ÜLKE BİLGİLERİ

Santa Barbara

Santa Barbara, ABD'nin Kaliforniya eyaletinde bir tatil şehridir. Büyük Okyanusu sahilinde, Los Angeles'ın kuzeybatısındadır. Şehir Los Angeles’tan Pacific kıyısına doğru 90 mil uzaktadır. Santa Barbara’nin güney kıyı şeridi Akdeniz ikliminden dolayı “Amerikan Riviera” ’sı olarak bilinmektedir. Şehrin çoğu kısmı ispanyol mimarisine sahiptir. Beyaz binalar ve kiremitler şehrin genel görüntüsünü oluşturmaktadır. Ayrıca 20.yy başlarında bungalow’larda yaygınlaştırılmıştır. İklim olarak Akadeniz İklimi görülmektedir. Ekonomisinin büyük bir kısmı turizm’den sağlanır. Sanatsal aktiviteler oldukça gelişmiştir. Burada eğitim alırken tiyatrolara, müzikallere mutlaka katılmalısınız.

Santa Barbara, dünyanın en iyi üniversitelerinden biri olan Kalifornia Üniversitesinin, University of California, Santa Barbara ‘ya ev sahipliği yapmaktadır. Bölge; plajları, batı kıyısındaki iskelesi, botanik ve zooloji bahçeleriyle Doğu California'nın en hoş yerlerindendir. Santa Barbara California’nın en güvenli şehirlerinden biridir ve mükemmel toplu ulaşıma sahiptir. Hafta sonlarında öğrenciler komşu şehir Los Angeles’ın heyecanını yaşayabilirler. Birçok yere yakın konumu sayesinde Santa Barbara Güney California’yı ve Pasifik Kıyısı’nı keşfetmek için mükemmel bir ana merkezdir.

İklim

Santa Barbara şehrinde sıcak ve ılıman iklim görülmektedir. Dört mevsim güneşli ve ılıktır. Kışın en soğuk günü 12 derece dolayında, yazın maksimum sıcaklık ise 28 derecedir.

Ulaşım

Santa Barbara şehir içi ulaşımda genellikle otobüsler ve bisikletler kullanılmaktadır. Otobüsler ile ulaşım oldukça rahat ve sorunsuzdur. Bisiklet kullanım oranının oldukça yüksek olduğu şehirde öğrenciler de bisiklet kiralayarak ulaşımlarını sağlayabilmektedirler. Türkiye’den Santa Barbara’ya doğrudan uçuş bulunmadığından dolayı öğrencilerin aktarmalı olarak gitmeleri gerekmektedir. İsteyen öğrenciler Los Angeles’a doğrudan uçuş gerçekleştirebilir ve 1 saatlik kara ulaşımı ile Santa Barbara’ya gidebilmektedirler.

Santa Barbara Gezilecek Yerler

The Mission : Şehrin anısını taze tutan The Mission, halen birçok önemli dini ve kültürel etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır.

Stearns Wharf : Santa Barbara bölgesinde ziyaret edilecek yerlerin başında gelen bu iskele, yürüme mesafesinde olup muhteşem plaj ve dağ manzarası ile huzurlu bir gün sunar. Deniz ürünlerinin ağırlıklı olduğu restoranlarda yemek yiyebilirsiniz.

Santa Barbara Zoo : Santa Barbara Hayvanat Bahçesi, gezinmek için kolay bir hayvanat bahçesi. Çok büyük değil, bu yüzden her şeyi görebilirsiniz. Harika yeşilliklerde piknik yapabilirsiniz.

Santa Barbara Botanic Garden : Birçok bitki ile sizi karşılacak olan bu parkda, yürüyüş yaparak güzel bir zaman geçirebilirsiniz. Çok sessiz ve dingin bir yer.

The Courthouse : Bu binanın kulesine çıkıp mükemmel, Santa Barbara’nın manzarasını izleyebilirsiniz.

Santa Barbara Museum of Art : 1941 yılında kurulan bu sanat müzesi, içerdiği kalıcı ve özel koleksiyonlarda, sürekli değişen bir dizi yerel ve uluslararası sanatçıların sergilerine sahip. Müzede etkileyici Asya Sanatı da bulunmaktadır.

East Beach: Birçok voleybol turnuvaları ve popüler etkinliklerin yapıldığı plajdır.