ÜLKE BİLGİLERİ

Düsseldorf

Düsseldorf, Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinin başkentidir. Ayrıca Düsseldorf Vilayeti´nin de merkezidir. Ren Nehri kıyısında kurulmuş moda ve fuar kentidir. Kuzeyinde Ruhr Bölgesi, güneyinde ise Köln bulunmaktadır. Kente adını Düssel deresi verir. Düsseldorf kent merkezinde yer alan meyhane ve birahaneleriyle ünlü Altstadt Semti, halk arasında dünyanın en uzun barı (Die längste Theke der Welt) olarak anılmaktadır. Nüfusu 600.000 civarındadır. Şehir dünyaca ünlü sanayi fuarlarıyla tanınmıştır. Dünya sanayisine yön veren fuarlar düzenlenmekte olup çeşitli sektörlere hizmet etmektedir.

İklim

Sıcak ve ılıman bir iklim hakimdir; Düsseldorf ilinde belirgin yağış görülmektedir. En kurak aylarda bile yağış miktarı oldukça fazladır. Düsseldorf ilinin yıllık ortalama sıcaklığı 10,2 derecedir. Yıllık ortalama yağış miktarı: 804 mm’dir. Temmuz ayı 18,5 derece sıcaklıkla yılın en sıcak ayıdır. Ocak ayında ortalama sıcaklık 1,9 derece olup yılın en düşük sıcaklık ortalamasıdır.

Ulaşım

Düsseldorf’ta şehir içi ulaşımı sağlayan firma Rheinbahn’dır. Ulaşım için kısa mesafe uzun mesafe ya da tek çift kullanımlık gibi bilet seçenekleri mevcut. Bu biletleri otomatik makinelerden alabilirsiniz. Duraklardaki elektronik göstergelerden kaç dakika sonra nerede olabileceğinizi görebilirsiniz. Şehir içi toplu ulaşım ağı yaygın olduğu için her yere rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Görülecek Yerler;

Media Harbour: Kentin modern ofis binalarının bulunduğu en popüler yerlerinden birisidir.

Rhine Kulesi: Media Harbour Bölgesinde yer alan şehir manzarasını seyredebileceğiniz en iyi yerlerden biridir.

Parlamento Binası: Kentin ilginç binalarından birisidir. Mimarisi oldukça dikkat çekicidir.

Benraht Sarayı: Av köşkü olarak yapılmış bu sarayın oldukça geniş bir bahçesi var.

MarkPlatz: Belediye sarayının olduğu ünlü meydandır. Meydanda Prens, Jan Wellem’in atlı heykeli bulunur.

Konigsalle Caddesi: Ünlü markaların mağazalarının bulunduğu şehrin en işlek ve en popüler caddelerinden birisidir.

Tritononbrunnen Çeşmesi: Konigsalle Caddesi üzerindeki gölün kenarında bulunan heykellerle süslü bir çeşmedir.

St.Andreas Kilisesi: Barok tarzda yapılmış şehrin en eski kiliselerinden birisidir.

Rhine Opera Binası: Kültür sanat yönünden gelişmiş bir şehir olan Düsseldorf’ta Rhine Opera Binası’nda bir gösteri izleyebilirsiniz.

Burgplatz Meydanı (Ren Kıyısı Yürüyüş Yolu): Düsseldorf’ta Ren nehri kıyısında uzun yürüyüşler yapabilirsiniz. Yürüyüşe şehrin kalbinin attığı yer olan Burgplatz Meydanı’ndan başlayabilirsiniz. Yürüyüşünüzü dalga desenli taşları takip ederek yapabilirsiniz.

Şehir Müzesi: Kentle ilgili ayrıntılı tüm tarihi bilgilere bu şehir müzesinden ulaşabilirsiniz.