ÜLKE BİLGİLERİ

Honolulu (Hawaii)

Honolulu; Amerika Birleşik Devletleri’nin 50. eyaleti olan Hawaii‘nin başkentidir. Oahu Adası’nın güneydoğu kıyısında, Hawaii Adaları‘nın ana limanı, ticaret merkezidir. 138 km’lik bir alana yayılan ve doğu-batı yönünde 38 km. uzanan kent, deniz kıyısıyla Koolau Irmağı arasında dar bir ovada kuruludur. Kentin en önemli gelir kaynağı turizmdir. Çevresi görkemli güzellikte dağ ve vadilerle kaplı olan kent, 1960’ larda çok katlı binaların yapılmasıyla büyüdü. Pearl Harbor Deniz Üssü, Hickam Hava Üssü gibi ABD’ye bağlı önemli askeri tesisler, Honolulu’nun öteki önemli gelir kaynaklarını oluşturur. Şeker üretimi, ananas konserveciliği, başlıca endüstri etkinlikleridir. Hawaii Üniversitesi’nin merkezi, Kennedy Tiyatrosu, 10 bin kişilik konser, gösteri, tiyatro salonlarıyla Uluslararası Kültür Merkezi, Güzel Sanatlar Akademisi, müze ve kitaplıklar, kültür ve sanat etkinliklerinin yoğunlaştığı kurumlardır. Okyanusaltı kablo sistemleriyle ABD, Japonya, Kanada ile telefon bağlantısı, uydu haberleşmesine olanak sağlayan yer istasyonları, çeşitli televizyon yayın merkezleri vardır. Günde 900 uçağın iniş kalkış yaptığı Honolulu Uluslararası Havaalanı, ABD’nin trafiği en yoğun havalimanlarından biridir. Büyük Okyanus ticaret yolları üzerinde önemli bir konumu bulunan Honolulu Limanı, okyanus gemilerinin yanaşmasına elverişlidir. Hawaii‘nin yanı sıra, bölgenin en büyük kültür, ticaret, turizm merkezidir.

İklim

Honolulu’da tropik iklim hakimdir. Honolulu şehrinde yaz aylarında yağış kış aylarından daha fazla görülür. 26.2 sıcaklıkla Temmuz yılın en sıcak ayıdır. Şubat ayında ortalama sıcaklık 22.3 olup yılın en düşük ortalamasıdır. Honolulu ilinin yıllık ortalama sıcaklığı 24.3'dır. Yıllık ortalama yağış miktarı: 770 mm

Ulaşım

Hawaii içerisinde ulaşım ise otoyollarla sağlanmaktadır. Havaalanından otobüs ya da taksi ulaşımı sağlanmaktadır. Ayrıca Honolulu'da raylı ulaşım imkanıda bulunmaktadır. Adalar arasındaki ulaşım ise özel uçaklar, botlar ve vapurlar aracılığıyla sağlanmaktadır.