PROGRAMLAR

SAT

 

(Scholastic Aptitude Test)

SAT, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki birçok üniversitenin lisans bölümlerine giriş için adaylardan istenilen sınavdır. Eğitim yetenek sınavı olarak Türkçeleştirilmiştir. 1926 yılından bu yana uygulanmaktadır. Sınav ABD dışındaki ülkelerde yılda 6 defa uygulanır. 2 ayda bir düzenlenen sınavın geçerliliği 2 yıl sürmektedir.

SAT, Türkiye’de uygulanmakta olan LYS/YGS tarzında bir sınavdır.

Sınav ikiye ayrılmaktadır. SAT I ve SAT II.

 

SAT I sınavı SAT Reasoning Test olarak da adlandırılabilir. Bu bölüm eleştirel okuma, matematik/geometri ve yazma kısımlarından oluşur. 3 saat 45 dk sürmektedir.

SAT II Subject Test ise 1 saat süren bir sınavdır. Çoktan seçmeli soruların oluşturduğu bu kısımda katılımcının akademik yetenekleri ölçülmektedir. Adaylar İngilizce, Tarih, Kimya, Biyoloji gibi birçok alandan seçerek soruları cevaplarlar.

Amerikan üniversitelerinin birçoğu SAT I veya SAT II isterken, prestijli ve sıralamarda yukarılarda bulunan üniversiteler her iki testi de başvuru koşulu olarak istemektedir.

SAT skoru 200 ile 800 arasında değişmektedir.

Sınav merkezi ABD’de bulunan College Board tarafından organize edilir ve başvurular sat.collegeboard.org adresinden yapılabilmektedir.

SAT sınavları hakkında detaylı bilgi için OMEGA ile iletişime geçebilirsiniz.

SAT sınavlarına hazırlık kurslarının yoğun olarak bulunduğu ABD’DEKİ DİL OKULLARIMIZA GÖZ ATMAK İÇİN TIKLAYINIZ