ÜLKE BİLGİLERİ

Portland

Portland, ABD’nin Kuzeybatı Pasifik ucundaki Seattle ve Vancouver’den sonraki üçüncü büyük şehri. Birçok gezi noktası arasında fark edilememiş olsa da “Güller Şehri” olarak anılan bu yerleşim Batı Amerika'daki en güzel şehirlerinden biri.

Oregon’un da kuzeybatısında yer alan kentin konumunu iki nehir Willamette ve Columbia, belirginleştiriyor. Portland manzarasında doğu ucunda süsleyen Mount Hood yükseltileri bir diğer sınırı belirtiyor. Şehrin daha uzak batısında ise engin pasifik okyanusu bulunuyor. Kent bütünüyle gözlemlendiğinde küçük şehir candanlığının, büyük kent dinamikleriyle birleştiği güzel bir karışım sunuyor. Yanı başında hızla büyüyen Seattle’a inat Portland, büyümenin yol açtığı sorunların neredeyse tümüyle üstesinden gelmeyi başarmış. Latin ve diğer göçmen nüfusun artışı kentin özgün dokusuyla uyum içinde olduğu gözleniyor. Oregon eyaleti sınırları içinde, yiyecek içecek ve giyim kuşam gibi birçok üründen vergi alınmıyor. Portland da bu durum tümüyle geçerli. Halk kütüphanelerinin zenginliği ve vatandaşlara sağladığı olanaklar başta devasa Powell’s olmak üzere kitapçıların çokluğu şehri çok entellektüel kılıyor. Portland Devlet Üniversitesi de 17,000 öğrenciye ev sahipliği yapıyor.

İklim

Portland’da okyanus iklimi hüküm sürmektedir. Yazları sıcak ve nispeten kurak geçmektedir. Yaz sıcaklık ortalaması 26 derece civarındadır. Kış ayları ise yağışlı ve ılıman geçer. Sıcaklık ortalaması 1.5 derece civarındadır. Portland bahar aylarında kuzeybatı pasifiğin karakteristiği olan yağışlı havanın etkisi altına giriyor; fakat ılımanlığını kaybetmiyor.

Ulaşım

Portland ABD’de arabasız ulaşımın en kolay yapıldığı kentlerden biridir. Otobüs ve raylı sistemi kullanarak şehrin her yerine rahatlıkla ulaşabilir, şehir sınırları içinde ücretsiz yolcu taşıyan MAX hafif metro taşıması ve Tri-Met otobüs sistemi ile kolayca gezebiilirsiniz . Willamette nehrini geçecek olursanız ücret ödemeniz gerekiyor.

Portland Gezilecek Yerler

Powell’s Books: Burnside ve güneybatı 10 adresinde bulunan “Powell's Books” dünyanın en büyük bağımsız kitap satıcısı olarak tanınıyor. Kitapçının 3500 kategoride biriktirdiği yeni ve kullanılmış kitapların toplam sayısı bir milyonu aşıyor.

Washington Park: Hayvanat bahçesi, Gül bahçeleri, Japon ve Çin bahçeleri, Dünya Ağaç ve Bitki Müzesi gibi gezilecek yerlerin olduğu, Oregon bölgesinin en büyük parkıdır.

Classical Chinese Garden: Portland Kuzeybatı bölümünde yer alan Çin Mahallesinin bulunan “Classical Chinese Garden”; gölet, çayevi ve birçok bahçesiyle ziyaretçilerine eşsiz bir göz zevki sunuyor.

International Rose Test Garden: Şehrin Kuzeybatı bölümünde bulunan Uluslararası Gül Test Bahçesi, ABD'nin en büyük gül yetiştirme alanı. Portland’ın güller şehri adıyla anılması biraz da bu bahçelerin tarihi değeri yüzünden. Yalnız güllerin değil değişik egzotik çiçek türlerinin koku ve yetiştirilmesinin denendiği bir nokta olarak hizmet vermiş bu nokta, bugün güzel kokular duymak için kesinlikle ziyaret edilmesi gereken bir nokta.

Silver Falls State Park: Oregon’un en büyük parkı olan Silver Falls State Park’da her türlü açıkhava aktivitesini yapabirsiniz.

Oaks Eğlence Parkı: Oyuncaklara binebilir, piknik yapabilir, çeşitli etkinliklere katılabilirsiniz.