ÜLKE BİLGİLERİ

San Diego

San Diego, Güney Kaliforniya'da ABD ile Meksika sınırında bir sahil şehridir.Kaliforniya'nın 2, ABD'nin ise 9. en büyük şehridir.

Şehir ideal iklimi, etrafında bulunan uzun plajları ile ve Meksika sınırındaki Tijuana şehrine yakınlığı dolayısıyla önemli bir turizm merkezi olarak büyük isim yapmıştır. Denizcilik alanında tarihi önemini de korumaktadır. Amerika Deniz Kuvvetlerinin Pasifik Filosu'nun ana üssü ve komuta merkezidir. San Diego şehri bir ticaret ve liman şehri ve California eyaletini Meksika'ya bağlayan bir köprü durumundadır. Bunun yanında doğaya önem veren "Sea World" tema parkı, dünyaca isim yapmış olan "San Diego Hayvanat Bahçesi" ve "San Diego Safari Parkı" da çok büyük sayıda ziyaretçi çekmektedir.

San Diego’nun güneş, sörf ve enfes manzarası öğrencilerinin bu şehir ile özdeşleştirdiği niteliklerdir. Bozulmamış plajları ve son moda üst sınıf alışveriş alanları bu şehrin benzersiz özelliklerinden sadece iki tanesidir. Hareketli bir öğrenci şehrinde ve en önemlisi ABD’nin en güvenli şehrinde eğitim almak isteyenler için idealdir.

Downtown'da Gaslamp Bölgesi San Diego'nun kalbi. Tarihi binaların, restaurantların, barların olduğu bölge. Her daim hareketli La Jolla, şehrin turistik bölgelerinden biridir. Foklara ve deniz aslanlarına ev sahipliği yapar. Restaurantları ve barlarıyla ünlüdür. Meksika restaurantlarının bulunduğu ve Meksika’ya özgü mimariden oluşan yapıların olduğu Old Town bölgesinde ise lezzetli yemekler yiyebilirsiniz.

İklim

Ülkenin en iyi yaz iklimine sahip şehirlerinden biridir. Akdeniz İklimi ile yarı kurak iklim arasında yer alır. Bu nedenle iklim türü “kurak Akdeniz iklimi” veya “yarı kurak step iklimi” olarak adlandırılır. Yazlar sıcak ve yağışsız, kışlar ılık ve az yağışlı geçer. Hava sıcaklığı yılda ortalama 201 gün 21°C civarındadır ve çok az yağış görülür. En çok yağış görülen dönem Aralık-Mart arası dönemdir. Bu dönem dışında oldukça az yağış olur. Hava sıcaklıklarında aşırı düşüşler ve aşırı yükselişler olmaz.

Ulaşım

San Diego´da ulaşım otobüs, tramvay, Amtrak ve Coaster ile sağlanmaktadır. Şehir merkezleri arasında tramvay ile rahat ulaşım sağlanabilmektedir. San Diego´dan California kıyı şeridinden kuzeye seyahat etmek ve seyahat ederken güzel manzaralar görmek istiyorsanız ulaşım için Amtark harika bir seçimdir.Taksiler diğer ülkelere göre fazla kullanılmamaktadır.Büyük alışveriş merkezleri,oteller ve gece kulüpleri yanında taksi durakları bulabilirsiniz.

San Diego Gezilecek Yerler

Balboa Park: Balboa Park zengin doğal alanlarıyla şehirdeki en etkileyici noktalarından bir tanesidir. Şehrin simgelerinden biri haline gelmiş Balboa Park; gezi parkları, botanik bahçeleri ve dünyaca ünlü San Diego Hayvanat Bahçesi’ne ev sahipliği yapar. San Diego Hayvanat Bahçesi 100’den fazla hayvan türünün yaşadığı oldukça etkileyici bir noktadır.

San Diego Zoo: San Diego Hayvanat Bahçesi Balboa Parkında bulunan, 4.000 hayvanı ve 800'den fazla türüyle dünyada bulunan en büyük ve gelişmiş hayvanat bahçelerinden biridir.

Sea World: San Diego Sea World tahmin edebileceğiniz gibi su gösterileri su hayvanlarının şovlarıyla dolu bir park.Giriş ücretlidir.

Wild Animal Park: San Diego şehir merkezinden yaklaşık 30 -40 dakikalık bir uzaklıkta bulunan, Wild Animal Park kendinizi otantik Afrika da hissettirecek bir parktır.

Old Town: 1825’te San Diego’nun ilk yerleşiminin olduğu bölge. Burada tamamen Meksika kültürü hakim. Bu bölgede 1800’lerden kalan eski binalar aslına sadık kalınarak restore edilmiş.

Mission Bay: San Diego Körfezi'den daha içte kalan Mission Bay, şehirdeki diğer bir ana park, piknik ve spor merkezidir.

La Jolla: San Diego’nun en lüks sahil kasabalarından biri. San Diego’nun merkezine ise sadece 15 dakikalık mesafede. La Jolla, İspanyolca’da “mücevher” anlamına geliyor.

Pasific Beach: Yaklaşık 35.000 kişilik bir nüfusa sahip olan kasaba, Pasific okyanusunca uzanan 11 kilometrelik sahile sahip. Pasific Beach boyunca ise lüks villalar sıralanmış durumda.

Coronado Island:Muhteşem bir San Diego manzarası bulunan bu ada, Coronado Köprüsü ile San Diego’ya bağlanıyor. Akşam üzeri bu adaya gelip göz kamaştıran ışıklarıyla San Diego’yu seyre dalabilirsiniz.

Midway Müzesi: San Diego’nun körfezinde bulunan Midway Müzesi'dir. Bu müze, bir uçak gemisidir ve 2. Dünya savası sırasında Japonlara karşı ilk ateşin açıldığı gemidir. Bunun yanında Karayip Korsanları gemisi de müzeye çevrilmiştir.

Meksika’nın Tijuana şehriyle de sınır komşusu olan San Diego’dan Tijuana şehrine düzenlenen turlara da katılabilirsiniz.