ÜLKE BİLGİLERİ

Şanghay

Çin'in en büyük kentidir. Eyalet düzeyi şehir yapısına sahip şehir Çin'in doğu sahilinde Yangtze Nehri deltasında kurulmuştur. Oldukça kalabalık olan bu kent, ayrıca Çin Halk Cumhuriyeti'nin en önemli liman kentidir.

Şanghay, Doğu Çin’de Yangtze Nehri Deltası’nın kıyısında yer alan, Çin Halk Cumhuriyeti’nin en büyük, dünyanın da sekizinci büyük şehridir. Yaygın olarak Çin’in modern ekonomisinin kalesi olarak görülen şehir, bu yönüyle ulusun en önemli kültürel, ticari, endüstriyel ve iletişim merkezlerinden biri olarak kabul edilir. İdari olarak Şanghay, Çin Halk Cumhuriyeti’nin eyalet statüsündeki bir belediyesidir. Şanghay, dünyanın en yoğun limanlarından biridir ve 2005’te dünyadaki en büyük kargo limanı olmuştur. Eskiden küçük bir balıkçı kasabası olan Şanghay, 2000'lerde ise yaklaşık 1000 gökdelenin olduğu ve 3000 tanesinin yapım aşamasında olduğu metropole dönüştü. Çin’in yirminci yüzyılla birlikte en önemli şehri olan kent, cumhuriyet döneminde popüler kültürün, entellektüel tartışmaların ve politik olayların merkeziydi.

Şanghay, 1949’daki komünist devrimden sonra, merkezî hükümetin ağır vergilendirmesi, yabancı yatırımın sona ermesi ve kentli unsurların tasfiyesi yüzünden canlılığını kaybetti. 1990'da Şanghay Borsası'nın kurulması ve ardından 1992’de merkezi hükümetin Şanghay’da pazar ekonomisinin yeniden geliştirilmesi yetkisiyle beraber yeniden hareket kazanan kent, Çin’in ekonomik büyümesinin öncüsü olmuştur. 21. yüzyılda Şanghay, artan işçi göçü, büyük gelir uçurumu ve çevresel sorunlar gibi kentsel sorunlarla mücadele etmektedir. Gökdelenler ve modern yaşam tarzı, sıklıkla Çin’in ekonomik kalkınmasına referans olarak gösterilse de, kent sorunları henüz çözüme kavuşturulmuş değildir.

Şanghay Ulaşım

Şanghay’da toplu taşımayı sık tercih edecekseniz, Shanghai Jiaotong Card adı verilen akıllı biletlerden kullanabilirsiniz. Bu biletlere istediğiniz kadar para yüklüyorsunuz ve bu biletleri toplu taşıma araçları haricinde bazı taksilerde bile kullanabiliyorsunuz. Bu kartlar sayesinde aktarma yaparak daha ekonomik bir şekilde yolculuk yapabiliyorsunuz. Bu kartları metro istasyonlarından almanız mümkün. Şanghay’da iki havalimanı bulunmaktadır. Uluslararası uçuşlar Pudong Havaalanı’ndan, yerel uçuşlar ise Hongqiao Havaalanı’ndan yapılıyor. Şehrin doğusunda bulunan Pudong Uluslararası Havalimanı en büyüğüdür ve yurtdışı seferler için kullanılmaktadır. Havalimanı konum olarak şehir merkezine 1,5 saat uzaklıktadır.

Metro: Şanghay’daki en yoğun olarak kullanılan ulaşım aracı metrodur. Özellikle turistler tarafından daha çok tercih edilmektedir çünkü otobüs duraklarında çoğu tabela Çince iken, metro içindeki tabelalar İngilizce ve Çincedir. Bu da, turistlere daha kolay yer bulma olanağı sağlar. Şanghay metrosu12 hattan ulaşmaktadır ve oldukça geniştir.

Otobüs: Şanghay’da bulunan otobüs hatları en az metro ağı kadar geniştir. Şanghay çok kalabalık bir şehir olduğundan haliyle bu trafiği de kalabalık bir hale getirmektedir. Bu yüzden otobüsler, metrolara göre daha yavaş kalmaktadır.

Taksi: Şanghay’da taksi oldukça kullanılan bir ulaşım aracıdır. Şanghay dünyanın en pahalı şehirlerindendir ve bu durum taksilerde kendini oldukça belli etmektedir.

Şanghay İklim

Yaz aylarında 35 dereceye kadar ulaşan bir sıcaklığa sahip olan şehrin havası oldukça nemlidir. Subtropikal iklim yaşandığından dolayı yaz döneminde tayfunlarla karşılaşılabilmektedir. Bahar ayları ve sonbaharda da ani yağışlarla karşılaşabiliriz. Kışın sabah saatlerinde hava sıcaklığı gezintilerinize engel olacak kadar soğuk değil fakat akşamları sıcaklık sıfır dereceye kadar düşebiliyor.

Şanghay Gezilecek Yerler

Nan Jing: Şanghay'ın en önemli caddesidir. Restoranlar, gece kulüpleri, alışveriş merkezleri ve ünlü markaların mağazaları buradadır.

People Meydanı: Şanghay denilince ilk akla gelen meydandır. Çoğu önemli aktivite burada gerçekleştirilir.

Yu Yuan Bahçeleri: Mutluluk Bahçeleri olarak da anılan bu bahçelere Şanghay'dayken sakin vait geçirmek için uğramalısınız.

Qibao Kasabası: Bu antik kasabada Çin tarihinde ufak bir gezintiye çıkabilirsiniz. Geleneksel kıyafetler, heykeller ve nehir kıyısında bir kasaba.

Oriental Pearl Tv Kulesi: Şehrin önemli sembollerinden birisidir. Tv ve radyoların bir kısmı buradan yayın yapıyor.

Lu Xun Mezarı: Çin'in ünlü yazarı için yapılmış olan anıttır.

Longhua Pagoda: 1700 yıldan daha fazla geçmişe sahip olan Şanghay'ın en eski ve en büyük tapınağıdır.

Şanghay Müzesi: Şanghay’ın merkezindeki People Square'da bulunan müze, antik Çin sanatının büyük müzelerinden biridir. Müzenin dış cephe tasarımı yuvarlak bir kubbe ve kare bir tabandan oluşmaktadır.