PROGRAMLAR

TestDaf / DSH


(Test Deutsch als Fremdsprache)

TestDaF sınavı, adayların Almanca yeterliliklerini B2’den C1 seviyesine kadar ölçmekte ve ana dili Almanca olan ülkelerdeki akademik ve bilimsel başvurularda kullanılmaktadır. Alan bilgisi gerekmemektedir. 80 ülkede yaklaşık 390 test merkezinde sınav uygulanmaktadır.

Bir yıl içerisinde TestDaF sınavı 6 defa düzenlenir. Bu tarihler sene başında belirlenir.

TestDaF sınavına Almanya, Avusturya veya İsviçre’de hazırlanılabilmekte ve sınavlara yine bu ülkelerde girilebilmektedir.

Sınav başvuruları http://www.testdaf.de/ adresi üzerinden yapılır.

 

(Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang)

DSH sınavı, Almanya’da veya anadili Almanca olan bir ülkede akademik eğitim almak isteyen öğrencilerin dil seviyelerini kanıtladıkları bir beceri sınavıdır. Öğrencilerin sınavdan başarılı olmaları için C1-C2 seviyesinde olduklarını kanıtlamaları gerekmektedir.

DSH sınavı yalnızca üniversitelerde düzenlenmektedir. Yıl içerisinde bazı üniversiteler 2 bazıları ise 4 defa DSH sınavı uygulamaktadır. Sınav genellikle dönem başlarında (Mart, Haziran) düzenlenir.

Sınav, yazılı ve sözlü olmak üzere 2 bölümden oluşur. Sınavdan başarılı olan adayın belgesi ömür boyu geçerlidir. Belirli bir geçerlilik süresi yoktur.

DSH sınavına Almanya, Avusturya veya İsviçre gibi anadili Almanca olan ülkelerde hazırlanılabilmekte ve sınava yine bu ülkede girilebilmektedir.

Sınav başvuruları sınava girilecek üniversiteye direk olarak yapılmaktadır.

TESTDAF & DSH sınav kurslarına katılabileceğiniz ALMANYA'DAKİ OKULLARIMIZA GÖZ ATMAK İÇİN TIKLAYINIZ