ÜLKE BİLGİLERİ

Münih

Münih, Berlin ve Hamburg'dan sonra Almanya'nın en büyük üçüncü kentidir. Bavyera eyâletinin en büyük şehri ve başkentidir. Avrupa Birliği'nin onikinci en büyük şehridir. Şehir, 2006 sayımına göre 1,3 milyon nüfusa sahiptir. Civarındaki nüfusla bu rakam 2,6 milyona ulaşır. Büyük Münih şehirleşmiş bölgesinde (Augsburg, Ingolstadt, Rosenheim, Landshut ve Landberg) 5 milyondan fazla insan yaşamaktadır. Münih, Bavyera Alpleri'nin kuzeyinde ve İsar nehri kıyısında kurulmuştur. Şehri tanımlayan Slogan (Motto) uzun zaman Die Weltstadt mit Herz (yürekli dünyâ şehri) idi. Fakat son zamanlarda bu München mag dich (Münih seni seviyor) şekline dönüştü. Münih'in Almanca ismi München eski dilde 'keşişlerin yeri' anlamına gelen Munichen'den gelmektedir. Bu nedenle Münih'in armasında bir râhip vardır. Siyah ve altın sarısı - Kutsal Roma İmparatorluğu rengi - Kral Ludwig zamanından beri şehrin resmî renkleridir. Almanya'nın önemli finansal kaynaklarından biri olan Münih, yüksek yaşam standartları ile birçok göçmenin tercih ettiği bir şehirdir.

Her yıl Eylül ayının son haftası ile Ekim'in ilk haftası düzenlenen ve binlerce turistin de ziyaret ettiği "Ekim Festivali" (Oktoberfest) adlı bira festivaline ev sahipliği yapar. Bu festival, dünyanın en büyük 10 festivali arasında sayılır ve her ne kadar biralarıyla bilinse de, yalnızca bu bağlamda değerlendirilmemekte, Bavyera geleneklerinin tanıtımı için bir ortam teşkil etmektedir.

İklim

Münih iklim ılıman geçmektedir. Münih ilinde belirgin yağış görülmektedir. En kurak aylarda bile yağış miktarı oldukça fazladır. Münih ilinin yıllık ortalama sıcaklığı 8.0'dır. Yıllık ortalama yağış miktarı: 930 mm’dir. Temmuz ayı 17.4 derece sıcaklıkla yılın en sıcak ayıdır. Ocak ayında ortalama sıcaklık -1.8 derece olup yılın en düşük sıcaklık ortalamasıdır.

Ulaşım

Almanya standartlarına göre kalabalık sayılabilecek şehirde mesafeler çok uzak olmasa da toplu taşıma sistemi oldukça iyidir. Tren, metro ya da tramvaylar hatta otobüsler bile vaktinde gelir. Münih’te kullanabileceğiniz toplu taşıma seçenekleri ise şöyledir:

S-Bahn: Schnellbahn Türkçe de hızlı tren olarak adlandırılır. Şehirlerarasında kullanılan hızlı trene nazaran oldukça yavaştır. Ancak S-Bahnlar Münih’te en uzak noktalara giden trenlerdir. Münih’te 8 farklı S-Bahn hattı vardır.

U-Bahn: U-Bahn yani Unterbahn, Almanya’da metroya verilen isimdir. Münih’te 8 tane U-Bahn hattı bulunur. Şehir içinde kullanabileceğiniz en hızlı ulaşım şeklidir.

Tramway: Genelde S-Bahn ya da U-Bahn hatları kadar sık çalışmazlar ve de trenlere göre daha yavaştırlar ancak şehrin birçok yerine ulaşım sağlarlar, U-Bahn ya da S-Bahn duraklarının olmadığı yerlere tramwaylar ile ulaşmanız mümkündür.

Otobüs: Münih, çok fazla trafik sorunu yaşayan bir şehir olmadığı için otobüs de kullanabileceğiniz seçenekler arasındadır, otobüsler genelde metro ya da tren istasyonlarına yakın olmayan yerlere gitmek için kullanılırlar.

Görülecek Yerler;

Bayerisches National Museum: Ulusal Bavyera Müzesi binası, ortaçağdan 19. yüzyıla uzanan muhteşem koleksiyonları bünyesinde barındırmaktadır. Müzede kilise, manastır ve kule gibi yerlere ait olan Gotik taş yontuları, ahşap heykeller ve tablolar bulunmaktadır.

BMW Müzesi: Bavyera Motor Fabrikaları tarihçesiyle ilgili tüm eseri barındıran bu müzede, BMW’nin tüm klasik tasarımların orijinallerini görebilirsiniz. BMW’nin en klasik otomobilleri, motosikletleri ve uçak motorları burada sergilenmektedir.

Nymphenburg Sarayı: Wittelsbach ailesine yazlık olarak planlanan ev, daha sonra büyütülerek saray halini almıştır. Sarayın bahçesi havuzu ve fıskiyeleri görülmeye değerdir. Tavan ve duvarlarında 18. Yüzyıl süslemeleri vardır.

Schwabing: Kentin en popüler mahallelerinden biri olan Schwabing, Odeonsplatz meydanının hemen kuzeyinde yer almaktadır. Ludwig Maximilian Üniversitesi’nin bu bölgede oluşu sebebiyle, caddeleri boyunca güzel kitapçılar, antika dükkânları, popüler kafeler bulabilirsiniz.

Marienplatz (Meryem Ana Meydanı): Bu meydanda en dikkat çeken yapı Mariensäüle (Meryem Ana Sütunu)’dır. Bu sütun, I. Maximilian’ın kentin vebadan kurtuluşuna şükretmek amacıyla diktirdiği bir sütundur. Meryem Ana sütununun alt kısmında bulunan aslan, ejderha ve yılan figürleri; kahraman meleklerin alt ettiği veba, açlık ve savaşı simgelemektedir.

Frauenkirche (Meryem Ana Kilisesi): Kubbeleriyle ünlü Frauenkirche Kilisesi, şehrin simgelerinden biridir. 15. yüzyılda yapılan kilisede iki kule üzerine kurulu altın uçlu kubbede şehrin silueti bulunmaktadır. Kilisenin bahçesinde bulunan Barış Meleği Heykeli (Friedensengel) 1871 yılında Alman-Fransız savaşından sonra yapılmıştır. Kilisenin içindeyse Bavyera Kralı Ludwig'in altın mezarı da ve değerli bir çok eser görülebilir.

Isator Kapısı: II. Dünya Savaşı’nda tahribata uğrayan bu şehir kapısı, 14. Yüzyıldan kalma bir eserdir. Kapı üzerinde tarihi olayların betimlendiği freskler vardır.

Peterkirsche Kilisesi: Münih’in en eski kilisesi olan Peterkirsche rönesans çizgileriyle inşa edilmiştir. Kilisenin saat kulesine çıkarak şehir meydanının muhteşem manzarasını izleyebilirsiniz.