ÜLKE BİLGİLERİ

Miami

Miami, Florida eyaletinin ikinci, Amerika Birleşik Devletleri'nin ise 45. büyük kentidir. Atlas Okyanusu kıyısında bulunan Miami, aynı zamanda Amerika’nın en zengin şehri ve dünyanın 5’inci en zengin şehridir. Kentin en gelişmiş sektörü turizmdir.

Miami'de yaklaşık 5.000 Türk yaşamaktadır. Halkın %66,75'i İspanyolca konuşur. Bunun en büyük sebebi ise burada yaşayan halkın çoğu çevre ada ülkelerinden geldiklerindendir. Kışı hiç görmeyen, hep yaz yaşayan bu şehirde hiç tepe yoktur.

Şehrin altı bataklık olduğu için yer altı metro hattı yapılmamıştır. Bu yüzden ulaşım, sadece otobüsler ile sağlanmaktadır. Ancak şehirde yaşayanların büyük çoğunluğunun özel aracı olduğundan, otobüse yalnızca turistler ve şehrin alt tabakasından insanlar binmektedirler. Yani, otobüse bindiğinizde, farklı tiplerle karşılaşma şansınız yüksektir. Şehrin altının su olmasının bir diğer etkisi, şehirdeki gökdelenlerden farkedilebiliyor . Gökdelen tipi büyük yapılarda, zemine inilemediğinden, yapının ilk 4-5 katı otopark olarak düzenleniyor.

İklim

Bölgede, tropikal muson iklimi hakimdir ve buna bağlı olarak yazlar: sıcak ve nemli, kışlar ise ılık ve kuru geçer. Yani, yağış pek fazla görülmez. Yengeç dönencesine yakın olması nedeniyle, bölgede “Gulf Stream” akıntısının iklimsel etkileri yoğun olarak görülmektedir. Bölgede kasırga sezonu genellikle “30 Kasım” ile “1 Haziran” tarihleri arasında görülür. Yani: 6 aylık bir süre de kasırga çıkma olasılığı fazladır.

Ortalama sıcaklık verileri değerlendirildiğinde, buraya gitmek için en uygun zamanın Haziran-Temmuz-Ağustos-Eylül ayları olduğu düşünülebilir.Ancak, yine de, havanın sıcak ve nemli olduğunu unutmamak gerekir. Yani, dışarıda dolaşmak özellikle öğle saatlerinde imkansız gibidir. Hatta bazen aniden başlayan sağnak yağmurlar, muson yağmurları gibi, insanı feci şekilde ıslatabilir ve bazen günlerce sürebiliyor.

Ulaşım

Yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi şehrin altı sularla kaplı olduğu için yer altı metro hattı yoktur. Bu yüzden otobüs ve taksi gibi taşıma araçlarını tercih edebilir veya uzun süreli kalıyorsanız araba kiralayabilirsiniz.

Görülecek Yerler

Art Basel Miami Beach

Her yıl, Aralık ayının ilk haftası içinde yapılan bu festivalde, Amerika’nın en önemli sanat gösterisi düzenlenmektedir. Bu gösteride, müzik, film, mimari ve tasarıma ait özel sergiler, partiler ve geçitler yapılmaktadır. Gösteriler, uluslar arası düzeydedir.

UNIVERSITY OF MIAMI

1925 yılında kurulan bu üniversitede, dünyanın dört bir yanından gelen 15 binden fazla öğrenci eğitim görmektedir. “US News” tarafından yapılan bir araştırmada “Amerika’nın en iyi mezunlar veren okulu” olarak seçilmiştir. Üniversite bünyesinde yapılan araştırmalarda, özellikle: mühendislik, deniz bilimleri, eğitim ve psikoloji dallarında araştırmalar yürütülmektedir.

PLAJLAR

Miami, sıcak ve dört mevsim beyaz kumlu plajlar üzerinde güneşlenmek için çok uygundur. Eğer, ailecek bir plaja gitmek isterseniz “Crandon Park” veya “Matheson Hamak” bölgelerini seçebilirsiniz. Plajlarda, özellikle güneş kremi kullanmanız önerilir, çünkü gerçekten güneşten kısa zamanda yanmak mümkündür.

Ayrıca, yine denize girerken, değerli eşyalarınızı çantanızda bırakmamanız gerekir. Sıcak suyu, zeminin taş yerine kum olmasını sevenler için idealdir. Ancak, arasıra hemen yanınızdan bir yengeç geçtiğini görebilirsiniz.

Crandon Park Beach

Şehrin en büyük park alanlarındandır. Park alanı, bir plajdan daha öte özellikler taşır. Burada: aile eğlencele merkezi, doğa merkezi ve hatta kiralık cabanaslar bulunmaktadır. Ayrıca: yine sahilde piknik masaları ve duşlar bulunmaktadır. 3 km. uzunluğundaki plaj alanında, 13 cankurtaran kulesi bulunur. Plaj voleybolu sahası, tuvaletler, barınaklar ve ücretli bir otoparkıda mevcuttur.