ÜLKE BİLGİLERİ

Berlin

Almanya'nın başkenti olan Berlin aynı zamanda Avrupa'nın en gözde ve heyecan veren kentlerinden biridir. 1961 ile 1990 yılları arasında Doğu ve Batı Berlin olarak ikiye bölünmüş olan kentin ortasında geçen Berlin Duvarı'nın 1990 yılında yıkılmasıyla, yeniden birleşmiştir. Berlin şehri ilk olarak 1237 senesinde kurulmuştur. Adı ise bataklık anlamına gelmektedir. Geçmişin bataklığı günümüzün en renkli Avrupa kentlerinden biridir.

Canlı ve metropol bir kent olan Berlin'de yapılacak pek çok şey bulunmaktadır. İster ikinci el eşyaların satıldığı pazarlarda gezebilir, isterseniz şehrin turistik mekânlarını, saraylarını ve de müzelerini ziyaret edebilirsiniz. Şehir Avrupa'da yer alan en çok park alanına sahip en yeşil şehirlerinden biridir. Bu parklarda yürüyüş yaparak, yeşil alanların ve doğanın tadını çıkarabilirsiniz. Reichstag tepesine çıkıp, %30'u yeşil alandan oluşan bu şehri tepeden izleyebilir, hoş fotoğraflar çekebilirsiniz.

İklim

Şehirde senelik ortalama sıcaklık 8,9 derecedir. En sıcak aylar ortalama 18,5 ve 17,7 derece ile Temmuz ve Ağustos aylarıdır. En soğuk aylar ise ortalama -0,6 ve -0,3 derece ile Ocak ve Şubat aylarıdır. Genellikle her mevsim yağmurludur.

Ulaşım

Umumi toplu taşıma araçları ile rahat, güvenli ve uygun fiyata arzu ettiğiniz hedefe ulaşabilirsiniz. Genellikle üç tane tarife alanı bulunmaktadır: A,B ve C. İhtiyacınıza göre biletlerinizi kombine olarak tarife alanları Berlin AB, BC ya da ABC için elde etmektesiniz.

Birçok görülmeye değer yer şehir içi tarife alanı Berlin AB'de bulunmaktadır! Temel tarife yetişkinleri, indirimli tarife 15 yaşın altındaki çocukları kapsamaktadır. 6 yaşın altındaki çocuklar için bilet gerekmemektedir. 0.30 sabah saatlerinde gece trafiği başlamaktadır. Gece otobüsleri ve tramvaylar gece gezmeyi seven insanlara, sabahın erken saatlerine kadar yüksek oranda hareketliliği garanti etmektedir. Ek olarak Cuma'yı Cumartesi'ye, Cumartesi'yi Pazar'a bağlayan gecelerde ve resmi tatil günlerinin öncesindeki gecelerde U Bahn metrosu ve S Bahn hafif metrosu hemen hemen tüm güzergâhlarda gidip gelmektedir.

Görülecek Yerler;

Brandenburg Kapısı; Tam anlamıyla Berlin’in simgesi haline gelmiştir. Yaz-kış her daim kalabalık olan, Berlin’in en çok turist çeken bölgelerinden birisidir. Önünde yürümek için çok ideal olan caddelerden Unter den Linden bulunur. Hemen kuzeyinde de Reichstag bulunuyor. Bunun dışında her türlü yılbaşı kutlaması, dev şehir etkinliği burada organize ediliyor. Gezinize başlamak için uygun bir nokta, çünkü merkezi. İmkânınız olursa ışıklandırmasını da görebilmeniz için burayı gece de görmenizi tavsiye ederiz.

Reichstag; Burası bir parlamento binasıdır. Burayı ziyaret etmeye değer yapan bir özelliği; tepesindeki cam kubbedir. Hem oldukça enteresan ve etkileyici bir yapı, hem de size akıl almaz güzellikte bir şehir manzarası sunuyor. Reichstag, tepesindeki cam kubbenin bir mühendislik harikası olduğu söylenebilir. Kubbeye vuran ışığı değişik açılarda aynalardan oluşan bir yapı ile parlamento salonuna yansıtabilen, üzerine inen yağmur suyunu arıtıp kullanan, üzerindeki güneş panellerinden elektrik elde eden çok amaçlı bir binadır.

Alexanderplatz; Yerlilerin deyimiyle “Alex” , Mitte bölgesinin en bilinen, merkezi meydanı, lokallerin buluşma noktalarından biri. Berlin’in ulaşım merkezi olmasının yanı sıra, tepesine çıkmak isteyebileceğiniz, TV kulesi de bu meydanda yer alıyor. Bu civarda Berlin’e özgü Currywurst atıştırabileceğiniz sokak satıcıları ve dükkânlar mevcut. TV kulesine çıkmak istiyorsanız ücret 12,5 Euro. Gece çıkma şansınız da var (12’ye kadar), ki bence bu fikri değerlendirmelisiniz. Alexa bu bölgede bulunuyor.

Berliner Dom; Berliner Dom, adından da anlaşıldığı üzere bir katedral. Büyük, etkileyici bir yapı. İçine mutlaka girmenizi tavsiye ederiz, hatta üşenmeyip merdivenleri tırmanmalısınız. Çünkü en tepeye çıkmayı başardığınızda, oldukça güzel bir Berlin manzarası sizleri bekliyor olacak.

Museum Island; Müze Adası, Berlin’in orta yerinde, Spree nehri üzerinde oluşturulmuş, üzerinde 5 adet müzenin bulunduğu, küçük bir adacık. Bu amaçla böyle bir bölgenin oluşturulmuş olması gerçekten çok etkileyici. Üzerinde hangi müzeler bulunuyor sıralamak gerekirse; Bode-Museum, Neues Museum, Alte Nationalgalerie, Altes Museum.