PROGRAMLAR

DİL KURSLARI

Siena

İtalya’nın Toskana Bölgesinde bulunan Siena, öğrenci şehri olmasıyla, tarihi dokusuyla ve UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesine alınmış olan şehir merkeziyle İtalya’nın en çok turist çeken şehirlerinden biri.

Siena ortaçağın tüm izlerinin görülebileceği nadir şehirlerden birisidir. Labirente benzeyen dar sokaklara, düzenli bir mimariye, bir kaleye ve İtalya'nın en güzel meydanlarından birisine sahip olması şehre masalsı bir hava katmaktadır. Siena şehri özel yörel mutfağı, şehirde bululan sanat eserleri ve müzeler ve şehirin ortaçağlar görüntüsü ile çok iyi bilinmekle beraber şehirdeki Piaza Del Campo meydanı ve bu meydan etrafında geleneksel olarak her yıl şehir mahalleleri arasında yapılan at yarışlarıyla ile çok ünlüdür. Her sene 2 Temmuz ve 16 Ağustos günlerinde olmak üzere iki kez düzenlenen geleneksel at yarışı oyunları olan Palio di Siena (Il Palio)'da her bir at ve binicisi şehrin 17 semtinden birini temsil eder. Bu semtlere "Contrada" denmektedir. Yarışa katılan tüm at ve biniciler temsil ediyor oldukları semtin renklerine ve simgelerine uygun olarak giyinirler.

Siena İklim

Siena’da Akdeniz iklimi etkisinin gösterir. Yazların sıcak ve kurak geçtiği bu şehirde, kışlar ise daha serindir. Yazın ortalama sıcaklıklar 22-25 derece arasında olurken, kışın ise 7-10 derece arasındadır.

Siena Ulaşım

Direkt olarak uçak seferi bulunmayan Siena’ya en kolay ve bilindik olarak Roma’dan, Bologna’dan ya da Floransa’dan, tren ya da otobüsle geçebilirsiniz. Şehir içinde de taksi ve otobüsler hizmet vermektedir.

Siena Gezilecek Yerler

Piazza Del Campo Meydanı: Orta Çağ kentlerinin simgesi olabilecek Siena şehri, Piazza Del Campo meydanının çevresinde kurulmuş, gelişmiş. Şehir bu meydanla bütünleşmiş bir sanat eseri konumunda. 1995 yılında UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesine alınmış. Ayrıca Siena’nın meşhur ‘’Palio’’ yarışları burada yapılıyor.

Torre Del Mangia (Çan Kulesi): 332 merdiven basamağını çıktıktan sonra Torre Del Mangia’nın tepesine ulaşınca sizi eşsiz bir Siena manzarası karşılıyor. Kulenin tepesinde Sunto isimli bir çan bulunuyor. Bu çan 1666 yılında yerleştirilmiş.

Siena Katedrali (Duomo di Siena): İtalyanca katedral demek olan Duomo Siena da eşsiz mimarisiyle dikkat çekiyor. Katedral, dış kısmındaki süslemeler, azizlerin heykelleri, süslemeleri, Hz. İsa’nın ve havarilerinin yaldızlı ve varaklı resimleri katedrali katbekat çekici yapıyor.

Sevinç Çeşmesi (Fonte Gaia): Suyun Siena’ya çok geç gelmesi sebebiyle suyun gelmesinden bir yıl sonra 1343 yılında Sevinç Çeşmesi yapılmış. Gotik ve Rönesans mimarisini yansıtan çeşme, turistlerin yoğun ilgisini çekiyor.

Siena Bankası (Banca Monte dei Paschi di Siena): Dünyadaki ilk banka olma özelliği taşıyan bu banka, 1472 yılında rehin dükkânı olarak kurulmuş. Daha sonra bugünkü bankaların temelini oluşturan Siena Bankası, yine Siena’ya özgü mimarisiyle dikkat çekiyor.

ANLAŞMALI OKULLARIMIZ