PROGRAMLAR

Trinity College

Trinity College sınavları Londra’da bulunan Trinity College tarafından 1877 yılından bu yana uygulanmaktadır. Toplamda altı adet test düzenleyen kurumdan alınacak sınav sonucu, katılımcıların İngilizce seviyelerini kanıtlar ve lisans&yüksek lisans programlarına kabul aşaması da dahil olmak üzere bir çok alanda kullanılabilmektedir. Trinity College sınavları, gerçek hayatta etkili iletişim becerilerini ölçmektedir. Günümüzde 60’ın üzerinde ülkede sınav uygulanmaktadır ve 600.000 civarı öğrenci her yıl bu sınavlara katılmaktadır.

Toplamda altı adet Trinity College İngilizce sınavı mevcuttur.

 

  • Graded Examinations in Spoken English (GESE)

Bu sınav, öğrencilerin konuşma ve dinleme becerilerini ölçmektedir. Başlangıç seviyesinden en ileri seviyeye kadar toplam 12 seviyede (Grade 1-12) uygulanır. Öğrencinin gireceği seviyeyi İngilizce Öğretmenleri belirler.

Grade 1-3 ; öğrencilerin A1 ve A2 seviyelerindeki İngilizcelerini,

Grade 4-6; öğrencilerin A2 ve B1 sevilerini,

Grade 7-9; öğrencilerin B2 seviyesini,

Grade 10-12 ise öğrencilerin C1 ve C2 seviyelerindeki İngilizcelerini ölçmek için düzenlenmektedir.


  • Integrated Skills in English (ISE)

ISE sınavı, katılımcıların 4 becerisini (konuşma, dinleme, yazma, okuma) de aynı anda ölçmektedir. Sınava genç katılımcılar veya yetişkinler katılabilmektedir. Özellikle akademik veya iş yerleştirmelerinde kabul edilen bir sınavdır.

Sınav “Okuma-Yazma” ile “Dinleme-Konuşma” olmak üzere iki modülden oluşmaktadır.

ISE sınavı A2 ‘den C2’ye kadar olan seviyelerdeki katılımcılar tarafından alınabilmektedir.

 

  • Tests for UK Visas and Immigration (UKVI)

Trinity College GESE ve ISE sınavları aynı zamanda İngilizce uzun dönem öğrenci vizesi (Tier 4) veya oturma izni, yerleşim vize başvurularında da kullanılabilmektedir. Bu sınavlardan birine giren öğrenciler, A1 seviyesinden C1 seviyesine kadar olan İngilizce becerilerini kanıtlayarak vize işlemlerini yürütebilirler. Trinity College sınavları “Secure English Language Tests” (Güvenli İngilizce Sınavları) kategorisinde bulunmaktadır ve tüm dünyadaki İngilizce vize başvurularında kullanılabilmektedir.

 

  • Spoken English for Work (SEW)

Bu sınav, katılımcıların iş hayatındaki konuşma becerilerini ölçmektedir. Katılımcılar B1 seviyesinden C1 seviyesine kadar bu sınava girebilmektedir.

Genel olarak günlük iş hayatındaki telefon görüşmeleri, iş anlaşmaları, toplantılar, sunumlar gibi başlıklar altında uygulanan sınavdan başarılı olan katılımcılar SEW sertifikası almaya hak kazanırlar.

 

  • ESOL Skills for Life (QCF)

Sınav, İngiltere’de yaşamakta olan ve günlük hayatında kullandığı İngilizce bilgisini kanıtlamak isteyen 16 yaş üstü adaylar tarafından alınmaktadır. Eğitim veya iş yerleştirmelerinde kullanılabilmektedir.

Sınavda, konuşma & dinleme, okuma ve yazma olmak üzere 3 ana bölüm bulunmaktadır. Bu bölümlerin tümünü başarıyla tamamlayan katılımcılar sınavdan başarılı olmuş sayılır.

 

  • Trinity Stars (Young Performers in English Award)

3-12 yaş aralığındaki öğrencilere gruplar halinde düzenlenen sınav, drama, müzik ve oyunculuk becerileriyle İngilizce eğitimini bir arada uygulamayı hedeflemektedir.

Trinity Starts sınavı, öğrenciler özellikle konuşma becerilerini öne çıkarmaktadır. Oyunculuk ve drama gibi aktivitelerde öğrencileri motive etmekte ve genç İngilizce öğrencilerinin ilgisini arttırmayı amaçlamaktadır.

Trinity College sınavları yurtdışında hazırlanılabilmekte ve sınava yine bu ülkede girilebilmektedir.

Sınav başvuruları http://www.trinitycollege.com/site/?id=263 adresi üzerinden yapılabilmektedir.

Trinity College sınavlarına hazırlanabileceğiniz İNGİLTERE’DEKİ OKULLARIMIZA GÖZ ATMAK İÇİN TIKLAYINIZ