ÜLKE BİLGİLERİ

Nice

Dünyaca ünlü plajları, mavi ve yeşilin dans ettiği muhteşem doğası, görkemli tarihi yapıları ve lüks mağazaları ile Nice Akdeniz’in en popüler tatil beldeleri arasında yerini alır. Berrak bir deniz, sakinlik ve huzur arayan, dağ havası almak isteyen herkes için adeta cennetten bir köşe. Büyüleyici bir doğa şehri olan Nice Fransa’nın güneyinde, Akdeniz kıyısında, Marsilya ile Cenova arasında yer alır. Muhteşem Akdeniz kumsalları, masmavi denizi ve nefis mutfağıyla, ülkenin en önemli turizm merkezlerinden biridir. Nice, bunca popülerliğine rağmen huzurlu ve dingin bir şehir olmayı da başarmış. Bu görüntüsü ile Fransız Riviyerası’nın başkenti ve aynı zamanda bu kıyıların prensesi diye tarif ediliyor.

Nice çok uzun yıllar Roma’nın hakimiyetinde kalmış. Galiba bu nedenle Fransız kibrinden çok İtalyan sempatikliğiyle yoğrulmuş bir şehir. Doğası ve mimarisi ise gerçekten de etkileyici. Nice tüm dünya turistleri tarafından tercih edilen çekici bir tatil mekanı. O kadar göz alıcıdır ki resimlerden fırlamış gibi duran kafeler, mükemmel mimari, yumuşak Akdeniz iklimi ve berrak turkuaz deniz, şehrin büyüsünü oluşturan etmenlerden bazıları. Nice’in en yoğun olduğu tatil sezonu Nisan ile Ekim ayları arası. Çoğu batı ülkelerine göre daha güvenli bir şehir olmasına rağmen yine de dikkatli olmakta yarar var. Nice aynı zamanda kültür sanat etkinliklerinin de en önemli merkezlerden biri. Nice Tiyatrosu Fransa’nın gurur duyduğu bir tiyatro. Burada Nice Tiyatrosu’nun yaz oyunlarını izleyebilir, yaz boyunca verilen konserlere gidebilirsiniz.

Nice Ulaşım

Otobüs, tramvay ve taksi Nice şehrinde tüm ulaşım ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır. Trafik problemi bulunmayan bu güzide kentte otobüs kullanımı oldukça yaygındır. Lignes d’Azur tarafından koordine edilen toplu taşıma mesafeler arasındaki engelleri kaldırmaktadır. Şehrin tek havalimanı Nice Havalimanı’dır ve ülkenin en işlek havalimanlarından biridir. Havalimanından şehre varabileceğiniz en iyi yol havalimanı ekspres otobüsleridir.

Airport Express: Nice Havalimanı’ndan kent merkezine ulaşım hizmeti Nice Airport Express ile karşılanmaktadır. Bu otobüs ile kent merkezine ve tren istasyonuna ulaşabilirsiniz.

Lignes d’Azur Otobüs Servisleri: Şehir içi ulaşımda etkili bir rol oynayan otobüs servisleri birçok rota üzerinden birçok farklı istikamete ulaşımda hizmet vermektedir. Her gün bakım ve dezenfeksiyondan geçen araçlar güvenli bir yolculuk sunar.

Tramvay: Nice’te tek bir rotasyona sahip tramvay bulunmaktadır. Tramvay kullanarak ana tren istasyonuna ve eski şehire ulaşabilirsiniz.

Tren: TER adı altında hizmet veren trenler kentti civar bölgelere bağlamaktadır. Nice tren garından Cannes, St. Raphael ve Marsilya gibi şehirlere kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Nice İklim

Nice deniz kenarındaki göz alıcı konumu sebebiyle, akdeniz ikliminin keyfini süren bir şehirdir. Ilıman bir iklimi vardır. Yaz mevsiminin yakıcı sıcaklığı tepelere çok az etki eder. Kış mevsiminde dahi hava güneşli ve ılımandır. Yaz aylarında çok nadir olmakla beraber yılın birçok günü ağır sağanaklar görülebilmektedir.

Nice Gezilecek Yerler

Promenade des Anglais: Palmiyelerin sıralandığı Akdeniz kıyısındaki Promenade des Anglais’de (İngiliz Gezinti Yolu) akşamüstleri yürümek bir gelenek. Bu yol 1822’de İngiliz kolonisi tarafından deniz kıyısı ve Baie des Anges (Melekler Körfezi) boyunca gezinmek için yapılmış. Bu yolun popülerliği yüzünden en güzel oteller de sahil boyunca sıralanmış burada.

Cours Saleya: Burası Nice’in kalbi. Her gün sebze, meyve ve çiçeklerin satıldığı, pazartesi günleri antikaların da bulunabildiği bir pazar kuruluyor burada.. Turistlerin de oldukça sık takıldığı bir yer. Özellikle öğleden sonraları eğer hava güneşli ise burası çok daha eğlenceli bir hal alıyor. Yemek yenmese bile en azından bir şeyler içip etrafı seyretmek için herhangi bir yere oturabilirsiniz.

Vieux Nice (Eski Nice): Nice’in en canlı yerlerinden biri olan burada daracık sokaklar irili ufaklı meydanlara açılır. Bu sokaklardaki binalar, panjurlar, panjurlardan sarkan rengarenk çiçekler ve sokak lambaları sizi fazlasıyla cezbedecek.

Place Massena: Hiç kuşkusuz Nice’in en güzel meydanı. Meydan öyle bir tasarlanmış ki tarihi doku aynen korunarak paten kayanlardan yürüyüş yapanlara ve bisiklete binenlere kadar herkes düşünülmüş. Place Massena’nın iki tarafındaki sokaklar alışveriş için hoş yerler.

Cimiez: Fransız Riviyerası’nın güzelliklerini Nice’ten görebilmek için Cimiez’e çıkın. Müthiş manzara sizi bekliyor. Şehir kuzeyinde bulunan Cimiez tepeleri, birçok etkinliğe ev sahipliği yapan harika bahçeleri ve müthiş malikane ve villalarıyla Nice’in en gözde semtlerinden biri sayılır.

Musée des Beaux-Arts (Modern Sanatlar Müzesi): Burası 19. yüzyılda bir Ukrayna prensesine malikane olarak inşa edilmiş. Bugün 17-20. yüzyıl arası en iyi sanat koleksiyonlarından birini barındırıyor. Müzede Rodin heykellerini de görmek mümkün. Musée National Message Biblique: İncil temalarının cam boyama, mozaik ve heykel gibi değişik eserlerle ifadelerinden oluşan sanat eserlerinin sergilendiği bir müze. Burada 17. yüzyıla ait 350’den fazla sanat eseri, fresk ve tarihi kalıntı bulunuyor.

Musée Matisse: Cimiez tepelerindeki evinde yaşayan ve burada ölen ünlü ressam Matisse’nin eserlerinin ve eşyalarının sergilendiği bir müze. Müze, çok şirin kıpkırmızı bir villa içinde yer alıyor.

Parc Floral du Phoenix:1990 yılında açılmış olan çiçek parkı, bir hazineyi andıran doğası ile Nice’in övünç kaynaklarından biri. Burada dünyanın en büyük camdan evi ve paha biçilemez Diamant Vert (yeşil elmas) bulunuyor. Bu dev park adeta bir doğa hazinesi. Parkın içinde aynı zamanda Asya Sanatları Müzesi (Musee des Arts Asiatiques) var. Bina yapay bir göl üzerinde yüzer bir şekilde inşa edilmiş. Sayısız tropik kuşa ev sahipliği yapıyor. Her cuma günü Asya günü olarak kabul ediliyor ve o günlerde Asya kültürüne yönelik adetler yaşatılıyor.

Cathedrale St. Nicholas: 1912 yılında Çar II. Nikola’nın desteği ile Nice’te yaşayan Rus halkı için inşa edilmiş. Göz alıcı mimarisiyle ziyaretçileri bir masal dünyasına götüren bir yapı. Bu katedral, Rusya dışındaki en büyük Rus Ortodoks Katedrali olma özelliğine sahip.

Monument aux Morts: Birinci Dünya Savaşı’nda ölen 4000 Nice vatandaşını anmak için inşa edilmiş. Anıt, Akdeniz’in masmavi sularının yanında bir kuğu gibi gökyüzüne doğru yükseliyor. Tamamen beyaz taş kullanılmış ve kabartmalarla süslenemiş. Anıtın ortasında yer alan vazoda, hayatını kaybeden askerlerin sicil numaraları var.