ÜLKE BİLGİLERİ

Fort Lauderdale

ABD’nin Atlantik Okyanusu kıyılarındaki tatil kenti Fort Lauderdale, Florida Eyaleti’nde ve Miami’nin 45 km. kuzeyinde yer alır. Şehir içine uzanan 250 km.’lik kanal ağıyla ünlü şehir, ABD’nin Venedik’i olarak anılmaktadır. ‘Riviera’ özelliği taşıyan Fort Lauderdale; dengeli mimarisi, modern altyapısı, doğal güzellikleri ve sahilleriyle ön plana çıkmaktadır. Adını 1838 yılında kente inşa edilen Lauderdale Kalesi’nden alan şehir, 1895 yılında kentleşmeye başladığında bir gemicilik ve ticaret merkezi haline gelmiştir. Bugün tam anlamıyla bir tatil lokasyonu olarak öne çıkan Fort Lauderdale, yıl boyunca güneşli havası, palmiye ağaçları, kanalları, su sporları ve özenle korunmuş doğal güzellikleri ile Florida Eyaleti’nin en gelişmiş turizm kentleri arasında ilk sıralardadır. Kanallarında gondol turlarının düzenlendiği şehir, plajları kadar kültür ve sanat etkinlikleri ile de ünlüdür. Kırmızı tuğladan inşa edilmiş yoldan ulaşılan Riverwalk Bölgesi, tamamıyla kültürel, sanatsal ve eğlence etkinliklerinin düzenlendiği merkezdir. Las Olas Bulvarı ise kentteki ucuz alışverişin kalbi konumundadır.

Fort Lauderdale'da İklim: Sun-tropikal iklimin etkisi altındaki kent 350 gün güneşlidir. Sıcaklık yıl boyunca 25 derece civarında seyreder, ağustos ve eylül en fazla yağış düşen aylardır.

Fort Lauderdale'da Ulaşım: Ford Lauderdale’de ulaşım büyük ölçüde özel araçlar ve taksiyle sağlanıyor. Bunun dışında otobüs seferleri de mevcut. Fort Lauderdale Hollywood Uluslararası Havaalanı, kentin 5 km. güneybatısındadır.

Fort Lauderdale'da Yemek: Dünya mutfaklarından alternatifler bulacağınız şehirde Küba mutfağı oldukça popüler.

Fort Lauderdale'da Gezilecek Yerler

Las Olas Boulevard: Restoranları, barları, gece kulüpleri, sanat galerileri ve alışveriş mağazaları ile 1,6 km uzunluğundaki Las Olas Bulvarı da hoş vakit geçirebilirsiniz.

Everglades Milli Park: Florida'nın çeşitli bölgelerinden düzenlenen airboat turlarına katılabilir, doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz.

Ft.Lauderdale Beach Boulevard: Cadde boyunca çok fazla bar, kafe, ve restoranlar var.

The Gallery at Beach : Küçük butiklerden alışveriş yapabilir, deniz manzaralı restoranlarında yemek yiyebilirsiniz.

Şehir kanalları, sahil bölgesi ve Las Olas Bulvarı’nın yanı sıra; Sanat Müzesi, Keşif ve Bilim Müzesi, Antika Araba Müzesi, Bonnet Evi Müzesi ve Bahçesi ile Stranahan Evi kentin ilgi çekici diğer gezi noktalarıdır.