PROGRAMLAR

IELTS

İngilizce dil seviyenizi uluslararası alanda, akademik ve profesyonel olarak ölçebileceğiniz bir sınav sistemidir. Dünyada bir çok ülkede British Council ve IDP Education tarafından düzenlenmektedir.

Sınav “Akademik” veya” Genel Amaçlı” olmak üzere iki türde yapılmaktadır. Akademik IELTS, yurtdışında İngilizce eğitim veren bir eğitim kurumunda eğitim almak isteyen veya mesleki amaçlarla sınava giren adaylar için uygundur. Genel Amaçlı IELTS ise, daha çok staj, göçmenlik gibi akademik durumların dışında kalan alanlar için kullanılır.


Sınav özellikle İngiltere, Avustralya, Kanada, İrlanda, Yeni Zelanda veya Güney Amerika’da bulunan akademik kurumların tamamı tarafından kabul edilmektedir. Ayrıca Amerika’daki bir çok kurum da son yıllara IELTS kabul etmeye başlamıştır.

Dünya üzerinde IELTS sınavına TOEFL sınavından daha fazla katılımcı girmektedir.

IELTS, okuma, yazma, konuşma ve dinleme olmak üzere dört beceriyi ölçmekte ve ortalama 3 saat sürmektedir. . Sınavın geçerliliği 2 yıldır. Adaylar 0.0 ile 9.0 arasında bir skor alırlar. Geçme skoru yoktur. Skor yeterliliği adayın IELTS sonucunu kullanacağı alana göre değişiklik göstermektedir.

IELTS Türkiye’de İstanbul, Ankara, Adana, Antalya, İzmir, Kayseri ve Bursa’da uygulanmaktadır. Ayda ortalama dört IELTS sınavı organize edilmektedir. Sınav sonuçları ortalama 15 gün içerisinde adaylara duyurulmaktadır.

British Council’in düzenlediği IELTS sınavının ayrıntılarına www.britishcouncil.org.tr adresinden kayıt olabilirsiniz.

IDP Education tarafından düzenlenen IELTS sınavının ayrıntılarına ise www.idpieltsturkey.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Ayrıca 2015 yılında yürürlüğe giren bir kanunla, İngiltere’ye Tier 4 vizesiyle (uzun dönem öğrenci vizesi) gidecek öğrencilerden akademik IELTS sınavı değil “IELTS UKVI” istenmektedir. Bu sınav genel özellikleri bakımında standart IELTS sınavıyla benzerlikler gösterse de uygulanış biçimi açısından farklılıklar mevcuttur.

IELTS sınavlarına adaylar yurtdışındaki kurumlarda da hazırlanabilmektedir. Başta İngiltere olmak üzere, Avustralya, Kanada, İrlanda, Malta, Yeni Zelanda ve Güney Afrika gibi ülkelerde yoğun IELTS hazırlık programları düzenlenmektedir. Adaylar, dilerlerse bu kursların sonunda sınav yurtdışında girebilmektedir.

IELTS sınavı ve yurtdışında IELTS kursları ile ilgili detaylı bilgi için OMEGA’ya ulaşabilirsiniz.

IELTS eğitiminin yoğun olarak verildiği İNGİLTERE'DEKİ OKULLARIMIZA GÖZ ATMAK İÇİN TIKLAYINIZ