PROGRAMLAR

Liverpool

Liverpool Büyük Britanya’nın kuzeyinde, Mersey Nehrinin doğusunda kurulmuş bir şehirdir. 1207 yılında kurularak 1800 yılında kraliyet beratı ile şehir unvanı kazanmasına rağmen Liverpool günümüzde dünyanın sayılı ticari liman kentlerinden biri haline gelmiştir. 460,000 nüfusuyla İngiltere’nin geneline göre daha genç bir nüfusa sahiptir. Daniel Defoe, Washington Irving, Thomas De Quincey, Herman Melville, Nathaniel Hawthorne, Charles Dickens, Gerald M. Hopkins ve Hugh Walpole gibi daha bir çok edebiyat efsanesine ev sahipliği yapan şehir aynı zamanda UNESCO’ya ‘’Dünya Müzik Şehri’’ ünvanı almak için müracaat etmiştir.


Liverpool FC ve Everton gibi iki büyük Premier Lig klübünü de barındıran Liverpool şehrinde futbolunda büyük önem taşıdığı aşikardır.

İklim

Mersey Nehri’nin kıyısında olması dolayısıyla kışlar ılıman, yazları ise nispeten serin geçmektedir. Yazın ortalama sıcaklık 16-25°C arasında değişirken kışın en düşük sıcaklık 2°C’dir.

Ulaşım

Ulaşımda İngiltere’nin en gelişmiş şehirlerinden biri olan Liverpool şehir içi ve dışında çok geniş bir demiryolu ağına sahiptir. Metro bulunmadığı için şehirde ulaşım otobüs,feribot ve taksilerle sağlanmaktadır.

Görülmesi gereken yerler;

St. George’s Hall

Mimarlar Harvey Lonsdale Elmes ve Charles Robert Cockerell tarafından 1840-1855 yılları arasında yapılan ve bir süre mahkeme salonu olarak kullanılan St. George’s Hall şuanda çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır.


St. Johns Garden

St. George’s Hall’un hemen arkasında yer almaktadır. 19. Yüzyılda anıtları sergilemek için yapıldığından dolayı heykeller ve anıtlarla dolu bir parktır.


Albert Dock

Şehrin Mersey Nehri kıyısında bulunan bu tarihi liman, UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası olarak kabul edilmiştir.


Anfield Stadı

Liverpool Futbol Klübü’nün maçlarına ev sahipliği yapan bu stad yaklaşık 45 bin kişilik kapasiteye sahiptir.


Merseyside Denizcilik Müzesi

İçerisinde dünyaca ünlü Titanic gemisinin de kalıntılarını bulunduran görülmeye değer bir denizcilik müzesidir.

ANLAŞMALI OKULLARIMIZ