PROGRAMLAR

Portsmouth

Portsmouth, İngiltere'nin, Güney - Doğu bölgesinde krallık seremonileri için Hampshire kontluğuna bağlı ama "tek-seviyeli yerel idare" statülü bir idare merkezi ve 1926 krallik beratı ile şehir niteliği taşıyan bir yerleşkedir. Ülkede bir ada üzerinde bulunan tek şehirdir, Portsea Adası üzerinde bulunur. Takma adı Pompey'dir. 2008 yılında şehir nüfusu 200,000 olarak tahmin edilmiştir. Şehir 40.25 km2'lik bir alan üzerine kuruludur. Şehir yüzyıllar boyunca önemli bir İngiliz milli donanma limanı olmuştur. Dünyanın en eski gemi tamir havuzu da bu şehirdedir ve bu havuz hala kullanımdadır. Spinnaker Kulesi ise şehrin siluetine son zamanlarda eklenmiştir.

İklim

Sıcak ve ılıman bir iklim hakimdir; Portsmouth Portsmouth ilinde belirgin yağış görülmektedir. En kurak aylarda bile yağış miktarı oldukça fazladır. Portsmouth ilinin yıllık ortalama sıcaklığı 10.4'dır. Yıllık ortalama yağış miktarı: 818 mm’dir. Temmuz ay 17.3 derece sıcaklıkla yılın en sıcak ayıdır. Ocak ayında ortalama sıcaklık 4.0 derece olup yılın en düşük ortalamasıdır.

Ulaşım

Şehirde, hem şehir içi hem de şehirlerarası ulaşım otobüs ile sağlanabilmektedir. Şehirde İngiltere’nin genelinde olduğu gibi bisiklet ile ulaşım yapılabilmektedir. Şehirlerarası ulaşımda en yaygın yollardan biri otobüs iken bir diğeri ise tren (demiryolu) ile ulaşımdır. İngiltere’nin tek ada şehri olan Portsmouth’da feribot ile ulaşımda mevcuttur.

Görülecek Yerler;

Harbour Tours: Portsmouth limanı çevresinde modern kraliyet donanması, tarihi eserler ve doğal güzelliklerle dolu bir manzara bulmak mümkündür.

Spinnaker Tower: Portsmouth şehrinin ünlü cam kulesi bu şehirde görülmesi gereken şeylerin başında gelir. Kuleden Birleşik Krallık’ın en işlek limanını 170 metre yükseklikten izleyebilirsiniz.

Portsmouth Historic Dockyard: Amiral Lord Nelson, Henry VII ve Portsmouth tersane işleri hakkında bilgi edinebileceğiniz turistik bir mekandır.

Blue Reef Aquarium: Bu akvaryum ziyaretçilerine okyanuslar kadar göz kamaştırıcı bir denizaltı safarisi sunmaktadır. Tropikal balıkların, köpekbalıklarının ve ıstakozlarında içinde bulunduğu 40’ı aşkın canlı türünü görebilmeniz mümkündür.

ANLAŞMALI OKULLARIMIZ