ÜLKE BİLGİLERİ

Sucre

Bolivya'nın ilk başkenti olan Sucre, 16. yüzyılın ilk yarısında İspanyollar tarafından kurulmuştur. Sucre, Bolivya'nın anayasal başkenti olmasına karşın, ülke Bakanlar Kurulu'nun bulunduğu La Paz'dan yönetilir. Denizden yaklaşık 2800 metre yüksekte kurulu olan ve "şeker" anlamına gelen kent, geçmişinde "Charcas", "La Plata" ve "Chuquisaca" adlarını taşımıştır.

İspanyol sömürgesi döneminde oluşturulmaya başlanan kent dar sokakları, büyük evleri, çok sayıda manastır ve kiliseleri ile bir Endülüs kültürünü yansıtmaktadır. Uzun zaman Roma katolik kilisesinin önemli bir yerleşim yeri olarak kabul edilen Sucre 19. yüzyıla kadar bölgenin dini ve kültürel merkezi olmuştur. Özellikle 18. ve 19. yüzyıldan kalma iyi korunmuş tarihi binalarıyla Sucre her yıl binlerce insanın ziyaret noktalarından birisi olmaktadır. 1621 yılında inşa edilen ve Simon Bolivar tarafından Bolivya Anayasası'nın kaleme alındığı La Casa de la Libertad, ülkenin en önemli tarihi binalarından birisi olarak kabul edilmektedir. Aynı yıl inşa edilen Ulusal Kütüphane de (La Biblioteca Nacional) önemli tarihi belgelere ev sahipliği yapmaktadır.

1559-1712 yılları arasında inşa edilen La Cathedral Metropolitana içinde bulunan müzede Güney Amerika'nın ve Avrupa'nın önemli sanatçılarının eserleri ve mücevher koleksiyonu sergilenmektedir.

Archbishop Sarayı, San Felipe Nery, San Domingo, Santa Barbara ve San Francisco Kiliseleri ile Loreto Şapeli gezilecek diğer tarihi yerler arasındadır.