ÜLKE BİLGİLERİ

Heidelberg

Heidelberg, güney-batı Almanya'da yer alan bir şehirdir. 1386'de kurulmuş Almanya'nın en eski üniversitesi olan Heidelberg Üniversitesi bu şehirdedir. Şehri ikiye bölen Neckar nehri ve sarayı ile birlikte tablo güzelliğinde olan kent aynı zamanda Almanya'nın en romantik kenti (Wege der Romantik) diye de anılmaktadır. Bugün şehir nüfusunun çoğunluğunu öğrenciler oluşturmaktadır. Heidelberg, Mannheim'dan yaklaşık 15 dakika kadar bir uzaklıkta yer alır. Aynı zamanda kentin adıyla da anılan matbaa ve baskı makineleri ünlüdür. Kenttin tarihi antikçağ Roma İmparatorluğu dönemlerine dayanmaktadır. Özellikle şehrin bugünkü Neuenheim bölgesinde Romalıların izlerine rastlanılabilir.Ortaçağ döneminde şehir daha çok etrafında bulunan kentlerin Manastırlarına bağımlı kalmıştır. 1225 yılından yeniçağ başlangıcına kadar kralliyetin yerleşim yeri olmuştur. Dolayısıyla bu bölgeye Kurpfalz denmektedir. Üniversite bu zamanlarda 1386'da kurulmuştur ve Almanya'nın en eski üniversitesidir.

İklim

Heidelberg şehrinde sıcak ve ılıman iklim görülmektedir. Heidelberg ilinde belirgin yağış görülmektedir. En kurak aylarda bile yağış miktarı oldukça fazladır. Heidelberg ilinin yıllık ortalama sıcaklığı 10.2'dır. Yıllık ortalama yağış miktarı: 666 mm’dir. Temmuz ayı 19.6 derece sıcaklıkla yılın en sıcak ayıdır. Ocak ayında ortalama sıcaklık 1.4 derece olup yılın en düşük ortalamasıdır.

Ulaşım

Heidelberg ulaşım açısından yürüyerek gezilmesi en kolay şehirlerden birisi. En çok tercih edilen topla taşıma aracı ise tabii ki tren. Heidelberg Tren İstasyonu, şehir içi ve şehirler arası ulaşımın can damarı.

Görülecek Yerler;

Romantik Yol: Romantik Yol rotası ikinci dünya savaşı sonrasında Almanya’yı işgal eden Amerikan Askerlerince keşfedilmiş. Almanya tarafından da ikinci dünya savaşının kötü imajının silinmesi için sahiplenilmiş. Günümüzde yılda 3 milyondan fazla ziyaretçi bu rotayı takip ediyor. Heidelberg şehride bu rotanın üstünde bulunuyor.

Marktplatz Meydanı: Hauptstrasse Caddesi’nin bitiminde yer alan Marktplatz Meydanı’nda bir Herkül çeşmesi ve heykeli bulunmaktadır. Bu heykelin, 1700'lü yıllarda, şehri Fransızlara karşı koruyan halkın kahramanlığını simgelediği söylenir. Heykelin orijinali ise Kurpfaelzisches Museum'da bulunmaktadır.

Alte Brucke (Eski Köprü): Şehrin, kale ile beraber en çok turist çeken duraklarından biri ise Alte Brucke (Eski Köprü)’dir. 1788 yılında yapılan Eski Köprü, İkinci Dünya Savaşı sırasında Alman askerleri tarafından yıkılmıştır. Ancak, savaş sonrasında halkın kendi arasında topladığı para ile 1947 yılında tekrar inşa edilmiştir. Köprünün asıl adı Carl Theodor Köprüsü’dür. Köprünün üzerinde, köprüyü yaptıran kral Carl Theodar'a ve Roma tanrıçasına adanan iki adet heykel bulunmaktadır.

Heidelberg Kalesi (Schloss): Adeta bir kartpostal görünümüne sahiptir. Eğer enerjiniz yeterince yerindeyse kaleye iki tarafını ağaçların sardığı taş merdivenleri kullanarak çıkabilirsiniz. Bu durumda ortalama 10 dakika içerisinde kaleye ulaşmış olursunuz. Yorulmak istemediğiniz taktirde, teknolojiyi kullanarak yaklaşık 2 dakikada kaleye ulaşan füniküleri tercih edebilirsiniz. Kalenin içerisinde Alman Eczane Müzesi ve dünyanın en büyük ahşap şarap fıçısı bulunmaktadır. 1751 yılında yapılan bu fıçı yaklaşık olarak 186000 litre hacmindedir. Eczane Müzesi’nde ise bitkilerin iyileştirici özelliklerinin ilaç sektöründe kullanılmaya başlanmasının tarihsel süreci, kullanılan malzemeler de sergilenerek, ayrıntılı bir biçimde anlatılmıştır.