PROGRAMLAR

DİL KURSLARI

Milano

1.324.000’lik nüfusu ile Lombardiya bölgesinde kurulmuş, İtalya’nın en zengin, en gelişmiş ikinci büyük şehridir. Milano’nun bu kadar zengin bir şehir olmasının sebebi Lobardiyalı bankerlerden gelmektedir. Eski dönemlerden başlamış ekonomik faaliyetleri, günümüze kadar süregelen girişimlerle moda, sanayi, endüstri, ulaşım ve daha birçok alanında şehri ülkenin lideri konumuna getirmiştir. Tüm bu ekonomik faaliyetlerin yanında futbolda da ön plana çıkmış, ülkenin en büyük kulüplerinden A.C. Milan ve Inter Milan’a bu şehrin takımlarındandır. Aynı zamanda Expo 2015’e ev sahipliği yapmaktadır. Günü 24 saat yaşayan hayat dolu Milano kenti, İtalyanca eğitimi için heyecan verici ve çok renkli bir şehirdir. Kışın kayak yapabileceğiniz dağlara yakınlığı ve yazın da ünlü Côte d’Azur plajına kolaylıkla ulaşım sağlaması ile Milano, İtalya'da İtalyanca öğrenirken boş vakitlerinizi hoşça değerlendirmeniz için sayısız fırsat sınar.

Milano İklim

Nemli subtropikal iklimin hüküm sürdüğü Milano’da genelde hava nemli olur. Temmuz ve Ağustos aylarında 30 dereceyi bulan sıcaklıklar görülür. Kışın 5-10 derece arası ilkbaharda ise sıcaklıkları genelde 15-20 derece arasındadır. Ekim ayından sonra yağışlar başlar. Deniz seviyesinden yüksektir bu da havayı biraz daha soğutmaktadır.

Milano Ulaşım

Ulaşım sistemi oldukça gelişmiş olan Milano aynı zamanda bir ulaşım ağı merkezidir. Şehir içi ve şehir dışı gezmek trenler ile oldukça konforlu ve kısa sürelidir. Ulaşım için otobüs, tren, metro seçenekleri bulunur.

Metro: Milano’daki bir numaralı toplu taşıma tercihiniz, kent trafiğini göz önüne aldığınızda metro olmalıdır. 5 hatta sahip olan metro, kentin birçok bölgesine ulaşıyor.

Tramvay: Yolculuğunuz kısa sürecekse ve yeraltına inmek istemiyorsanız, tercihinizi tramvaydan yana kullanabilirsiniz. Milano’nun oldukça modern bir tramvay ağı bulunuyor.

Otobüs: Son tercih olarak otobüsleri kullanmalısınız. Yaklaşık olarak saat 02.00’ye kadar çalışan otobüslerin saatleri, kent trafiği nedeniyle değişiklik gösterebiliyor.

Milano metropoliten şehri için uçak servisi yapan üç havaalanı bulunmaktadır:

Malpensa Havaalanı: Şehre 40 km uzaklıktaki havaalanından ulaşım otobüs ve tren ile havaalanında ki terminal 1’den sağlanmaktadır.

Bergamo Havaalanı: Milano’ya 45 km uzaklıkta bulunan havaalanı ile merkez arasında ulaşım otobüs ve tren ile sağlanmaktadır.

Linate Havaalanı: Milano’nun 8 km doğusunda bulunan havaalanı ile merkez arasında ulaşım 25 dakikalık bir yolculukla iki farklı otobüs firması ile sağlanmaktadır.

Milano Gezilecek Yerler

Duomo Katedrali: Dünyanın gotik tarzda yapılmış en büyük katedrallerinden birisidir. Kentin simge yapısıdır ve bugünkü halini 500 yılda almıştır.

Santa Maria Della Grazie Kilisesi: Leonardo da Vinci’nin Son Akşam Yemeği adlı tablosunu barındıran kilisedir.

Galleria Vitto Emanuelle: Şehrin simge yapılarından birisidir. Cam kuleleriyle dikkat çeker tarihi bir alışveriş merkezidir ve yer mozaikleri de dikkat çekicidir.

La Scala Opera Binası: Dünyanın en meşhur opera binalarından birisidir.

Brera Sarayı: İtalyan sanatçıların eserlerinin sergilendiği bir müzedir.

Montenapoleone Caddesi: Lüks markaların mağazalarının bulunduğu şehrin en popüler caddelerinden birisidir.

Via Torino: Şehrin alışverişiyle ünlü bir başka caddesi de Via Torina’dır.

Como Gölü: Milano’ya trenle 1 saat uzaklıkta ünlülerin yazlıklarının bulunduğu doğal güzelliğiyle ünlü göldür. Castello Sforzesco: 15. Yüzyılda yapılmış kaledir. Giriş ücretsizdir ve içindeki müzeleri gezebilirsiniz.

San Siro Stadyumu: Milano şehrinin iki ünlü takımı Milan ve Inter’in maçlarını oynadığı stadın adıdır.

ANLAŞMALI OKULLARIMIZ