PROGRAMLAR

DİL KURSLARI

Madrid

Madrid İspanya’nın en büyük şehri ve başkentidir. Ayrıca Comunidad de Madrid olarak bilinen topluluğun da başkentidir. Madrid’in nüfusu 3,5 milyon civarındadır, tüm bölgenin nüfusunun ise yaklaşık 6.5 milyon olduğu tahmin edilmektedir. Madrid denince akla gelen ilk şeyler kültür ve sanat mirasıdır. Ayrıca Madrid’de gece yaşamı da önemli ve ünlüdür. Bu şehir ülkenin kuzeydoğusunda yaklaşık 650 metrelik bir rakımda bulunmaktadır. Avrupa’nın en dinamik kentlerinden olan Madrid çekici ve modern bir şehirdir. Bunun yanı sıra tarih, kültür, sanat gibi değerleri de bünyesinde barındırır. Bu şehri farklı yapan belki de tüm bunları aynı yapıda barındırabilmesidir.

İklim

Madrid hemen her mevsimde ziyarete ve gezmeye uygundur. Kış aylarında şehir genellikle serindir, fakat dondurucu koşullara sahip değildir. Kar yağışı tüm kış görülmese de ara ara kendini göstermektedir. Temmuz ve Ağustos aylarında ise sıcak hava etkili olmaktadır. Ağustos ayı Madrid için sessiz sakin bir dönemdir. Bu dönemde birçok yerin kapalı olması ve yerlilerin genellikle tatilde olması etkilidir.

Ulaşım

Madrid toplu ulaşım alanında dünyanın en iyileri arasındadır ve Londra’dan sonra Avrupa’nın ikinci büyük metro hattına sahiptir. Metro ve otobüslere aynı bilet ile binilebilir. Tek yönlü biletler alınabilirken aynı zamanda günlük limitsiz kullanım imkânı sunan biletler de bulunuyor. Metro hattından çıkmadığınız sürece tek bir bilet ile ne kadar uzak olsa da istediğiniz yere gidebilirsiniz. Biletler metro istasyonlarından, gazete bayilerinden ve (tobacconists) tekel büfelerinden alınabilir. Metro şehirdeki en iyi ulaşım aracı olarak kabul ediliyor. Özellikle sıcak Madrid günlerinde güneşten kaçma imkânı da sağladığı için böyle zamanlarda otobüse göre çok daha fazla konfor sunuyor. Resmi olarak gece saat 01:30’a kadar hizmet verse de bazen gece saat 02.00’de de bir metro hattı yakalayabilirsiniz. Metronun çalışmadığı yerlerde ve saatlerde ise otobüsleri kullanabilirsiniz. Gece otobüsleri Plaza de Cibeles’den kalkıyor ve gece saat 01.00’den sabah saat 05.30’a kadar 20 dakika aralıklarla hizmet veriyor.

Gezilecek Yerler;

Kraliyet Sarayı: Madrid merkezde yer alan bir sarayın yapımına 1738 yılında başlanmış. Günümüzde İspanya Kralı Carlos ve ailesi artık bu sarayda kalmıyor ancak resmi ve önemli günlerde saray kraliyet ailesi tarafından kullanılıyor. Avrupa’daki en iyi korunmuş saraylardan biri. Mobilyaları ve yemek takımları görülmeye değer.

Plaza Mayor Meydanı: Plaza Mayor, Madrid’in kalbi sayılır ve şehrin en önemli meydanıdır. Geniş bir meydan ve etrafında genelde kırmızı renkli ve balkonlu binalar yer alır. Meydanda çok sayıda kafe vardır ve genelde insanlar sokağa taşmış masalarda oturur. Etrafındaki sokaklarda görülmeye değer. Meydanın ortasında Kral 3. Philip’in at üzerinde heykeli yer alıyor.

Puerto del Sol: Madrid’teki bir diğer önemli meydan da Puerto del Sol. Burası da günün neredeyse her saati hareketli bir yer. Burada Madrid’in sembolü olan El Oso El Madrono yani Ağaç heykeli bulunur. Postane binası da görülmeye değerdir. Yılbaşı kutlamalarının yapıldığı meydan burasıdır. Güneş Kapısı anlamına gelir.

Plaza de Independencia (Bağımsızlık Meydanı): Madrid fotoğraflarını süsleyen ünlü şehre giriş kapısının olduğu meydandır. Bu kapı Kral 3. Charles tarafından yaptırılmıştır.

Retiro Park: Parktan devam ederek Madrid’in en önemli parklarından biri olan Retiro Park’ı gezebilirsiniz. Parkta bitkilerin dışında heykeller ve süs havuzları da görülmeye değer.

Prado Müzesi: Botticelli, Rubens, Cerreno de Miranda, Francisco de Goya gibi ünlü ressamların eserlerini görmek isterseniz Prado Müzesi’ne mutlaka gidin. Müzenin içerisindeki eserler kadar binanın kendisi de etkileyici.

Santiago Bernabeu Stadı: Futbol tutkunuysanız mutlaka gitmeniz gereken bir yer var. Dünyanın en ünlü futbol takımlarından Real Madrid’in futbol maçlarını oynadığı Santiago Bernabeu Stadı’na gitmeden olmaz. Fırsatınız varsa Real Madrid’in bir maçını da izleyin.

Gran Via: Madrid’in en önemli alışveriş bölgesi olan Gran Via’nın gece hayatı da ünlü. Tiyatro ve gösteri binaları da burada cadde oldukça hareketli bir yer.

Reina Sofia Müzesi: Madrid’te Prado Müzesi’nin dışında en çok ziyaret edilen bir başka müze de Kraliçe Sofia Müzesi. Modern sanat eserlerinin yanı sıra ünlü ressamlar Picasso ve Salvador Dali’nin de eserleri burada sergileniyor.

ANLAŞMALI OKULLARIMIZ