ÜLKE BİLGİLERİ

Frankfurt

Frankfurt Almanya’nın en büyük beşinci ve ayrıca Hessen Eyaleti’nin en büyük şehridir. Şehre Frankfurt am Main denilmesinin temel nedeni şehrin Main Nehri’nin kıyısında kurulmuş olmasından kaynaklanıyor. Tam anlamıyla Main üzerindeki Frankfurt’tur.

Dünyanın en önemli finans merkezlerine ev sahipliği yapan şehirde Avrupa Merkez Bankası, Almanya Merkez Bankası ve Frankfurt Borsası binaları da bulunmaktadır. Şehirde 6 milyon civarında bir nüfus var. Bankaların hemen hemen her yerde gökdelenlerini görebilirsiniz. Dünyanın en ünlü fuarlarının da gerçekleştiği Frankfurt, tarih boyunca önemli bir kent olmuştur.

İklim

Almanya’daki şehirlerin geneline göre Frankfurt’ta daha nemli bir hava ile karşılaşırsınız. Yaz aylarında genel sıcaklığın 27 dereceyi gördüğü şehirde kış aylarında sıcaklık zaman zaman sıfırın altında derecelere düşer. İlkbahar ve sonbahar aylarında ise hava genel olarak ılımandır. Frankfurt’a soğuktan kaçmak için bahar ve sonbahar aylarını tercih edebilirsiniz, yaz aylarında da ziyaret edilebilir.

Ulaşım

Aslında Frankfurt merkezi çok büyük olmadığından dolayı gezilebilecek yerlerin çoğu yürüme mesafesinde. Yine de gerçekte başarılı bir toplu taşıma sistemi var. Şehir içi ulaşım araçlarının hepsi disiplinli çalışan RMV adlı merkezde toplanmış durumda olduğundan dolayı seyahat etmek gerçekten kolay. RMV’nin Türkçe olarak da seferleri anlatan bir sitesi var. Günlük ve mesafeye göre tek bilet alabiliyorsunuz. Fiyatlar 2 euro ile 7 euro arasında değişiyor. Tek yön bilete einzelfahrt, günlük bilete ise tageskarte deniliyor. U işareti ile karşılaştığınızda metro hattı, S işaretiyle karşılaştığınızda banliyö trenlerinin çalıştığını anlayabilirsiniz.Havalimanından hem banliyö hem de metro aracılğıyla şehre gelebiliyorsunuz. Ticaret merkezi olduğundan dolayı çok sayıda taksi de var. Kısa mesafelerde taksi tutmak bir alternatif olabilir.

Görülecek Yerler;

Römer: Tarihi Aziz Nicholas Kilisesi'nin karşısında bulunan eski bir yapıdır. Tacir Römer ailesinin binasıdır, sonra devlete satılmıştır.

Frankfurt Katedrali: Gotik mimari örneği olan Roman Katolik katedralidir. 13. yüzyılda yapılmıştır.

Liebighaus müzesi: Antik heykel müzesidir. 5000 yıllık Antik Mısır eserlerini burada görebilirsiniz.

Goethe Museum: Ünlü Alman yazar Johann Wolfgang von Goethe'nin yaşadığı çağa dair fotoğrafların olduğu tek galeridir.

Hauptwache: 1730 yılında yapılmış olan ve önünde bulunan meydana da adını vermiş yapının adıdır. Eskiden şehri yöneten önemli insanlarının kullandığı bir binadır.

Alman Film Müzesi: 20. yüzyılda çekilen çoğu filmde kullanılan eşyalardan, yönetmenlerin ve aktörlerin dünyasından çok şey bulabilirsiniz.

Sachsenhausen: Frankfurt'un en işlek caddelerinden birisidir. Alışveriş ve restoran için uğranılması gereken ilk duraktır.