ÜLKE BİLGİLERİ

Buenos Aires

Güney Amerikanın São Paulodan sonraki en büyük metropolu ve Arjantin’nin en büyük şehri; başkentidir. İsmi İspanyolcada “Güzel Havalar” anlamına gelen şehir; İspanyol, İtalyan ve Fransız etkileri görülen mimari yapıları, büyüleyici renkleri, gece hayatı ve kendine özgü kültürü ile hem modern hem tarihi bir kent olarak Güney Amerika’nın en turistik şehirlerinden biridir.

2.890.151 şehir nüfusu ile Arjantin’in ekonomi, sanayi, siyaset ve kültür merkezi olan Buenos Aires; geniş caddeleri, yeşil alanları ve mimari yapıları ile bir Avrupa kenti görünümündedir. Rio de Plata’daki eski kent merkezini, dünyanın en geniş caddelerinden biri olan 9 Temmuz Caddesi ikiye ayırır. Caddenin doğusunda kalan Plaza de Mayo, Casa Rosada’nın, birçok yönetim merkezinin ve Cabildo’nun bulunduğu merkezi alandır. Buenos Aires Üniversitesi, Güzel Sanatlar Müzesi, ulusal kütüphane ve opera şehirdeki eğitim ve kültür kuruluşlarının en önemlileridir.

1536’da, Buenos Aires’e ilk yerleşenler Pedro de Mendoza öncülüğündeki altın arayıcılarıdır. Ancak yerlilerin saldırıları nedeniyle yerleşim alanları 1539’da boşaltılır. Kentin ikinci ve kesin olarak yerleşime açılması 1580’de Juan de Garay tarafından gerçekleştirilir. Buenos Aires, Meksika ve Peru’nun zenginlikleri karşısında İspanyollarca uzun yıllar geri planda bırakılmış olsa da, ticaretin gelişmesiyle giderek büyümüştür. Şehir, 1776’da La Plata genel valiliği merkezi, 1880’de ise Arjantin’in başkenti olmuştur.

Buenos Aires İklim

Subtropikal iklimin etkili olduğu Buones Aires’te yaz ayları nemli ve aşırı sıcak; kış ayları ise ılık geçmektedir. Güney yarımkürede yer aldığından dolayı şehirde en yüksek sıcaklıklar Ocak ayında görülür. En sıcak ay olan Ocak’ta ortalama hava sıcaklığı 23 – 25 derece iken; en soğuk ay Haziran’da hava sıcaklığı 8 – 10 derecede seyreder. Bahar aylarında sıklıkla yağış görülür.

Buenos Aires Ulaşım

Buenos Aires şehir içi ulaşımda metro, otobüs, taksi ve bisiklet kullanılmaktadır. Buenos Aires’te ulaşım son derece gelişmiştir ve toplu taşıma araçları ile şehrin her noktasına ulaşmak mümkündür. Ezeiza International Airport” olarak da bilinen Ministro Pistarini Uluslararası Havalimanı, şehir merkezinin yaklaşık 22 kilometre güneyinde konumlanır.

Buenos Aires Gezilecek Yerler

Plaza del Mayo (Mayıs Meydanı): Şehrin merkezi olarak kabul edilen Plaza del Mayo, Buenos Aires’in en büyük meydanıdır. 25 Mayıs 1810 tarihinde Arjantin’in bağımsızlığı burada ilan edilmiştir. 1976 – 1983 yılları arasında askeri diktatörlük tarafından katledilen 30.000 askerin anneleri her Perşembe günü Plaza del Mayo’da toplanır.

Casa Rosada (Başkanlık Binası): “Pink House” olarak da bilinen Casa Rosada, ülkenin eski başkanlarının koleksiyonlarının sergilendiği bir müze de bulunur. Yapı, “Arjantin Ulusal Tarihi Anıtları” listesinde yer alır.

Cabildo (Eski Meclis Binası): Plaza del Mayo’da konumlanan bina, Buenos Aires’in koloni döneminden kalan nadir yapılarındandır. 3 Mart 1608 tarihinde inşa edilen Cabildo, şehrin en turistik noktalarından biridir.

Catedral Metropolitana (Buenos Aires Şehir Katedrali): Neoklasik mimari tarzındaki Catedral Metropolitana de Buenos Aires, Plaza del Mayo’nun çevresindeki tarihi yapılardan biridir. 1791 yılında yapımı tamamlanan katedral, Buenos Aires’teki en büyük Katolik ibadet mekanıdır.

Museo Nacional de Bellas Artes (Güzel Sanatlar Müzesi): Kısaca MNBA olarak da bilinen Müzede; Renoir, Rodin, Monet, Toulouse-Lautrec, Goya, Gauguin ve Van Gogh gibi ünlü sanatçıların çalışmalarının da yer aldığı 10.000’den fazla eser sergilenmektedir.

Avenida de 9 Julio (9 Temmuz Bulvarı): Adını Arjantin’in bağımsızlığına kavuştuğu 9 Temmuz 1816 tarihinden alan Avenida de 9 Julio, 16 şeritten oluşur ve 140 metrelik genişliğiyle dünyanın en geniş bulvarıdır. Bulvarın ortasında, Buenos Aires’in simgesi haline gelmiş büyük obelisk yer alır. Arjantin Ulusal Tarihi Anıtları listesinde bulunan obelisk, şehrin 400. kuruluş yıldönümü anısına, mimar Alberto Prebisch tarafından inşa edilmiştir.

Teatro Colón (Kristof Kolomb Opera Binası): Avenida de 9 Julio üzerinde yer alan ünlü Teatro Colón, muhteşem akustiği ile National Geographic tarafından dünyanın en iyi üçüncü opera binası seçilmiştir. Caruso, Callas ve Pavarotti gibi sanatçılara ev sahipliği yapmıştır.

Cementerio de la Recoleta (Recoleta Mezarlığı): 1822 yılında kurulmuştur. Sıra sıra dizilmiş, her biri 2 – 3 katlı şapel büyüklüğünde, gösterişli mermer mezarlardan oluşan mezarlık adeta bir açıkhava müzesini andırır. Mezarlıkta; Eva Perón, Arjantin başkanları, ülkenin önemli şahsiyetleri ve Napolyon’un kızının mezarları yer alır. Cementerio de la Recoleta, 2011’de BBC tarafından dünyanın en iyi mezarlıklarından biri; 2013 yılında ise CNN tarafından dünyanın en güzel mezarlıklarından biri olarak gösterilmiştir.

La Boca: Buenos Aires’in fakir kesiminin yaşadığı, şehrin gettosu olan La Boca, aynı zamanda turistlerin mutlaka ziyaret ettikleri, şehrin en popüler yerlerindendir. 19. yüzyılda şehre göç eden İtalyanlar tarafından kurulan semt, Buenos Aires’in ilk yerleşim bölgesidir. Ev inşa etmek için malzeme yokluğu çeken İtalyanlar, gemi hurdalarından gecekondu evler yapmış ve bunları artan gemi boyalarıyla renga renk boyamışlardır. 1950’li yıllarda ise mimar Quinquela Martin bu bölgeyi düzenleyerek dünyanın ilk açıkhava müzesi haline getirmiştir. Trafiğe kapalı olan bölgede özellikle Calle Caminito ve Calle Garibaldi, sokak müzisyenleri, tango gösterileri yapan dansçıları, renga renk evleri ile şehrin görülmesi gereken yerlerinde ilk sıralarda gelir.

Puerto Madero: Buenos Aires’in modern merkezi olan Puerto Madero, aynı zamanda şehrin en zenginlerinin yaşadığı liman bölgesidir. Loft evleri, gökdelenleri, sanat galerileri, butikleri, restoran ve barları ile turistlerin yoğun ilgisini çekmektedir.

Parque Tres de Febrero (Palermo Ormanı): Palermo bölgesinde konumlanan Parque Tres de Febrero, Buenos Aires’in 400 hektarlık büyük şehir parkıdır. Şehrin yanı başında yer alan parkta iki ayrı göl, botanik bahçesi, gül bahçeleri, Japon bahçesi, küçük bir hayvanat bahçesi ve planetaryum bulunur.