ÜLKE BİLGİLERİ

New York

New York Amerika Birleşik Devletleri'nin en kalabalık şehri ve dünyanın en kalabalık metropolitan alanlarından New York metropolitan bölgesinin merkezidir. New York kenti 1615 yılında Hollandalılar tarafından New Amsterdam adı altında kuruldu. Kent 1664 yılında Birleşik Krallığa geçti ve New York adını aldı. 1778 yılında kent 2 yıl süreyle yeni kurulan Amerika Birleşik Devletleri'nin başkenti oldu. Başkent Washington'a taşındıktan sonra da kentin önemi büyümeye devam etti. Şehir bir parçası olduğu New York Eyaleti ile karıştırıldığı için İngilizcede New York City (kısaca NYC) veya The City Of New York olarak da anılır. Şehir; ticaret, finans, medya, sanat, moda, araştırma, teknoloji, eğitim ve eğlence sektöründe önemli katkı yaptığından dolayı küresel kent olarak anılmaktadır. Önemli bir uluslararası diplomasi merkezi olan kent, Birleşmiş milletler genel merkezinede ev sahipliği yapmaktadır ve dünyanın kültür başkenti olarak tanımlanır. Şehir, dünyanın en büyük doğal limanlarından birinin üstüne kurulmuştur. New York borough adı verilen ve her bir bölümün bir county olduğu 5 kısımdan oluşur. Bu 5 borough - the Bronx, Brooklyn, Manhattan, Queens ve Staten Island- 1898 yılında tek şehir olarak birleştirilmiştir.New York, bir göçmen kentidir. Kentte yaklaşık 170 ayrı dil konuşulmaktadır ve her üç kişiden biri ABD dışında bir ülke doğumludur. İngilizce çeşitli aksanlarla konuşulur. İngilizcenin yanı sıra İspanyolca da İngilizce kadar yoğun konuşulmaktadır. Little Italy (Küçük İtalya) semtinde İtalyanca, China Town’da (Çin mahallesi) Çince konuşulur.

New York birçok Amerikan kültürel hareketinin de doğum yeridir. Edebiyat ve görsel sanatlarda Harlem Rönesansı, resimde soyut ekspresyonizm (New York Ekolü), müzikte hip hop, punk, salsa ve Tin Pan Alley bu hareketlerden bazılarıdır. 24 saat açık olan metrosu ve yoğun trafiğiyle Hiç Uyumayan Şehir adını almıştır.Özgürlük heykeli, Empire State Binası, Central Park ve Times Meydanı, Modern Sanat Müzesi, Guggenheim Müzesi ve Modern Tarih Müzeleri şehrin ilgi çekici mekanlarıdır. Gökdelenleri, caddeleri, lokantaları, alışveriş merkezleri ve insanlarıyla, New York turistleri cezbetmektedir.

İklim

Köppen iklim sınıflandırmasına göre New York’ta nemli subtropikal bir iklim görülmektedir. Şehir yılın 234 günü güneş ışığı görmektedir. Yazlar sıcak ve nemli, kışlar ise soğuk ve yağışlı geçmektedir. En çok yağış ise bahar aylarında görülür. Şehirde kışın ortalama sıcaklık -3°C ile 5°C arasında değişirken, yaz aylarında hava sıcaklığı 25°C ile 30°C arasında seyretmektedir.

Ulaşım

Havaalanları

New York şehrine ulaşmak için kullanabileceğiniz 3 havaalanı var;

  • John F. Kennedy Havaalanı
  • Newark Uluslararası Havaalanı
  • LaGuardia Havaalanı

New York şehrinin en önemli sorunlarından biri ulaşımdır. New York'ta arabanız varsa sorununuz var demektir. Bu nedenle New York'ta yaşayacaksanız araba kullanmak yerine metroyu tercih etmeniz yerinde olur.

Oldukça gelişmiş olan metroyla şehrin bir ucundan diğer ucuna gitmeniz mümkündür. Jeton gişelerinden ücretsiz olarak edinebileceğiniz metro haritaları metrodan verimli bir şekilde yararlanabilmenizi sağlayacaktır.

New York oldukça gelişmiş bir otobüs sistemine de sahiptir. Ancak şehrin karmaşık trafiği otobüsle ulaşımı zorlaştırmaktadır. Metro ve otobüs kadar ucuz olmamakla beraber taksi de çok çaresiz kaldığınızda kullanabileceğiniz hesaplı sayılabilecek bir ulaşım şeklidir. Ancak burada unutmamanız gereken nokta, yazılı bir kural olmamakla beraber, taksi şoförüne taksi ücretinin %15'i kadar bahşiş vermeniz gerektiğidir.

Toplu Taşıma

New York'taki toplu taşıma sistemi dünyanın en gelişmiş sistemlerinden biridir. 24 saat boyunca işleyen metro ve otobüsler şehrin 5 bölgesi (Manhattan, Brooklyn, Bronx, Quenns, Long Island) boyunca ulaşımı sağlamaktadır. Her gün ortalama 6 milyon kişi New York toplu taşıma araçlarından yararlanmaktadır.

Metro (Subway)

New York metrosu her gün ortalama 4 milyon kişiye hizmet vermektedir. Metro istikametleri sayılar ve harflerle belirtilmektedir. Metro trenleri yoğun saatlerde (6:30-9:30 ve 3:30-8:00) her 2.5-5 dk.'da bir, yoğun olmayan saatlerde her 5-12 dakikada bir, gece geç saatlerde ise her 20 dakikada bir çalışmaktadır.


Otobüs

New York City transit otobüsleri 5 bölgede 203 yerel, 31 ekspres rotaya sahiptir. Otobüsler haftada 7 gün, günde 24 saat hizmet vermektedir. Otobüslerde metro kartı , kağıt para olmamak şartıyla tam bozuk para ile yolculuk edebilirsiniz.New York Gezilecek Yerler

Times Square

New York denilince akla ilk gelen üç unsurdan biri, Times Square, Türkçe adıyla Times Meydanıdır. New York'un kalbi durumundaki Manhattan adasının orta-merkezinde, Broadway ile 7. Bulvarın kesişme noktasında bulunan Times Meydanı, gökdelenlerin üzerine kurulmuş devasa büyüklükte ekranları, ışıklı yazıları, reklam panoları ve elbette meraklı turistleriyle ünlü. Bu meydana yerleştirilmiş olan merdivenlerde ya da etrafa serpiştirilmiş sandalyelerde oturabilir, George M. Cohan heykeline bakabilir veya meydanı seyredip fotoğraf çekebilirsiniz.Neredeyse tüm metro hatlarının kesişme noktası durumunda da olan Times Meydanının altında oldukça geniş ve çok katlı metro istasyonları kurulmuş ve dolayısıyla ulaşım yoğunluğunun en fazla olduğu nokta da burası. Meydana ulaşmak için pek çok metro ve otobüs hattı mevcut. Haritalarda, pek çok hattın kesişme noktasında Times Sq. / 42 St. adı altında ilgili durakları görebilirsiniz.


Ellis Adası

Ada New York şehrinin okyanusa açılan bölgesinde Özgürlük Anıtının bulunduğu adanın hemen yanında yer alıyor., Ellis Adası, 1 Ocak 1892 ile 12 Kasım 1954 tarihleri arasında, New York’a gelen yeni göçmenler için bir transit merkezi olarak hizmet vermiştir.


Statue of Liberty

New York'un, hatta daha geniş anlamda Amerika'nın en önemli sembolü durumundaki Özgürlük Heykeli (Statue of Liberty), kendisiyle aynı adı taşıyan oldukça ufak bir adanın (Liberty Island) üzerine inşa edilmiş sembolik değerli bir heykel. 46 metre yüksekliğindeki bu heykele ulaşmak için Manhattan'ın aşağı yakasındaki Battery Park'tan hareket eden gemi ve tekneleri kullanabilirsiniz.Ayrıca, yine Battery Park civarından Staten Island'a hareket eden ücretsiz feribotlar ile de heykeli nehir üzerinden, ama biraz uzaktan gözlemleyebilirsiniz. New York Pass gibi kartlar sayesinde adaya ve Özgürlük Heykelinin tepesine (taç kısmına) ulaşım da sağlanabilir.


Central Park

Manhattan'ın yukarı kısımlarına kurulmuş, uzunluğu 4 genişliği ise 1 km olan Central Park, New York'un akciğeri durumunda. İçerisindeki irili ufaklı göletler, beyzbol sahaları, bisiklet yolları, anfi tiyatrolar ve dahası, burada pek çok etkinliğe izin veriyor. Parkın içerisinde bir de hayvanat bahçesi mevcut. Belirli bir ücret karşılığında bu hayvanat bahçesini ziyaret edebilirsiniz, fakat hayvan çeşitliliği çok fazla değil.Bisiklet kiralayıp parkın bir ucundan diğerine, kuzeyinden güneyine bu bisikletle yolculuk edebilirsiniz. Ayrıca parkın girişindeki faytonlarla da eğlenceli bir tur yapabilirsiniz.Central Park 1857 yılında Amerika şehirleri arasında peyzaj mimarlığı ile yapılan ilk park olma özelliği taşıyor.


Brooklyn Bridge

New York'un en önemli sembollerinden bir diğeri durumundaki Brooklyn Köprüsü dür. 1883 yılında tamamlanan ve New York'un 5 bölgesinden en önemli ikisini, yani Brooklyn ile Manhattan'ı birbirine bağlayan bu köprü hem araç hem de yaya trafiğine açık. 1825 metre uzunluğundaki köprüyü yürüyerek kat edebilir ve hem Manhattan'ın gökdelenlerle dolu manzarasını hem de Brooklyn'in nispeten daha sade çehresini, ayrıca altınızdan akan nehri seyre dalabilirsiniz. İki şeride ayrılan yaya yolunun bir şeridi bisikletlilere ayrılmış durumda.


Rockefeller Center

Dünyanın en zengin aileleri arasında bulunan Rockefeller ailesine ait bu bina, esasında bir alışveriş merkezi. Bu merkezin tepesinde, 80. katta Empire State binasının gözlem kulesine göre daha geniş bir alan mevcut. Bir tarafı Empire State binasını da içerecek şekilde Aşağı Manhattan manzarası ve diğer tarafı Central Park manzarasıyla çevrili. Empire State binasına kıyasla kat sayısı ve dolayısıyla yüksekliği daha az olsa da, manzara olarak daha iyi görüş sunuyor. Giriş ücretlidir.


New York Public Library

Amerika'nın ikinci, dünyanın üçüncü büyük kütüphanesi New York Halk Kütüphanesi, Manhattan başta olmak üzere New York'un belli başlı bölgelerine yayılmış durumda. 1895 yılında açılan kütüphanenin Grand Central Library branşını East 46th St (46. Doğu Caddesi) üzerinden ziyaret edebilirsiniz. Yalnız, kütüphane pazar günleri kapalı.


One World Trade Center

One World Trade Center’ adlı yeni gökdelen, 11 Eylül 2001’deki terör saldırılarında yıkılan İkiz Kuleler’in bulunduğu, Sıfır Noktası/Ground Zero olarak anılan yerde yükseliyor. Ziyaretçilere açılan seyir platformu 100, 101 ve 102’nci katlar olmak üzere toplam 3 kattan oluşuyor, içinde bir de restoranı bulunuyor. Giriş ücretlidir.9/11 Anıtları

İkiz Kulelerin olduğu yerde, kulelerin temeline birer anıt park inşa edilmiş. Bu alana, üst düzey güvenlik önlemleri eşliğinde giriliyor (kimlik/pasaport kontrolü, dedektörlerle aranma ). Anıtlarda, kulelerin temeline doğru bir su akışı sağlanmış ve kenarlara, saldırılarda ölenlerin isimleri kazınmış.
Müzeler

Museum of Modern Art (MoMA)

Manhattan'ın merkezinde, 5. ile 6. Avenue arasındaki 53. Cadde üzerindeki bu müze, dünyanın sayılı sanat müzeleri arasında gösterilmektedir. 1929 yılında yapımı tamamlanan ve her geçen yıl envanteri genişletilen müze, adından da anlaşılacağı üzere daha çok modern sanat üzerine yoğunlaşmış durumda. Müzede 150 bin kadar parça, 22 bin film ve 4 milyon film karesi yer alıyor. Van Gogh'un Yıldızlı Gece (The Starry Night), Salvador Dali'nin Belleğin Azmi (The Persistence of Memory) gibi dünyaca ünlü tabloları bu müzede sergilenmekte. Müzeye giriş ücretlidir.

American Museum of Natural History

Amerikan Doğal Tarih Müzesi şeklinde Türkçe bir adla tanımlayabileceğimiz bu müze, Central Park'ın batısında, orta kısımlarına yakın bir konumda bulunuyor. 1869 yılında açılan ve toplamda 32 milyon civarında parça barındıran bu müzede ilkel hayvan iskeletlerinden en eski taşlara, minerallere, okyanus yaşamından dinozor fosillerine, gezegenlere, uzaya dair her şeyi bulabilmek mümkün.

Intrepid Sea, Air & Space Museum

Amerika'nın en büyük gurur kaynaklarından biri durumundaki denizcilik, havacılık ve uzay temaları üzerine kurulu olan bu müze 46. Cadde üzerindeki 86. iskelede, İkinci Dünya Savaşında kullanılmış USS Intrepid adlı bir uçak gemisinin üzerine ve içine inşa edilmiş. USS Growler adlı denizaltının her bölümünü rehber eşliğinde ziyaret edebilir, British Aırways'e ait olan, sesten hızlı Concorde uçağını görebilir ve Enterprise adlı uzaya gidip gelmiş bir uzay mekiğini ziyaret edebilirsiniz. Maalesef müzede bir şeylere dokunmak yasak.

Metropolitan Museum of Art

(The Met olarak da kısaltılabilir), dünyanın en büyük ve en önemli müzelerinden bir tanesidir. Manhattan, New York City'deki Central Park'ın yanında yer alan müze, The Cloisters adı verilen orta çağ sanatını barındıran bölümü bünyesinde bulundurur.

New York Mahalleleri

China Town

New York’ta Çin mahallesi, sizi canlı ritmine kaptırır. Her köşe basında başka bir dükkan vardır ve yine her sokakta onlarca kacak eşya satan insanla karsılaşırsınız. Almak isteyeceğiniz binlerce ürünün çok azı orijinaldir.

China Town’ın cazibesi sadece alışverişle sınırlı değil. Bu mahallede bulunan yüzlerce lokantada Çin yemeklerinin yüzlerce çeşidini bulabilirsiniz. Merkezi Canal Street olan bu tarihi mahalle, size New York ruhunu en iyi gösterecek mekanlardan bir tanesidir.

Little Italy

İtalya'dan Amerika'ya yıllar önce gelen göçmenlerin yerleştiği Little Italy’de en güzel Italyan yemeklerini yiyebileceğiniz nezih mekanlar bulabilirsiniz. Sınırları giderek genişleyen Chinatown, Little Italy mahallesini Mulberry sokağına adeta hapsetmiştir. Ancak bu yine de İtalyanları her yıl 17 Eylül'de başlayan ve tam dokuz gün süren San Gennaro Festivalini kutlamaktan alı koyamamaktadir. Little Italy, New York’un en güzel mimarisinin görülebileceği yerlerden biridir.

Soho

"South of Houston Street"in (Houston caddesi'nin güneyi) kısaltılmışıdır SOHO... New York’un diğer mahallelerinden daha farklı bir atmosferi vardır. Rönesans Avrupasının mimari tarzıyla yapılmış binalar sizi cezbe der önce , Ardından kendinizi dünyaca ünlü modacılarının butikleri, şık restoranları, tasarım otelleri ile karşı karşıya bulursunuz.

Tribeca

Tribeca’nın ismini herkes duymuş olsa da tam olarak nerede olduğunu New York’ta yaşayan bazı insanlar bile bilmez. Öylesine gizemli bir yerdir. Tribeca açılımı Triangle Below Canal (Kanalin altındaki üçgen) olan mahalle, Chinatown’ın merkezi durumundaki Canal Street’in hemen yanı başındadır. Tribeca her ne kadar Robert DeNiro’nun organize ettiği Tribeca Film Festivali ile ünlense de aslında mahalle, yüzlerce restoranı ve muhteşem mimarisi ile gezilmeyi ve görülmeyi hak ediyor.

Harlem

New York'ta efsaneleşmiş olan bir diğer mahalle ise Harlem'dir. Sadece zencilerin oturduğu bir mahalle olan Harlem'de, basketbol sahaları, duvarlara yazılmış yazılar, yol kenarlarına park etmiş arabalardan çıkan son ses müzik sesleri ile Harlem New York'ta ziyaret edebileceğiniz mekanların arasında yer alıyor.