ÜLKE BİLGİLERİ

Chicago

Chicago, Amerika Birleşik Devletleri’nin Illinois eyaletine bağlı en büyük 10 şehrinden biridir. Şehrin merkezinde yaklaşık olarak 2.7 milyon insan yaşamaktadır. Bu rakama göre, şehir Amerika Birleşik Devletleri’nin en kalabalık merkeze sahip 3. Şehridir. Amerika Birleşik Devletleri’nin orta batısında kalan bu şehir, son derece modern bir mimari ve altyapı sistemine sahiptir. Şehrin sınırları içinde yaklaşık olarak 9.9 milyon insan yaşamaktadır. 9.9 Milyon insanın yerleşik olarak hayatını sürdürdüğü bu şehir, böylece Amerika’nın, New York ve Los Angeles şehirlerinin ardından en kalabalık 3. şehri olmuştur. Şehirde birçok nokta turistik özellik göstermektedir ve birçok turist de bu noktalara akın etmektedir. Şehrin merkezinde çok sayıda gökdelen yer almakta ve şehir merkezinden uzaklaşıldıkça evler 2 ila 3 kat arasında değişiklik gösteren müstakil villalara dönüşmektedir.

Şehir fazla rüzgar aldığından, ‘’The Windy City’’ adını almıştır. 1780’lerde yerleşme gözlenen şehir günümüzde dünyanın en yaşanılabilir 50 şehrinden biri olarak kabul edilmektedir. Şehre aynı zamanda Illinois’nin Miami’si de denmektedir. 1837 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ne resmen katılan Chicago, Birleşik Devletler’in kilit öneme sahip stratejik noktalarından biri haline gelmiştir. Şehir tam anlamıyla Amerika Birleşik Devletleri’nin New York ve Los Angeles ile beraber ekonomik motoru konumundadır.

Chicago dünyanın en çok turist çeken 10 şehrinden biri olmayı başarmıştır. Chicago’ya ortalama olarak her yıl yerli ve yabancı turistler de dahil olmak üzere 50 milyona yakın kişi uğramaktadır. Bu New York ve Los Angeles şehirlerinin ardından ulaşılmış en yüksek değerdir. Şehirde gece hayatı oldukça yaygın bir şekil kazanmış ve insanlar geceleri yaşamlarını sürdürmeyi Chicago’da bir kural haline getirmişlerdir. Sinema, edebiyat ve müzik sektörünün oldukça gelişmiş olduğu Chicago’da özellikle caz hat safhada ilgi çeken bir alan olmuştur. Chicago tarih boyunca doğal afetlerle boğuşmuş bir şehir olmasa da 1871’de çıkan Büyük Chicago Yangını’nda birçok insan evlerini hatta hayatlarını kaybetmiştir. Bölgede ilk gökdelen 1885 yılında inşa edilmiştir. Bu aynı zamanda da dünyada çelik iskeletli yapı bazında ilk gökdelenin inşa edildiği şehir olarak da kayıtlara geçmiştir. Bölgede birçok milletten insan hayatını sürdürmektedir. Ağırlıklı olarak Alman, İrlanda, Polonya ve İsveç kökenli insanlar yaşamaktadırlar.

İklim

Dört mevsim ayrı güzel olan ABD kenti Chicago nemli karasal iklim özellikleri gösterir. Bundan dolayı yazları nemli ve sıcak kışları ise soğuk ve karlı geçer. Yaz aylarında sıcaklık ortalaması 29-30 dereceyken kışın bu sıcaklıklar -4, -5’e kadar düşmektedir.

Ulaşım

Şehre gelenler ve bölge halkı ulaşımda kendi araçlarını kullanabildiği gibi, taksileri, metro, CTA sistemini ve otobüsleri de tercih etmektedir. Şehirde otopark yeri bulma güçlüğü ve pahalılığından dolayı gelen turistlerin birçoğu araç kiralamayı tercih etmemektedir. Şehir içi ulaşımda kullanabileceğiniz manyetik kartı toplu taşıma araçlarının her istasyonunun gişe ve otomatik makinelerinden temin edebilirsiniz. Tekrar doldurulabilir yada yeniden alınabilir olan bu kartların günlük ve haftalık seçenekleri olmakla birlikte toplu taşıma da daha indirimli ücret ödemenizi de sağlayacaktır.

CTA (Chicago Transit Authority): Raylı sistem ağı olan CTA hem yer altı hem de yer üstünden giderek şehir içi ulaşımı sağlayan bir hizmet aracıdır.

Chicago şehri içinde 2 havaalanı bulunmaktadır. Her iki havaalanıda şehir merkezine kolay ulaşım imkanı sunmaktadır.

Chicago O’Hare Airport: Burası dünyanın en işlek havaalanlarından bir tanesidir. Şehir merkezine yaklaşık 29 kilometre uzaklıktadır.

Chicago Midway Airport: Şehirde uluslararası uçuşların yapıldığı bir diğer havaalanı da burasıdır. Şehir merkezinin 16 kilometre güney batısında yer almaktadır.

Gezilecek Yerler;

Grant Park: Chicago’nun ön bahçesi olarak anılan bu park, şehrin kent alanı ile Michigan Gölü arasında yer alıyor. 300 dönümlük yeşil alanlı bu parkın içerisinde Millenium Park, Buckingham Çeşmesi ve Chicago Sanat Enstitüsü gibi görülecek başka yerler de var. Chicago’nun bazı ünlü festivallerine de ev sahipliği yapıyor.

Sears ( Willis Tower): Amerika’nın ikinci en yüksek binası olması ile ve 103. Katındaki camdan terasından şehri kuşbakışı seyri sunması ile ünlüdür. Şehrin en turistik yerlerinden birisidir.

Brookfield Zoo: 200 dönümden fazla bir arazi üzerine kurulu olan bu hayvanat bahçesi yaklaşık 6 bin hayvana ev sahipliği yapıyor. Kutup ayıları, boz ayılar, gri kurtlar, kartal ve bizonlar görebilecekleriniz arasında!

Lincoln Park Zoo: Lincoln Park içerisinde ve 35 dönümlük bir arazide yer alan küçük bir hayvanat bahçesi. Ülkenin en eski hayvanat bahçelerinden birisi. Yaklaşık 1200 hayvan görebilirsiniz.

Millenium Park: Büyük ölçekli çağdaş sanat eserleri ile ünlüdür. Jay Pritzker Pavilion, Crown Fountain, Cloud Gate gibi Chicago’nun ünlü eserlerini görebilirsiniz.

Navy Pier: Chicago’nun en turistik ve en eğlenceli yeridir. İçinde çocuk müzesi, restoranlar, lunapark ve alışveriş yapabileceğiniz dükkânlar olan 50 dönümlük bir eğlence merkezi de diyebiliriz. Büyük bir dönme dolaba binerek Michigan gölü ve kent manzarasını seyredebilirsiniz. Bazı festivallere de ev sahipliği yapan Navy Pier’den kalkan botlarla dileyenler göl gezisi de yapabiliyor.

Adler Planetarium: Kendi alanında öncü kabul edilen bu planetarium evren hakkında bilgi edinmek için çocuklarınızla birlikte gidebileceğiniz bir yer. İçerisinde uzay ve evren hakkında çeşitli aktiviteler ve gösterimler yapılıyor. Burası sadece turistik geziler için değil, eğitim amacıyla da kullanılıyor.

Art Institute of Chicago: Antik çağlardan bugüne 300 binden fazla sanat eserini barındıran bu müzeyi layıkıyla gezebilmek için biraz zaman ayırmanız gerekiyor.

Shedd Aquarium: 85 yıllık bu akvaryum bir zamanlar dünyanın en büyüğüymüş. Dünyanın en uzun yaşayan balığına sahip akvaryum olarak da ünlü! İçinde 100 yaşından büyük bir akciğer balığı var. Chicago’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.

North Avenue Beach: Şehrin en popüler plajıdır. Gölde yüzmek dışında çevresinde gezinti yapmak için bisiklet kiralayabilir, voleybol oynayabilirsiniz.

Museum of Science and Industry: Bu bilim ve sanayi müzesinin en göz alıcı parçası, restore edilmiş bir Alman denizaltıdır. Bunun dışında görebileceğiniz 35 bin eser vardır.

Wrigley Field: Vaktiniz ve merakınız varsa Amerikan beysbol tarihinde efsanevi bir yeri olan bu 100 yıllık stadyum da görülecek yerler arasında yer alıyor.