PROGRAMLAR

DİL KURSLARI

Floransa

İtalya Toskana bölgesinin başkenti olan Floransa, gelişimine milattan önce 59 yılında Jül Sezar’ın emekli askerlerinin yerleşim yeri olmasıyla başlar. Kentin en büyük özelliklerinden biri İtalyan Rönesansının doğduğu şehir olmasıdır. Michelangelo, Da Vinci gibi ünlü İtalyan sanatçıları yetiştiren bu şehir başlı başına bir açık hava müzesidir. Şehir, XV. yüzyılda ünlü Medici ailesi tarafından yönetilmiştir.

Floransa bugün, Avrupa’nın en önemli ticari merkezlerinden biridir ve estetik dokusuyla her yıl milyonlarca turistin akınına uğramaktadır. Rönesansın ve turist kitlelerinin beşiği Floransa, tüm romantizmi ve yoğunluğuyla dünyanın dört bir yanından gelen sanat aşıklarını bir mıknatıs gibi üzerine çekmektedir. Rönesanstan günümüze gelen kentsel doku yüzlerce yıllık masalları uyandırır.

Floransa İklim

Floransa, Akdeniz ikliminin tipik özelliklerini bünyesinde barındırır; yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlıdır. Yazları hava sıcaklığı 20-30 derece arasında seyretmekteyken, kışları ise genelde 0-10 derece arasındadır.

Floransa Ulaşım

Floransa küçük bir Avrupa şehridir ve şehirde her yere yürüyerek ulaşmak mümkündür. Şehir içi ulaşımda otobüs ve tramvay hatları kullanılmaktadır. Her ikisinde de ortak bilet uygulaması geçerlidir. Floransa’daki tek havaalanı Peretola Havaalanı’dır ve şehre yaklaşık 5 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Avrupa’nın birçok önemli kentinden Floransa’ya direkt uçuşlar gerçekleştirilmektedir.

Tramvay: Şehirde 7.4 kilometre uzunluğunda tek bir tramvay hattı vardır. Hatta 14 durak bulunmaktadır. Tramvay ve otobüslerde tek tip bilet geçerlidir ve bilet, tramvay istasyonlarından temin edilebilir.

Bisiklet: Floransa şehir içi ulaşımda bisiklet kullanımı çok yaygındır. Şehirdeki belirli noktalardan günlük olarak bisiklet kiralanabilir.

Floransa Gezilecek Yerler

Floransa Katedrali: Dünyada Gotik tarzı mimarinin en güzel örneklerinden biri olmakla birlikte, Floransa’da görülmesi gereken yerler arasında ilk sırada yer almaktadır.

Ponte Vecchio: Şehrin simgelerinden biri olan bu köprü, Uffizi ile Medici Sarayı’nı birbirine bağlar.

Vecchio Sarayı: Floransa’nın önemli tarihi değerlerinden biridir ve Floransa Belediye Binası olarak hizmete devam etmektedir.

Signoria Meydanı: Floransa’nın en önemli meydanlarından biridir ve Michelangelo’nun ünlü “Davut Heykeli”nin bir kopyası burada bulunur.

Uffizi Galerisi: Dünyanın en ünlü güzel sanatlarından müzelerinden biri olmakla birlikte, Rönesans’ın çoğu eserini barındırır.

Pitti Sarayı: Bünyesinde barındırdığı Porselen Müzesi ve Kostüm Galerisi ile görülmeye değer bir saray.

Aziz Giovanni Baptisteri: Floransa Katedrali’nin yanında yer alan, bronz kapıları ile ünlü vaftizhane.

Santa Maria Novella Bazilikası: Floransa’nın en önemli ve görülmeye değer kiliselerinden biridir.

Boboli Bahçeleri: Harika bir manzara ve müthiş heykellere sahip bahçelerdir.

Santa Croce Bazilikası: Dünyada Gotik tarzı mimarinin en güzel örneklerinden biri olmakla birlikte, Floransa’da görülmesi gereken yerler arasında ilk sırada yer almaktadır.Floransa’nın önemli tarihi kişiliklerinin anıtmezarlarını bünyesinde barındıran, önemli bir yapıdır.

ANLAŞMALI OKULLARIMIZ