PROGRAMLAR

TOEFL

Standart İngilizceyi akademik ve profesyonel düzeyde kullanabilme ve anlayabilme becerisini ölçen bir sınavdır. Sınav, merkezi Princeton, New Jersey’de bulunan ETS (Educational Testing Service) kurumu tarafından düzenlenir. Günümüzde 180 ülkede 9000 lokasyonda TOEFL sınavı uygulanmaktadır.

Sınav iki farklı tipte sunulur. Artık günümüzde çok az lokasyon ve tarihte düzenlenen TOEFL PBT (Paper Based Test - kağıt üzerinde yapılan test) ülkemizde yılda dört defa uygulanmaktadır. TOEFL iBT (Internet based test - bilgisayar ve internet üzerinden yapılan test) ise dünyadaki bir çok sınav merkezinde ortalama ayda dört veya beş defa düzenlenir. Sınavın tavan puanı 120’dir. Geçerliliği 2 yıl olup sınav sonucunda geçme veya kalma diye bir husus yoktur. Yeterli puan, katılımcıların TOEFL’ı kullanacağı yere göre değişiklik göstermektedir.Dünyanın hemen hemen tüm üniversitelerinde, akademik denkliklerde, kamu kuruluşları ve özel kurumların İngilizce yeterliliklerinde ve uluslararası alanda kabul görmektedir. Sınav; okuma, konuşma, yazma ve dinleme olmak üzere 4 bölümden oluşur. TOEFL iBT sınavları, ülkemizde Adana, Ankara, Antalya, Balıkesir, İstanbul, Bursa, Denizli, Edirne, Eskişehir, Gaziantep, İskenderun, İzmir, İzmit, Kayseri, Konya, Mersin ve Niğde olmak üzere 17 farklı şehirde düzenlenmektedir.

TOEFL iBT’nin giriş ücreti 185 USD’dir. Sınava bir haftadan daha geç kayıtlarda ise 40 USD geç kayıt ücreti ödenmektedir.

Sınava katılmak isteyen adaylar www.ets.org adresinden hesap oluşturarak sınav kayıtlarını gerçekleştirebilirler.

Başta Amerika ve Kanada olmak üzere yurtdışında TOEFL sınavlarına hazırlanılabilmektedir. Haftada 15-30 ders arası organize edilen TOEFL kurslarına katılmak için adayların en az orta seviyede İngilizce bilgisine sahip olması beklenir. Bu seviye okulun düzenleyeceği sınavlarla ölçülür. Yurtdışındaki kurs sonrasında adaylar dilerlerse o ülkede TOEFL sınavına girerek Türkiye’ye dönebilir. Ayrıca bazı adaylar TOEFL sınavından sonra yurtdışında akademik bir programa devam etmekte ve bu sınavlarının skoruyla programlara kabul almaktadır.

TOEFL sınavına hazırlık programları genellikle Amerika'daki okullarda düzenlenmektedir.

TOEFL iBT sınavı ve yurtdışında TOEFL kursları ile ilgili detaylı bilgi için OMEGA’ya ulaşabilirsiniz.

TOEFL eğitiminin yoğun olarak verildiği AMERİKA'DAKİ OKULLARIMIZA GÖZ ATMAK İÇİN TIKLAYINIZ