ÜLKE BİLGİLERİ

Köln

Köln, Almanya'nın dördüncü, Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti´nin en büyük şehri, ayrıca 4 385 082 nüfuslu Köln İdari Merkezi´nin yani Regierungsbezirk Köln’ün merkezidir. Nüfusu 1.024.373'dür. Kozmopolit bir yapıya sahip olan şehirde çok sayıda yabancı ikamet etmektedir. Köln, küçük yerleşim yerlerinin tam ortasında bulunan büyük bir şehirdir. Bu küçük yerleşim yerleri ile birlikte bölge nüfusu 2 Milyon civarındadır.

Köln, eyaletin en önemli ulaşım, kültür, bilim, sanat, ticaret ve eğlence merkezidir. Ayrıca demir ve havayolu ulaşım ağının da kesişme noktasıdır. Ren Nehri, kentin tam ortasından geçmektedir. Nehrin her iki yakası sekiz köprüyle bağlanmıştır, bunlardan ikisi demiryolu köprüsüdür.

Kentin en ünlü yapısı, inşaatı tam 632 (1248-1880) yılda tamamlanmış gotik tarzdaki çift kuleli Köln Katedrali (Kölner Dom)'dir ve 7 bin m² alanda, 157 metreyi bulan yüksekliği ile UNESCO Kültür Mirası listesinde yer alır.

İklim

Sıcak ve ılıman bir iklim hakimdir; Köln ilinde belirgin yağış görülmektedir. En kurak aylarda bile yağış miktarı oldukça fazladır. Köln ilinin yıllık ortalama sıcaklığı 10.1'dır. Yıllık ortalama yağış miktarı: 774 mm. Temmuz ayı 18.3 derece sıcaklıkla yılın en sıcak ayıdır. Ocak ayında ortalama sıcaklık 1.8 derece olup yılın en düşük ortalamasıdır.

Ulaşım

Kentte, merkez garın (Köln Hbf) yanı sıra 28 tren istasyonu mevcuttur. Kent içi kamu ulaşımı Kölner Verkehrsbetriebe'ye (KVB) ait onlarca otobüsün yanı sıra, pek çok tramvay/metro (Stadtbahn/U-Bahn) ve Alman Federal Demiryollarına bağlı banliyö trenleri (S-Bahn) ile yapılır. Köln´deki bu olanaklar sayesinde trafik ve kamu ulaşımı sorunu azdır. Bunlarla yetinmek istemeyenler için kent genelinde 1200 ticari taksi hizmet vermektedir.

Büyük şehir olmasına karşın Köln'ün sokaklarının çoğunun dar olması yüzünden tek yön sokakların sayısı fazladır. Bu da kent merkezinde otomobille ulaşımı zorlaştırmakta, buna bir de park sorunu katmaktadır. O yüzden şehir içi ulaşımda Köln'lüler hava elverişli olduğu sürece bisikleti tercih eder. Kayıtlara geçen yaklaşık 1 milyon kadar bisiklet şehir trafiğinin % 16'sını oluştur. Pek çok tek yön sokağa bisikletle aksi yönden girmek serbesttir.

Görülecek Yerler;

Köln Dom Katedrali: Yapımına 1248 yılında başlanmış olan Köln Katedrali, tam 632 senede tamamlanmış Katolik dünyasının en önemli katedrallerindendir. Köln’ün simgesi konumundaki bu yapı kutsal emanetleri, heykelleriyle dikkat çeker. UNESCO tarafından dünya kültür mirası listesine alınmıştır.

Roma Germen Müzesi: Roman dönemine ait çok sayıda eserin yer aldığı bir müzedir. Köln şehrinde gezebileceğiniz en önemli müzelerin başında yer alır.

Hava tramvayı: Kent manzarasını ünlü Köln Katedrali’ni bir de havadan görmek isterseniz teleferik ya da hava tramvayı deneyimini mutlaka yaşayın. Harika bir manzaraya tanıklık edeceksiniz.

Kiliseler: Köln Hristiyanlık dünyası adına kutsal şehirlerden biridir. Dom Katedrali’nin yanı sıra şehirde çok sayıda kilise de bulunur. Şehirde 12 adet Roma dönemine ait kilise bulunur. St. Andreas, St.Aposteln, St. Cecilia, St.George, Grob St.artin, St.Gereon, St.Kunibert, St.Maria im Kapitol, St.Maria Lyskirchen, St. Panteleon, St. Severin ve St. Ursula’dır.

Alter Markt (Eski Meydan): Köln’in en eski meydanıdır. Meydan çevresinde Ortaçağ’dan kalma yapılar yer alır. Burası aynı zamanda kentin en işlek meydanıdır da diyebiliriz. Kentin gece hayatının kalbi burada atar. Meydana çıkan sokaklarda barlar ve kafeler bulunur. Her yıl Köln Karnavalı 11. Ayın, 11. Gününde ve saat 11:00’de bu meydanda başlıyor.

Sualtı tüneli: Köln’e gitmişken Ren nehrinin üzerinde yürümeye ne dersiniz? Tabi ki nehirde yürümeyeceksiniz ancak sualtı tüneliyle mümkün. Bunun için Zoobrück semtine gitmeniz gerekli. Burada aynı zamanda Türk dükkanları, restoranları da bulunur. 360 derecelik bir su altı tüneli aracılığıyla Ren'den başlayan yolculuk Kuzey Denizi yerleşim alanları ve Atlantik Okyanusu'nun içlerine kadar devam eder. Bu su altı gezisinde, içlerinde köpek balıklarının da bulunduğu sayısız deniz canlısı türü ile karşılaşmak mümkündür.

Hohenzollern Köprüsü: 1907-1911 yılları arasında burada bulunan Katedral Köprüsü yerine yapılmış. Hem tren yolu hem de araba yolu olarak kullanılıyor. Köprünün manzarası çok güzel ve bu köprü zaten kentin simgelerinden birisidir.

Panorama Binası: 103 metre yüksekliğinde ve tamamen camla kaplı kentin manzarasını seyre dalacağınız çok güzel bir yer. Ren nehri ve tarihi şehrin manzarası ayaklarınızın altında gibi hissedersiniz. Özel bir sistemle baktığınız taraftaki eserin adını camda yazılı görebiliyorsunuz. Çıkış ücreti 3 Euro.