ÜLKE BİLGİLERİ

Viyana

Viyana, Avusturya’nın başkenti ve en büyük kentidir. Ülkenin 9 eyaleti arasında yüzölçümü açısından en küçük olan bu şehirde Avusturya’nın yaklaşık dörtte biri yaşamaktadır. Bu açıdan, ülkenin en kalabalık kentidir. Viyana kenti 414,89 kilometrekarelik yüzölçümüyle ülkenin en küçük eyaletidir. Bir diğer önemli özelliği ise hiçbir ülke ile komşu değildir. Küçüklüğünün yanı sıra, kent – eyalet olması sebebiyle ülkenin en yoğun trafik ve yapılaşma oranına da sahiptir. Bununla birlikte toplam yüzölçümünün %28,4’ü kadarı yeşil alandır. Viyana’nın ülke açısından bir diğer önemli yanı ise, Avusturya’da şarap üretilen dört eyaletten bir tanesidir. Toplam yüzölçümünün %1,7’lik kısmında üzüm bağları yer almaktadır. %15,8 oranında bir alan da tarım alanıdır.

Viyana Orta Avrupa’nın en büyük şehirlerinden bir tanesidir. Gelişimini daha çok coğrafi konumuna borçludur. Viyana şehri Kuzeydoğu Alplerinin alçaldığı bölgede yani Viyana Havzası’nın kuzeybatı kesiminde konumlanmaktadır. Tuna Nehri’nin de güneyinde yer almaktadır. Viyana şehri hem doğu – batı hem de kuzey – güney doğrultularında eski ticaret yollarının kavşağında kurulmuş bir kenttir.

Viyana İklim

Viyana’da okyanus iklimi ile karasal etkilerin görüldüğü bir geçiş iklimi görülmektedir. Yazlar ılıktır ve ortalama sıcaklık 22°C-26°C'dir. Kışlar soğuk ve genellikle sıfırın altındadır. Aralık'tan Mart'a kadar kar yağışı görülür. Bütün yıl boyunca bol yağış alır, en çok yağış aldığı dönemler ise Temmuz ve Ağustos aylarıdır.

Viyana Ulaşım

Viyana'da da ulaşım oldukça rahat sağlanmaktadır. Kentin hemen hemen her yerini kapsayan bir ulaşım ağı mevcuttur. Metro başta olmak üzere tramvay, tren ve otobüslerle şehrin her bir noktasına ulaşılabilir. Bilet fiyatları ise diğer Avrupa ülkeleriyle eşit seviyede. Ayrıca Tek bir bileti, kentteki tüm toplu taşıma araçlarında kullanabiliyorsunuz.

Viyana Schwechat Havaalanı: Şehir merkezinden 20 kilometre uzaklıkta bulunan bir havaalanıdır. Kent merkezine 18 km. uzaklıktaki hava alanında pek çok hizmet mevcut. Viyana Gezilecek Yerler

Hofburg Sarayı: Hofburg Sarayı en tanınmış imparatorluk sarayları arasındadır. Habsburg Hanedanı başta olmak üzere Avusturya tarihinin en zengin ve güçlü ailelerinin yaşadığı saraydır.

Schönbrunn Sarayı: Viyana’nın en önemli saraylarından biridir. 1400 tane odası bulunan saray Fransızların Versailles Sarayı örnek alınarak yaptırımıştır. Schonbrunn Sarayı yazlık saray olarak kullanıma açılmıştır.

Belvedere Sarayı: Barok dönemi eserleri arasındadır. Belvedere Sarayı Viyana kuşatmasındaki savunma başarısı nedeniyle Prens Eugen Sovoy’a hediye edilmiş.

Albertina Müzesi: İçerisinde 65 binden fazla tablonun bulunduğu, Avusturya'nın ve de Avrupa'nın önde gelen resim müzelerinden biri. Ayrıca taşbaskı, ağaçbaskı ya da gravürler de bu müzede sergilenmekte. Dış mimarisi ile de ön plana çıkan bir yapıdır.

Mozart’ın Evi: Wolfgang Amadeus Mozart Viyana’da yaşamış ve orada hayatını kaybetmiştir. Viyana özellikte klasik müziğin başkenti olarak bilinir. Mozart'ın 1784-1787 yılları arasında yaşadığı ve Figaro'nun Düğünü'nü bestelediği evi burada yer almaktadır.

Kunsthistorisches Museum (Sanat Tarihi Müzesi): Pieter Brueghel'e ait ünlü Babil Kulesi tablosu gibi eserler başta olmak üzere, pek çok değerli eser burada sergileniyor.

St. Stephen Katedrali: Eski iki kilisenin yıkıntıları üzerinde inşa edilmiştir ve 1160 yılında tamamlanmıştır. Roma stili ve Gotik tarzın hakim olduğu mimari yapıya ise 1339-1365 yılları arasında kavuşmuştur. Viyana'daki en önemli dini merkezlerden biri olan bu katedral şehrin sembolüdür. Önemli tarihi günlerde de kullanılmaktadır.