PROGRAMLAR

DİL KURSLARI

Calabria

Calabria (okunuşu: Kalabriya) İtalya'nın 1948 Anayasası ile kısmi bölgesel özerklik verilmiş 20 bölgesinden birisidir.

Calabria, İtalya’nın güney ucunda yer alan Reggio Calabria bölgesinin başkentidir. Bölge kuzeyinde Napoli şehri, güneybatısında ise Sicilya adası ile komşudur. Calabria bölgesi beş alt-bölgeden (Catanzaro, Cosenza, Crotone, Reggio di Calabria ve Vibo Valentia) oluşmaktadır. Calabria bölgesinin özellikle sahil şeridi ve dağlık bölgeleri her yıl birçok turist çekmektedir. Bulunduğu coğrafi konum itibariyle bir “burun” olması ve ılıman iklimi Calabria’yı İtalya’nın en güzel bölgelerinden biri haline getirmiştir; öyle ki ünlü İtalyan şair Gabriele D’Annunzio, Calabria’nın Sicilya’ya bakan burun kısmını “İtalya’nın en güzel 1 kilometresi” şeklinde adlandırmıştır. Bölgenin tarihi kasabalarından Gerace, Squillace, Stilo, Paola, Sybaris ve Homeros’un hikayelerinde de adı geçen Scilla bölgenin ziyaret edilmesi gereken yerlerindendir. Calabria, İtalyanca öğrenmek isteyenlere Akdeniz kültürünün en yoğun şekilde yaşandığı coğrafi konumu, sahilleri ve muhteşem doğasıyla İtalya’nın büyük şehirlerine kıyasla çok daha farklı bir deneyim sunmaktadır.

Calabria Ulaşım

Tüm sahil şeridi tren yolları ile döşeli, iç hatlarda ise otobüs tercih edilir; diğer bölgelerin aksine çok sayıda otobüs hattı (130 hat) bulunan şehirde ulaşım sıkıntısı neredeyse yok denilecek kadar azdır.

Calabria Gezilecek Yerler

Tropea: Bölgenin en meşhur kasabası Capo Vaticano'nun hemen yanında bulunmaktadır. Tropea zengin tarihi, modern limanı ve kayalıklardaki kır evleri ile tanınmaktadır. Tropea'nın beyaz kumsalları ve kristal mavi denizi dışında hediyelik dükkanları ile de ünlüdür. Bu harika kasabaya yürüyerek 30 dakikada, trenle ise 5 dakikada ulaşabilirsiniz.

Sila Dağları: Bu dağlar güzel ormanlara ve muhteşem fresklere sahip romantik bir manastıra ev sahipliği yapmaktadır.

Vibo Valentia: Bu büyüleyici küçük kasabada Frederik II tarafından restore edilmiş Norman şatosu bulunmaktadır.

Kumsallar: Akdeniz'in masmavi sularında Capo Vaticano romantik kayalıkları ve koyları, muhteşem kumsalları, unutulmaz manzaraları ve tarihi ile meşhurdur. Stromboli: Bu volkan Calabria'dayken mutlaka gezilmesi gereken yerlerden biridir.

Reggio Calabria: Versace'ın yerel bir kasabasına yapılan harika bir haftasonu gezisi ile meşhur alışveriş merkezleri, ünlü bronz heykeli “Bronzi di Riace”, bergamot ziraati ve parfüm alışverişi yapılabilir.

Santa Domenica: Yan komşu olan bu kasabada birçok Aperitivos veya ünlü “Pasticcini” tatlılarının tadına bakılabilir.

ANLAŞMALI OKULLARIMIZ