ÜLKE BİLGİLERİ

La Rochelle

Fransa'nın küçük ve en şirin şehirlerinden olan La Rochelle kumlu plajları ve sakin balıkçı kasabalarıyla kıyıda yer almaktadır. Bu liman şehrinin zengin tarihi her zaman için Atlantik’in ayrılmaz bir parçası olmuştur. 15’inci yüzyılda ilk Fransız kolonileri Kanada’ya gitmek için eski limandan ayrılmıştır. Atlantik kıyıları boyunca muhteşem su sporu olanaklarının olduğu La Rochelle Fransızca dil eğitimi almak isteyenler için de oldukça ideal bir yurtdışı eğitim noktasıdır.

St. Nicolas ve Chaine kuleleri kentin simgeleri. Bu iki kule arasına çekilen zincir, yüzlerce yıl kentin güvenliğini sağlamıştır. Ayrıca bu kulelerin devamında bulanan Lanterne Kulesi de kentin önemli tarihi yapılarından biri. Limandan içeri girdiğinizde ise kentin kemerli, dar sokaklarında saat kulesi, katedrali ve belediye binası La Rochell’in tarihi siluetini tamamlıyor.

Atlantik Okyanusu kıyısında, yüksek kulelerle korunan La Rochelle tarihi, Fransa tarihinden her zaman bağımsız hareket etmiş. Okyanus kenarında bulunan bu korunaklı kent, tarih boyunca çok önemli bir ticaret merkezi olmuştu. Tabii ki ticaretle birlikte ortaçağın sonunda Avrupa’da ortaya çıkan reform hareketi de bu kente tüm Fransa’dan önce gelmişti. Halkı çok etkileyen bu düşünceler, Katolik Fransa’da Protestan bir kent olmalarına sebep olmuş. İngiltere ve Fransa arasında yaşanan ünlü ‘100 Yıl Savaşları’nda İngilizlerin yanında yer alan kent, İngilizlerin en önemli direniş noktalarından biri olmuş. Savaş sonrası büyük bir kuşatmayla Fransa topraklarına katılan kentte büyük bir kıyım yaşanmış.

La Rochelle’in kaderini değiştiren bir diğer önemli tarihsel olay ise II. Dünya Savaşı sırasında yaşanmış. Bu korunaklı Atlantik limanı, Almanların güçlü denizaltı filosuna ev sahipliği yapmış. Bu yüzden de Almanlardan en son alınan kentlerden biri olmuş. Tarihte yaşadığı bu büyük yıkımlar sebebiyle, ekonomik olarak komşusu Bordeaux’ya oranla daha geride kalan bu güzel kent son zamanlarda Avrupa’nın en gözde tatil yerlerinden biri olmaya başlamış. Tarihsel bağından dolayı özellikle İngilizlerin akın ettiği kent, Fransa’nın son yıllarda en büyük gelişim gösteren kentlerinden biri. Yaz aylarında yapılan La Rochelle müzik festivali, dünyanın en önemli müzik organizasyonlarından biri.