ÜLKE BİLGİLERİ

Pekin

Kuzeydeki başkent' anlamına gelen Pekin; dünyanın en kalabalık ülkesinin en kalabalık başkentidir. Ülkenin ikinci büyük kentinin kuruluşu milattan önce 1000'li yılara dayanmaktadır. Pekin, kalabalık bir şehir olmasına rağmen yüksek yaşam standartlarına sahiptir. Kent uzaydan görülebilen tek yapı olan Çin Seddi'nin en güzel bölümünü, UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde olan birçok yeri, çok sayıda tarihi tapınak ve sanat galerisini içinde barındırmaktadır.

Modern yapılara da ev sahipliği yapan kent, parklar, botanik bahçeleri ve hayvanat bahçesi gibi doğal alanlara da sahiptir. Şehrin modern ve aynı zamanda geleneksel yapısı, şehri kültür açısından zenginleştirmektedir.

Her yönüyle keşfedilmeye değer şehir Pekin, size keyifli bir seyahat sunacak ve Çin Halk Cumhuriyeti başkenti olarak Uzakdoğu geleneklerini, dünyaca ünlü Çin mutfağını ve dünya tarihini belirgin şekilde gözleriniz önüne serecektir.

Pekin Ulaşım

Şehiriçi ulaşımda otobüs, metro, taksi ve bisiklet gibi ulaşım seçenekleri mevcuttur. Taksiler pahalı değildir fakat şehir büyük olduğundan metro ile ulaşım en uygun seçenektir. Pekin Uluslararası Havalimanı, kente ulaşımı sağlayan tek uluslararası havaalanıdır. Şehir merkezinden yaklaşık 26 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Metro: Pekin metrosu her gün 10 milyondan fazla insan taşımaktadır. Metro hattı, şehir içi ulaşım için sahip olduğu birçok hat ve aktarma istasyonlarıyla en ideal seçenek gibi görünse de yoğun kalabalık sizi şaşırtabilir.

Otobüs: Şehir içi ulaşımın ucuz olduğu Pekin'de otobüsler sıklıkla tercih edilmektedir. Geniş bir otobüs ağına sahip şehirde otobüs güzergahları numaralar ile belirlenmiştir. Otobüsle ulaşım, metro ile ulaşıma kıyasla çok daha uygun bir seçenektir.

Pekin İklim

Muson ikliminin hakim olduğu şehir, en fazla yağışı Temmuz ve Ağustos ayı içerisinde alır. Kışları ise Sibirya'dan gelen hava kütlelerinin etkisi ile soğuk ve kuru geçer. Ortalama sıcaklık gündüz 2 derece civarında gözlemlenirken, gece -5 derece civarında görülür. Yaz mevsiminde sıcaklık gündüz 20-26 arasında, gece ise 14-22 dolaylarında seyreder.

Pekin Gezilecek Yerler

Çin Seddi: Ülkenin sınırlarını Hunlara karşı savunmak için kurulan Çin Seddi dünyanın en uzun savunma duvarı ve uzaydan görülebilen tek yapıdır. Po Hay körfezinden başlayarak Pekin'in kuzeyinden geçen Çin Seddi, Huang-Ho nehrini ikiye bölerek güneybatıya kadar ilerlemektedir. Dünya'nın yedi harikasından biri olarak seçilmiştir.

Yasak Şehir: Çin Hanedanlığına ev sahipliği yapmış imparatorluk sarayıdır. Müzeye çevrilmiş olan saray alanında tam bir gününüzü dahi geçirebilirsiniz.

Cennet Tapınağı: 15. yüzyılda tamamen ahşaptan olmak üzere Çin mimarisiyle dairesel olarak inşa edilmiş bir tapınaktır. Cennetin dairesel olduğuna inanılıp bu denenle dairesel şekilde oluşturulmuş ve yapımında hiç çivi kullanılmadığı bilinen bir yapıdır.

Yazlık Saray: Gölün kıyısında bulunan yapı imparator ve ailesinin yazın konakladığı yerdir. Çevresinde doğal bir manzara, Çin mimarisi ile yapılmış ahşap evler bulunmaktadır.

Tiananmen Meydanı: Tiananmen Meydanı, dünyanın en büyük meydanı ve Pekin'in merkezi olarak kabul edilir. Pekin'de mutlaka görülmesi gereken alanlardandır.

Ming Mezarlıkları: Ming Hanedanına ait gösterişli bir mezarlıktır. Hanedanın ilk imparatoru Zhu Yuanzhang'ın mezarı burada bulunur. Dingling and Changling olmak üzere iki alandan oluşur.

Lama Tapınağı: Lama Tapınağı, Budizm tapınağı olarak kullanılmaktadır ve en büyük tapınaklardan biridir. Tapınağın içerisinde dört heykel bulunmaktadır. Aptallık, aşk, israf ve açgözlülük olmak üzere Budizm'de yasak olan davranışları temsil eden dört ruh olan heykellerin insanları koruduğuna inanılıyor.

Ulusal Stadyum ve Su Küpü: 2008 Yaz Olimpiyatları için yapımı tamamlanmış olan, mimari yapısı sebebiyle kuş yuvası adıyla da anılan Ulusal Stadyum, Pekin'de mutlaka gezilip görülmesi gereken yerlerdendir.

Beihai Park: Çin'in en büyük bahçesi olma özelliğine sahip olan park 11. yüzyılda inşa edilmesine rağmen 1925'e kadar halka açılmadan yasak olma özelliğini korumuştur.