PROGRAMLAR

GMAT / GRE

 

GMAT testi ABD, Kanada gibi ülkelerde İşletme, Yönetim gibi alanlarda yüksek lisans yapmayı hedefleyen adaylar tarafından tercih edilmektedir. Özellikle MBA yapacak öğrenciler kaliteli bir eğitim kurumunda eğitim almak için GMAT sınavından başarılı olmak zorundadır.

GMAT sınavı öğrencilerin matematik ve İngilizce bilgilerini ölçmektedir. Sınava giren adayların ileri derecede İngilizce bilgisine sahip olması gerekmektedir.

Sınavda sözel, sayısal ve analitik yazma olmak üzere 3 ana bölüm bulunur. Sınav sonuçları adaylar tarafından 5 yıl süreyle kullanılabilmektedir.

GMAT sınavında belirli bir geçer skor yoktur. Her üniversite veya bölüm farklı skorlar isteyebilmektedir. Kaliteli eğitim kurumları ortalama 600 üzerinde bir GMAT skoru istemektedir.

GMAT sınavına ABD’deki eğitim kurumlarında hazırlanılabilmekte ve sınava yine bu ülkede girilebilmektedir.

Sınav başvuruları http://www.mba.com/global sitesi üzerinden yapılabilmektedir.

 

 

GRE sınavı ETS tarafından 1949 yılından beri düzenlenmektedir ve özellikle ABD, Kanada gibi ülkelerde yüksek lisans yapmak isteyen öğrenciler bu sınava girmektedir. GRE sınavına girebilmek için adayların ileri seviyede İngilizce bilgisine sahip olması gerekmektedir.

Sınavın amacı, öğrencilerin sözel, matematiksel, kompozisyon yazma ve eleştirel düşüncelerini test etmektir. Sınavda belirli bir geçer skor yoktur. Her üniversite veya bölüm farklı skorlar isteyebilmektedir.

 Tamamen bilgisayar üzerinden düzenlenen sınavda 130 ile 170 arası bir skor alınabilmektedir.

 Sınav sonuçları 5 yıl boyunca geçerliliğini korur.

 GRE sınavına ABD’deki okullarda da hazırlanılabilmekte ve yine bu ülkede sınava girilebilmektedir.

 Sınav başvuruları https://www.ets.org/gre sitesi üzerinden yapılmaktadır.

 

GMAT VE GRE kurlarının yoğun olarak düzenlendiği AMERİKA'DAKİ OKULLARIMIZA GÖZ ATMAK İÇİN TIKLAYINIZ