PROGRAMLAR

Cambridge English

Cambridge Universitesi sınav departmanları tarafından 100 yılı aşkın bir süredir düzenlenen sınavlardır. İngilizce düzeyini ölçmenin yanında, profesyonel ve mesleki alanlarda ölçme gerçekleştiren sınavları da mevcuttur.

Cambridge English sınavlarını 2 ana başlık halinde inceleyebiliriz.

1. Cambridge English Language Assessment Tests

(Genel İnglizce Testleri)

Bu grupta Genel İngilizce üzerine düzenlenen sınavlar seviyelere göre gruplanmıştır.Bu sınavlar şunlardır:

YLE (Cambridge Young Learner English Tests)
Sınav ortalama 12 yaş grubu öğrencilere uygulanmaktadır. Starters, Movers ve Flyers olmak üzere üç farklı seviyede düzenlenir. Her üç sınav da, dinlediğini anlama, okuduğunu anlama ve yazma, yazma-konuşma olmak üzere 3 bölümden oluşur.

KET (Key English Test)
A2 düzeyinde hazırlanan bu test, okuduğunu anlama ve yazma, dinlediğini anlama ve konuşma bölümlerinden oluşur. Genellikle küçük yaştaki öğrenciler ve okul grupları tarafından tercih edilmektedir.

PET (Preliminary English Test)
B1 düzeyinde hazırlanan bu test, okuduğunu anlama ve yazma, dinlediğini anlama ve konuşma bölümlerinden oluşur. Yazılı bölümü ortalama iki buçuk saat sürmektedir. Genellikle ilkokul son sınıfları ile ortaokul öğrencileri tarafından tercih edilmektedir.

FCE (First Certificate in English)
B2 düzeyinde hazırlanan FCE sınavı genellikle ortaokul ve lise öğrencileri tarafından tercih edilmektedir. Okuduğunu anlama, yazma, dilin kullanımı, dinlediğini anlama, ve konuşma bölümlerinden oluşur. Yazılı bölüm ortalama dört buçuk saat sürmektedir.

CAE (Certificate in Advance English)
C1 düzeyinde hazırlanan bu sınav okuduğunu anlama, yazma, dilin kullanımı, dinlediğini anlama, ve konuşma bölümlerinden oluşur. Yazılı bölüm ortalama beş saat sürmektedir.

CPE (Certificate of Proficiency in English)
Sınav C2 düzeyinde uygulanmaktadır. Okuduğunu anlama, yazma, dilin kullanımı, dinlediğini anlama, ve konuşma bölümlerinden oluşur. Sınavın yazılı bölümü ortalama 6 saat sürmektedir.

2. Cambridge English Language Assessment Professional Tests (Profesyonel, Mesleki/İş İngilizcesi Testleri)

BEC (Business English Certificates)
Preliminary (B1), Vantage (B2) ve Higher (C1) olmak üzere 3 seviyede düzenlenmektedir. Okuduğunu anlama, yazma, dinlediğini anlama ve konuşma bölümlerinden oluşmaktadır. Sınav ortalama üç buçuk saat sürmektedir.

BULATS (Business Language Testing Service)
BEC haricinde Cambridge English tarafından uygulanan bir diğer İş İngilizcesi sınavıdır. Özellikle profesyonel, kurumsal şirketler bu sınavı kullanarak personellerinin İngilizce seviyelerini dönem dönem kontrol etmekte ve gözetim altında tutmaktadır. 130’dan fazla ülkede uygulanmaktadır. Ayrıca BULATS Fransızca, Almanca ve İspanyolca dillerindeki becerileri ölçmek için de düzenlenmektedir.

CAMBRIDGE ENGLISH sınavlarına hazırlık kurslarının yoğun olarak düzenlendiği İNGİLTERE'DEKİ OKULLARIMIZA GÖZ ATMAK İÇİN TIKLAYINIZ