PROGRAMLAR

DİL KURSLARI

Roma

2.7 Milyon nüfuslu şehir Tiber ve Aniane nehirleri arasında bulunmaktadır ve Lazio bölgesinin başkentidir. Bağımsız devlet Vatikan’ın da burada bulunmasından dolayı iki devletin başkenti de denilmektedir. Romantizmin şehri olarak tanıdığımız Roma’nın tersten yazılışı ‘Amor’,anlamı aşktır. Bu nedenle ‘Adında aşk saklı ‘ şehir olarak bilinmektedir.

Birçok medeniyete başkentlik yapmış ve 2800 yıllık bir tarihe sahip olmasından dolayı antik yapılara ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle her yıl yaz döneminde milyonlarca turist çekmektedir. Ülkemiz tarafından da en çok tercih edilen Avrupa şehirleri arasında tarihi açıdan da oldukça zengin olan Roma’da kısa süreli bir tatil planına her yeri sığdırmak mümkün değildir. İtalya'da, doğal ortamında İtalyanca kurslar sunmaktadır. Antik şehir Roma İtalya'daki en büyük şehirdir ve size İtalyan tarihi, kültürü ve dilini deneyimlemeniz için sayısız fırsat sunmaktadır.

Roma İklim

Akdeniz iklimi hakimdir. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar nispeten serin geçer. Kış aylarında hava 0°C ile 10°C arasında, yaz aylarında ise 20°C ile 30°C arasında seyreder. Roma en fazla yağışı Ekim ve Kasım aylarında alır. En kuru dönemi ise Temmuz ayıdır.

Roma Ulaşım

Roma’da bütün Avrupa şehirleri gibi oldukça kullanışlı ve turistlere kolaylık sağlayabilecek metro hatları bulunmaktadır. Bunun dışında otobüs, tren hatları da mevcuttur.

Roma’da iki farklı havaalanı bulunmaktadır:

Leonardo Da Vinci, Ciampino International Airport: Roma’nın en büyük havalimanıdır. Türkiye’den kalkan tüm Roma uçakları bu havaalanını kullanmaktadır. Şehre 35 kilometre uzaklığındadır. Havaalanı ile şehir merkezi arasında otobüs ve tren seferleri bulunmaktadır.

Ciampino International Airport: Şehir merkezinin güneydoğusunda yer alır. Şehrin en düşük maliyetli havalimanıdır. Fiumicino havalimanına göre şehir merkezine göre daha yakındır. Yaklaşık mesafesi 28 kilometredir. Şehir merkezine ulaşım için otobüs ve tren kullanılmaktadır.

Roma Gezilecek Yerler

Kolezyum: Dünyanın en büyük amfi tiyatrosu olma özelliğine sahip olan Kolezyum, Roma İmparatorluğunun izlerini taşımaktadır, Roma döneminde burada gladyatör dövüşleri gerçekleştiriliyormuş.

Trevi ( Aşk ) Çeşmesi: Suyundan içenin bir daha Roma'dan ayrılamayacağı iddia edilen Trevi Çeşmesi, şehrin içerisinde devasa bir açık müze gibidir. Heykellerle süslenen havuzlarına atılan bozuk paraların, tutulan dilekleri yerine getireceğine inanılır.

İspanyol Merdivenleri: Fotoğraf çekenlerden ve merdivenlerde oturanlardan yer bulabilirseniz gezeceğiniz çok popüler bir mekandır. Kelebek şeklindeki bu merdivenler, şehir merkezindedir ve en ünlü alışveriş caddelerine çok yakındır.

Vatikan ( San Pietro Meydanı ): Hristiyan dünyasının en kutsal sayılan mekanı olan ve ruhani lider Papa'nın da içinde yaşadığı Vatikan tarihi dokusu ile turistler tarafından da en ilgi çekici noktalardan.

Sistine Şapeli: Michalangelo'nun dünyaca ünlü Yaratılış adlı eserinin de bulunduğu gezilebilecek en güzel müzelerden bir tanesi.

Panteon: Vatikan'a yakın devasa bir antik mezar olarak gezebileceğiniz Panteon tüm tanrıların tapınağı anlamına gelmektedir.

Roma Forumu: Eski Roma'nın merkezi sayılan ve eski Romalıların ibadet, ticaret ve adalet saraylarının bulunduğu bölge bir açık hava müzesidir.

San Pietro Bazilikası: Yüksek tavanı ve kubbesi ile dikkat çeken bazilika hristiyan aleminin en büyük bazilikasıdır.

Piazza Navano Meydanı: Roma'nın en eğlenceli mekanı olan bu meydanda bir çok sokak sanatçısı sanatlarını icra ederler. Ayrıca çeşitli şenlik ve eğlenceler de bu meydanda gerçekleştirilir.

Via Condotti: En ünlü markaların ve mağazaların bulunduğu alışveriş yapmak isteyenlerin mutlaka gezmesi gereken caddedir.

Palatino Tepesi: İstanbul gibi yedi tepe üzerine kurulmuş şehrin manzarası en güzel tepesidir. Buradan şehrin tarihi kalıntılarını ve doğal güzelliklerini izleyebilirsiniz.

Kutsal Melek Kalesi: Şehrin merkezine yakındır ve devasa heykellerle süslü bir yapıdır.

Vatikan Müzesi: Vatikan'da bulunan müzeye giriş ücretlidir ve içerisinde tüm hristiyan aleminin en büyük tarihi eserleri ve kutsal saydıkları nesneler bulunmakta.

Konstantin Takı: İlk Hristiyan imparator olan Konstantin'in anısına yapılmış yapı Kolezyum'a çok yakındır.

ANLAŞMALI OKULLARIMIZ