PROGRAMLAR

Newcastle

Newcastle upon Tyne, genelde "Newcastle" olarak tanınır. Tyne Nehrinin kuzey yakasında bulunmaktadır. Şehir, Romalılar döneminde "Pons Aelius (Aeli Köprüsü)" adıyla kurulmuştur. Fakat Newcastle ismini İngiltere'yi Normanlar adına fetheden I. William'ın en büyük oğlu olan Normandiya Dükü "Robert Carthose"'nin 1080'de bu mevkiye inşa ettirdiği "Yeni Kale (New Castle)"den almıştır. Konuşmada "Niwcasıl" olarak okunur. Ortaçağın sonuna doğru şehir, çok önemli bir yün ticareti merkezi olarak büyümeye başladı ve sonra onemli bir kömür madenciliği merkezi ve İngiltere içine ve dışına nakliyatta liman merkezi oldu. Liman 16. yüzyılda hızla gelişmeye başladı. Aynı zamanda Tyne Nehrinin denizden daha aşağılarında da gemi tezgahları kuruldu ve bunlar gemi yapımı ve tamiratı konusunda gelişmiş tesisler haline geldiler. 1. dünya savaşında kuvvetli İngiliz donanmasının ana omurgasını oluşturan birçok devasa gemi bu şehirde inşa edilmiştir. Fakat 20. yüzyılda Newcastle'in ekonomik büyümesini sağlayan her sektörde (yün, kömür madenciliği, kömür nakliyesi, limancılık, gemi tezgahları) krizler, gerilemeler ve kapanmalar görüldü.

Tyne ve Wear metropolüne dahildir. Nüfusu 259.536 kişidir. İngiltere'nin 20. en kalabalık şehridir. Nispeten küçük bir şehir olmasına rağmen çeşitli alışveriş merkezleri, kültürel aktiviteleri ve tarihi binalarıyla gelişmiş bir şehir merkezine sahiptir. Şehirdeki evler Victorian stili (Kırmızı tuğlalarla inşa edilen 2-3 katlı müstakil evler) mimariyle inşa edilmiştir. Şehri boydan boya ören hafif raylı sistem metro ağı bulunmaktadır. Londra, Manchester, Edinburgh, Birmingham, Liverpool, Glasgow, Aberdeen, Leeds, York gibi önemli şehirlere direkt hızlı tren bağlantısı bulunmaktadır. Paris, Amsterdam, Prag gibi şehirlere direkt uçuşların bulunduğu uluslarası bir havalimanı vardır. Newcastle University ve Northumbria University gibi iki önemli üniversiteye sahiptir. Yerli ve yabancı öğrenciler şehirdeki sosyal yaşam ve şehir ekonomisi için çok önemlidir. Bu özelliğiyle Eskişehir'e benzer. Şehir kültür ve eğlence merkezi olma özelliği kazanmıştır. Pahalı bir ülke olan İngiltere'nin en ucuz şehirlerinden biridir. Kaliteli-ucuz eğlence merkezleri ve genç nüfusuyla eğlenmek isteyenler için özellikle cuma ve cumartesi geceleri tam bir cazibe merkezidir.

Şehirin yerlilerine ve konuştukları zor anlaşılan ingilizce aksanına "Geordie" denir. Gerçek "Geordie" olmak şehrin futbol takımı Newcastle United'a yürekten bağlı olmak, Sunderland'i sevmemek, "Newcastle Brown Ale" birası içmek, dost canlısı olmak, Geordie aksanı konuşmak ve Geordie olunduğu için övünmekle ilişkilendirilir. Şehrin yerlileri şehir merkezine "Toon" demektedir. "St. James Stadyumu", ve "Quayside(Nehir rıhtımı) köprüleri" şehrin başlıca sembolleridir.

İklim

Newcastle şehrinde sıcak ve ılıman iklim görülmektedir. Newcastle ilinde belirgin yağış görülmektedir. En kurak aylarda bile yağış miktarı oldukça fazladır. Newcastle ilinin yıllık ortalama sıcaklığı 8,1 derecedir. Yıllık ortalama yağış miktarı: 1041 mm’dir. Temmuz ayı 14,8 derece sıcaklıkla yılın en sıcak ayıdır. Ocak ayında ortalama sıcaklık 1,9 derece olup yılın en düşük sıcaklık ortalamasıdır.

Ulaşım

Şehir içinde, şehri baştan başa geçen metro ağı bulunuyor. Metro kullanarak şehrin hemen hemen tüm noktalarına gidebilirsiniz. Metro kullanırken, şehir: a-b-c olmak üzere üç bölgeye ayrılmıştır ve ona göre bilet ücreti ödenir. Sarı renkli metrolar: nostaljik ve eskidir ve sesli-görüntülü sistemleri bulunmaktadır.

Gezilecek Yerler;

 • Bessie Surtees House
 • Victoria Tunnel
 • The Quayside
 • Grey Street
 • Jesmond Dene Park
 • The Discovery Museum
 • The Tyne Bridge
 • St. James’ park
 • St. Nicholas Cathedral
 • Belsay Hall and Gardens
 • Newcastle Castle
 • The Great North Museum

ANLAŞMALI OKULLARIMIZ