı kale olarak yapılmış ve Napolyon'un etkisi ile daha sonradan müzeye dönüştürülmüştür.

Sacré-Cœur Bazilikası: Sacré-Cœur, Montmartre tepesinde yer alan bir Roma Katolik bazilikasıdır. Kilise 1914 yılında açılmış ve ardından İsa’nın Kutsal Kalbi (the Sacred Heart of Jesus) olarak isimlendirilmesine karar verilmiş. Kilise 500 den fazla heykel içerir ve sıklıkla filmlerine sahne olur. Kubbesine çıkılarak Paris şehir manzarası seyretmek mümkündür. Şehrin en yüksek 2. yeri olduğu için manzara severlerin en çok ziyaret ettikleri noktalardan biridir.

Zafer Takı (Arc de Triomphe): Zafer Takı İmparator Napolyon tarafından 1806 yılında dikilmiştir. 50 metre uzunluğuna sahip bu tak Paris’in en ünlü anıtıdır.

Sen Nehri (La Seine): 776 km. uzunluğundaki Sen nehri Fransa ve Paris’i tekne ile dolaşmak için büyük bir fırsat sunar. Arkanıza yaslanın ve suyun üzerinde manzaranın tadını çıkarın hiçbir şey bundan daha romantik olamaz.

Notre Dame Katedrali: Gotik bir başyapıt olan Notre Dame katedrali 1345 yılında tamamlanmış. 128 metre boyutundaki binanın 2 tane 69 metre yüksekliğinde kulesi de bulunmaktadır. Katedralin en popüler eseri Victo Hugo'nun Notre Dame Kamburu'dur.

Panthéon: Yapı 1764 yılında mimar Soufflot tarafından inşa edilmiştir ve 1791 de dekonstrüksiye edilmiştir. Eskiden kilise olarak kullanılan yapı şuanda birçok ünlü ismin mezarlarına ev sahipliği yapmaktadır.

Orsay Müzesi (Musée d’Orsay): Orsay Müzesi Orta Çağ’ın önemli sanat akımlarından biri olan İzlenimcilik (empresyonizm) akımının eserlerini çatısı altında saklıyor. Paris'in en önemli müzelerinden olan Orsay Müzesi başlarda Paris Evrensel Sergisi için tren istasyonu olarak yapılmıştır son hali ile müze olarak kullanılmaya başlanmıştır. Müzede Van Gogh, Cezanne ve Monet gibi sanatçıların çalışmalarını görebilirsiniz.

Lüksemburg Bahçesi (Jardin du Luxembourg): Fransız senatosuna ait olmasıyla beraber Paris’in en büyük ikinci parkı olma özelliğini taşır.

Disneyland Paris: Disneyland ilk olarak Walt Disney tarafından ABD’de California, Anaheim’de 17 Temmuz 1955 yılında kurulmuştur. Disneyland tamamen Disney temalı bir eğlence parkıdır.

Şenzelize Caddesi (Champs- Élysées): Burası Concorde Meydanı’ndan Charles de Gaulle’ye 2 km. uzunluğunda bir gezi yolu sunuyor. 14 Temmuz; Fransız Ulusal Günü (Bastille Day) ve Yeni Yıl etkinlikleri burada kutlanır. Temmuz ayında Fransa Bisiklet Turu ( Tour de France) final aşamaları burada yer alır. Ayrıca cadde üzerinde birbirinden ünlü mağazalar ve kafeler de yer almaktadır.

Pont Neuf: Anlamı “Yeni Köprü” ve ironik olarak Paris’te Sen Nehri üzerindeki en eski köprü. Kral III. Henry’nin emri ile kötü durumdaki önceki köprünün yerine 1578’de inşa edilmiştir. Bugün 278 metre uzunluğuna ve 28 metre genişliğine sahiptir.

Pére Lachaise Mezarlığı: Pére Lachaise Paris’in en büyük, dünyanın en tanınmış ve en çok ziyaret edilen mezarlığı. Kocaman ve huzur dolu bir park, geçtiğimiz 200 yıl içinde Edith Piaf, Oscar Wilde, Camille Pissarro, Marcel Proust, Moliére, Max Ernst, Maria Callas ve Jim Morrison gibi Fransız yaşamını zenginleştiren birçok yerli ve yabancı ünlüye ev sahipliği yapar.

Le Marais: 17. yüzyılın en güzel mimari eserlerine ev sahipliği yapması ile birlikte elit bir semt olma özelliğini taşır. Ayrıca semtte birçok müze, sanat galerisi ve tarihi siteler yer almakta. Paris’in en eski meydanı Place des Vosges ve Victor Hugo’nun konutu burada yer almaktadır.

Montmarte: Montmarte, 130 metrelik bir tepenin üstünde yükselen Sacré-Coeur Bazilikası ile en popüler tarihi yer olma özelliğini taşır. Ayrıca burası Paris’in en yüksek noktasıdır. Ünlü kafeleri ve film stüdyoları mevcuttur. “Amélie” filmi bu bölgede çekilmiştir. Bunların dışında Moulin Rouge gece kulübü ve Lapin Agile gibi ünlü mekânlara da sahiptir.