ÜLKE BİLGİLERİ

Washington DC

Washington DC, Amerika Birleşik Devletleri'nin başkentidir. DC kısaltmasının açılımı "District of Columbia dır”. Maryland ve Virginia eyaletlerinin arasında yer alır. Kendi başına bir eyalet değildir ve hiçbir eyaletin sınırları içinde yer almaz. Direkt olarak federal devlete bağlıdır. Kentin belediye başkanı vardır; ama valisi yoktur. Kenti kongrede temsil eden kongre üyesi bulunur; ancak bu kongre üyelerinin oy hakkı bulunmamaktadır. Benzer bir şekilde bölgeyi temsil eden senatör bulunmamaktadır. Bu açıdan Washington DC kenti, dünyada başka örneği bulunmayan bir statüye sahiptir.

ABD devlet başkanlarının ikametgâhı ve ofisi Beyaz Saray (White House), ABD Parlamentosu (Capitol), Amerikan Ordusu Yönetim Merkezi Pentagon, Haber Alma Örgütü Merkezi CIA’ın Washington’da yer alması, kente yalnız ABD’nin değil dünyanın en önemli yönetim merkezlerinden biri konumunu kazandırmaktadır. ABD’nin ünlü üniversitelerinden Amerikan Üniversitesi (1893), Georgetown Üniversitesi (1789), George Washington Üniversitesi (1821) Washington’u kültürel açıdan da önemli kılan eğitim kurumlarıdır. Yüksek mahkemeler ve önemli anıtlar (Washington Anıtı, Lincoln Anıtı, Thomas Jefferson Anıtı), sanat galerileri, müze ve sergiler, bilimsel ve kültürel araştırma kuruluşları, çeşitli sağlık kuruluşları, parklar Taşıdığı özellikler nedeniyle, iç ve dış turizm açısından ABD’nin en hareketli merkezlerinden biridir. Şehirde ki resmi binaların çoğu Capitol ve Beyaz Saray arasında uzanan ve Federal Üçgen olarak bilinen bölgede toplanmıştır.

İklim

Genellikle değişken bir iklime sahip olan Washington’da yaz ayları çok sıcak ve nemli geçer. Sonbahar ve ilkbahar ayları Washington’da geçirebileceğiniz en iyi mevsimlerdir. Sonbahar ve ilkbahar ayları serin olmasına rağmen çok güneşli ve ılıman geçer. Beklenmedik yağmur ve kar yağışları Sonbahar aylarında görülebilir. Kıs aylarında kar yağısı fazladır.

Ulaşım

Metro
Washington D.C. şehrinin en büyük ulaşım çözümü, metro sistemi. Her hat farklı renklerle isimlendirilmiş. Metro ücretlendirme sistemi ise gününe ve hatta saatine göre değişebiliyor. Çeşitli sürelerde geçerli olan Metro Pass’leri almak çok daha pratik ve ayrıca daha ucuza mal oluyor. Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise: Kesinlikle metro yolculuğu sırasında herhangi bir şey yenilmesi veya içilmesi yasak. Bu yüzden tutuklananların bile olduğunu belirtmekte fayda var.

Metrobüs
Metrobüs, özellikle metro veya Circulator ile ulaşılamayacak yerlere gitmek için ideal bir çözüm. Yüzden fazla hatta sahip.Fakat metrobüs rota haritasında yazmayan bazı yerlerde de durabildiğini unutmamak gerek. Aynı zamanda bu araçlar yakın ve uzak banliyölere ulaşım için en kullanışlı çözüm.

Circulator Bus
Metro ile ulaşılamıyan yerler için bir diğer alternatif haline gelmiş. Sabit bir rotaya ve ücretlendirmeye sahip olması, turistik alanlara ulaşımı kolaylaştırması, Circulator Bus’ı şehrin ziyaretçileri için cazip hale getiriyor.

Washington DC Havaalanları

Washington’da üç hava limanı hizmet vermektedir. Şehire en yakın olan Ronald Reagan Washington National Airport (DCA) 15 dakikada şehir merkezine ulaşabilirsiniz

Dulles International Airport şehir merkezinden 42 kilometre uzaklıktadır ve şehir e ulaşmanız 45 dk.
BWI (Baltimore Washington International Airport) da yaklaşık aynı zamanı gerektirir.

Washington DC Gezilecek Yerler

White House (Beyaz Saray): Washington D.C.’nin en eski yapılarından biri. George Washington dışında bütün Amerikan başkanlarının konutu olarak hizmet vermiş. White House kompleksi; Başkan ve ailesinin ikamet ettiği rezidans bölümü, Oval Ofis’in, Kabine Odası, Roosevelt Odası ve First Lady’nin ve beyaz saray genel sekreterinin bulunduğu doğu ve batı kanatlarından oluşuyor. D.C.’nin bu en önemli yapısı günde ortalama 5000 ziyaretçi ağırlıyor. Bu arada beyaz sarayın içinde de bir tur yapmak mümkün. Ancak böyle bir planınız varsa en az 6 ay önce rezervasyon yaptırmak gerekiyor. Beyaz saray turları tamamen ücretsizdir.

Washington Monument ( Washington Anıtı ): Anıtın temeli George Washington anısına 4 Temmuz 1848’de atılmış. Resmi açılışı 21 Şubat 1885’te yapılmıştır. Mermer, granit ve kum taşından oluşan Washington Anıtı 169,29 metre yüksekliğiyle dünyanın taştan yapılmış en uzun heykeli ve dikili taşı konumunda. Dönemin ABD hükümeti, anıtın yarım kaldığı dönemde bunun bir özgürlük sembolü olduğuna vurgu yaparak, diğer eyalet ve ülkelerden hatıra taşları göndermeleri teklifinde bulundu. Sultan Abdülmecid de üzerinde yaldızlı tuğrası bulunan blok taşı gönderdi. Osmanlı Devleti’nden gelen mermer taş, anıtın 17. katında yer alıyor.

National Mall: National Mall, ABD'nin başkenti Washington, D.C.'de bir milli park. National Mall Capitol’dan başlayıp Lincoln Anıtı’na kadar olan alanı kapsıyor. Yaklaşık 2 kilometre olan bu park içersinde 25 müzeyle görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.

Lincoln Memorial: ABD tarihinin en önemli başkanlarından olan Abraham Lincoln'un anısına inşa edilmiştir.

Capitol Building: Amerika Kongre binasıdır. ABD Kongre Binası'nın en çok ve bilinen kısmı, başkanlık yeminin edildiği merdivenlerdir. İçeride ise; Amerika’nın tarihinde iz bırakmış kişilerin ve olayların betimlendiği resimlerin ve heykellerin sergilendiği bir galeri bulunuyor. Giriş ücretsizdir.

Botanical Garden (Botanik Bahçe) : Botanical Garden, ABD Kongre Binası'nın hemen yakınında bulunan bir kapalı bahçedir. Girişin ücretsiz olduğu Botanik Bahçe'de dünyanın farklı yerlerine ait bitkiler ve muhteşem çiçekler sergilineniyor.

NationalWorld War II Memorial (II.Dünya Savaşı Anıtı): II. Dünya Savaşına katılan, ABD askerlerinin anısına 2004 yılında inşa edilmiş. 48 eyalet, 7 federal bölge ve Columbia bölgesi arasındaki birliği sembolize eden 56 granit sütun bulunmaktadır.

Washington DC Müzeler

  • Amerikan Ulusal Tarih Müzesi (National Museum of American History)
  • Havacılık ve Uzay Müzesi (National Air and Space Museum),
  • Ulusal Doğa Tarihi Müzesi (National Museum of Natural History)
  • Ulusal Sanat Galerisi(National Gallery of Art)
  • Amerikan Yerlileri Ulusal Müzesi (National Museum of the American Indian)