ÜLKE BİLGİLERİ

Seattle

Seattle, Amerika Birleşik Devletleri'nin Washington eyaletinde bulunan bir şehirdir. ABD'nin en kuzeybatı ucunda, King County'de yer alır. Türkiye ile arasında 10 saat zaman farkı vardır. En büyük ilk on şehir arasındadır, pek çok grunge müzik grubu bu şehirden çıktığı için şehir grunge müzikle anılır olmuştur. Seattle şehri Kanada sınırında yer alır ve Portland eyaletine de 2-3 saatlik bir mesafede bulunur. Havaalanının ismi Seattle Tacoma Airport’tur. Seattle yeşilin ve mavinin muazzam bir ahenkle buluştuğu, refah seviyesi oldukça yüksek, çevre adacıklarla harika bir senfoni oluşturan bir Amerikan şehridir. Seattle denince akla ilk gelen kuşkusuz Starbucks Coffee’dir. Starbuck Coffee 1971 yılında burada doğmuştur.

İklim

Seattle'da genel olarak okyanus iklimi görülür. Yağışlı kış ayları ve kurak yaz aylarına sahiptir. Kış aylarında ortalama sıcaklık 5°C'dir. Yaz aylarında ise ortalama sıcaklık 20°C civarındadır.

Ulaşım

Şehir merkezinde kalmayı planlıyorsanız, otobüs sistemi hafta içi sabah 6dan akşam 7ye kadar ücretsizdir. Havaray, şehirde gezmek için nispeten ucuz ve uygun bir yoldur. Su taksileri, Nisan ve Ekim ayları arasında kullanılmaktadır. Normal taksiler yıl boyunca çalışmaktadır. Seattle'da araba kullanabilirsiniz ama yoğun trafik ve otopark bulmak oldukça zorlayıcı olabilir.

Seattle Gezilecek Yerler

Space Neddle: Şehrin simgesi haline gelmiş olan Space Needle, harika şehir manzarası ve dönen restoranında yiyebileceğiniz lezzetli yemekleri için görülmeye değer bir yer.

Pıke Place Market: 1907’de kurulmuş ve ülkenin en eski çarşısı. Senede yaklaşık 10 milyon kişinin gezdiği Pike Place, denize nazır bir tepenin üzerine kurulmuş. Birbirinden çok farklı ilgi alanlarına hitap ediyor.

Pioneer Square: Şehrin kalbinin attığı bölge. Seattle eski dönemde altın madenlerine olan yakınlığı ve sahip olduğu limanlar nedeni ile “Altına açılan kapı” olarak adlandırılıyormuş. Pioneer Square içerisindeki Klondike Doğal Park’ında 1897-98 altına hücum dönemine ait birtakım belgeleri ve fotoğrafları görebilirsiniz.

Pike Place Market: 1907 senesinde ilk olarak çiftçilerin ürünlerini satabilecekleri bir yer olarak açılan Pike Place Market, içerisinde birçok hediyelik eşya dükkanı, restoranlar, el işi ürünler satan mağazalar da mevcut.

The Original Starbucks: 1971'de Pike Market'te açılan ilk Starbucks merkezi.

Green Lake Park: Şehirden fazla uzaklaşmadan sakin ve huzurlu bir gün geçirmek isterseniz, rotanızı buraya çevirebilirsiniz. Parkta bulunan göl de yüzme molası vermek için ideal.

Kerry Park: Şehrin görülmeye değer en güzel yerlerin başında gelen bu park hem piknik yapmak için hem de muhteşem şehir manzarasını izlemek için ideal. Bisiklet sürmeyi seviyorsanız, parktan çıkmak istemeyeceksiniz.

Experience Music Project “EMP” : Seattle müzelerinin yanısıra Experience Music Project’i görmenizi tavsiye ederiz. EMP, Microsoft’un ortak kurucularından Paul Allen tarafından, Jimi Hendrix için yaptırılmış ve Frank Gehry tarafından inşa edilmiştir. EMP bir müze değilde, daha çok gitar severler ve dini koro ekipleri için bir ayin yeri gibidir. Burada bir gece kulübü ve görülebilecek ilginç sergiler mevcuttur.

Woodland Park Zoo: Yaklaşık 300 tür hayvanı barındıran Woodland Park Hayvanat Bahçesi’ni görülecek yerler arasında.

Dıscovery Park: İki kilometrekarelik alanıyla şehrin en büyük parkı, tarihi bölgelereden birine kurulmuş. Hayvanların doğal yaşamlarını ve değişik bitki türlerini incelemek için benzersiz olanaklar sunuyor. Magnolia Kayalıkları üzerindeki park Olympic Dağları ve Pudget Sound manzarası ile de ziyaretçilerini ödüllendiriyor.

Seattle Aguarium: Su altı severler Seattle Akvaryumu’na mutlaka uğramalılar.

Museum Of Flight: Dünyanın en büyük havacılık, uzay müzesi, 1965’te kurulan müzede dünyanın en eski uçakları sergileniyor. Bakımları da burada yapılıyor.