ÜLKE BİLGİLERİ

Quito

Ekvador’un başkenti olan Quito aynı zamanda ülkenin yönetim merkezi ve en kalabalık kenti. Deniz seviyesinden 2.850 metre yükseklikte yer alan Quito, La Paz ve Bogota’dan sonra dünyanın en yüksek 3.başkenti. Kent merkezi, deniz seviyesinden 4.974 metre yükseklikte yer alan Pichincha dağının eteklerinde ve Guayllabamba nehrinin çevresinde kurulmuştur.

Ekvator'un 25 km güneyinde yer alır. Bu yüzden, yüksekliğe rağmen, kito'da her yıl düzenli olarak ılıman iklim görülür. En yüksek sıcaklık öğle ortasında görülürken (26o C), en düşük sıcaklık geceleri görülür (7o C). Ortalama sıcaklık ise 15o C'dır. Şehirde sadece iki mevsim vardır: kuru ve nemli. Kuru mevsim (Haziran ile Eylül arası) yazdır, nemli mevsim (Ekim ile Mayıs Arası) ise kış mevsimidir.

Şehirde dağ tırmanışları, yağmur ormanlarına düzenlenen turlar, su sporları, dinlenme ve tırmanma gibi pek çok aktivite seçeneği bulunmaktadır. Quito'da iki önemli turistik bölge var. Bunlar Old Town bölgesi ve Mariscal Sucre Caddesi'dir. Old Town(Eski şehir), iyi korunmuş binalari sebebiyle dünya kültür mirası listesine alınmıştır. Bölgede anıtlar, dini ve mimari açıdan oldukça önemli yapılar ve zengin koleksiyonlara sahip müzeler bulunur. Dünyanın tam ortası olarak bilinen Mitad del Mundo anıtı da şehre yarım saatlik mesafede bulunuyor. Şehirden bineceğiniz bir halk otobüsüyle ulaşım mümkündür. Mariscal Sucre Caddesi'nde Rio Amazonas ve 6 de Deciembre bulvarlari arasinda kalan alan şehir merkezi konumundadır. Yüzlerce kafe, restoran, turizm acentası, çeşitli malzemeler satan mağazalar, kitapçılar ve hediyelik eşya satan dükkanların neredeyse hepsi burada toplanmıştır.

Quito Gezilecek Yerler

San Francisco Kilisesi: Güney Amerika’nın en eski kilisesi olan San Francisco Kilisesi 1536 yılında inşa edilmiş. 6 avlusu ve şapelleri ile Amerika’nın en geniş dini tapınağı olan kilisede Barok stili altın süslemeler dikkat çekiyor.

La Compania de Jesus: Güney Amerika'nın en zengin kilisesi olarak anılan La Compania de Jesus 1605-1765 yılları arasında Rokoko ve Barok mimari stilleriyle yapılmış. Bernini'nin Vatikan'da yarattığı sütunların kopyasının yapıldığı kilisenin içine girdiğinizde altın yapraklarla kaplı duvarlar, altın mihrap, Fas motifli kubbe tavanlar, Barok stili kürsüsü gerçekten büyüleyici.

Voto Nacional Bazilikası: Ekvator'un en yüksek ve büyük Gotik kilisesi olan Basilica del Voto Nacional 1892 yılında inşa edilmiş. Daha önceden Quito yerlilerine ait Ay Tapınağı bulunan kilisede iki kültüre ait öğeler kullanılmış. Kilisenin bir yüzünde iguana, Galapagos kurbağaları, yunus gibi Ekvator hayvanları heykelcikleri, diğer yüzünde ise tarih öncesi yaratıkların hayali heykelleri bulunuyor. Eşsiz bir Quito manzarası için ana kuleden merdivenle 117 metre yüksekliğe çıkmanız gerekiyor.

Plaza de la Independencia: Quito'nun kalbi 1534 yılında yapılmış ve bugün hala aynı görkemi koruyor. Meydanı çevreleyen Hükümet Sarayı, Belediye Sarayı, Baş Rahip Sarayı ve Metropolitan Katedrali mutlaka görülmeli. Bu dört yapı Kolonyal dönemin 4 egemen gücünü temsil ediyor. Vaktiniz olursa Hükümet Binası'nın yanında yer alan Kültür Merkezi'nin galerisinde çağdaş sanat eserlerini görebilirsiniz.

Pichincha: Ekvador 'un başkenti Quito'da bir volkan. Dağın iki zirvesi vardır. Bunlardan, Rucu Pichincha (Quechua: Yaşlı Pichincha) (4.690 m), kendisinden daha yüksek kardeşi (4.794 m) Guagua Pichincha (Quechua: Genç Pichincha)' a göre şehre daha yakında bulunur. En son 1999 yılında çok faal olan dağ, patlaması sonucu şehirde kül yağmuruna sebep olmuştur.